Finom falatok- sültek-levesek-lángos-tészták- édességek-pecsennyék-mártások

Hazai-külföldi ízek-különlegességek ínyenceknek

Pastasciutta toszkán módra

Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg paradicsom, 30 dkg spagetti vagy makaróni, 1 fej vöröshagyma, 1 sárgarépa, negyed zeller, 2 evőkanál olaj, só, törött bors, 20 dkg reszelt sajt. A paradicsomot leforrázzuk, héját lehúzzuk, magvait eltávolítjuk, a vöröshagymát megtisztítjuk és kis darabokra vágjuk. A sárgarépát és a zellert ugyancsak felaprítjuk. A paradicsom kivételével mindezt egy kis sóval és az olajjal együtt lábosba tesszük, és gyakori kevergetés közben, közepes lángon kb. fél óra hosszat pároljuk. Ezután hozzáadjuk a paradicsomot, és 15 percig tovább pároljuk, majd átpasszírozzuk. Utána sózzuk, megborsozzuk, alaposan összekeverjük. A száraztésztát bő, forró, sós vízben kifőzzük (lásd az alábbi "titkot"), majd leszűrjük, és az előbbiek szerint elkészített mártással (sugóval) leöntve három kanál reszelt sajttal meghintjük. A maradék sajtot külön tálkába tesszük, s azon frissiben a tészta mellé tálaljuk. A pastafőzés titka: A száraztésztát bő, enyhén sós vízben kell főzni, és akkor kell a vízbe beletenni, amikor az éppen forrni kezd. A főzési időt nehéz pontosan meghatározni: kb. negyedóra. (A magyar száraztészta minősége eltér az olaszétól, ezért a főzési időt mindenkinek saját magának kell kitapasztalnia.) Az olasz háziasszony kivesz egy szálat a fazékból, s megkóstolja: így állapítja meg, hogy elérte-e azt az állapotot, amit úgy neveznek, hogy al dente, vagyis a pasta eléggé megfőtt már, de nem túl puha, azaz "fogravaló". Nem szabad arról sem megfeledkezni, hogy leszűrés előtt a tésztát "megijesszük": amikor a pasta megfőtt, eloltjuk a lángot a fazék alatt, és egy pohárka hideg vizet öntünk a pastára, hogy kellő "tartása" legyen. Néhány perc múlva szűrjük csak le.


Makaróni húsraguval (szardíniai fogás)

Hozzávalók 4 személyre: 40 dkg paradicsom, 30 dkg makaróni, 20 dkg marhafelsál, 5 dkg füstölt szalonna, 5 dl húsleves, 1 kávéskanál bazsalikom, 1 gerezd fokhagyma, só, 5-6 szem fekete bors, 15 dkg reszelt juhsajt. A szalonnát apró kockákra vágjuk, megpirítjuk, beletesszük a szétnyomkodott fokhagymát, néhány percig fonnyasztjuk, majd hozzáadjuk a kockákra vágott húst is. Amikor a hús minden oldala jól megpirult, hozzáadjuk a megtisztított és felvágott paradicsomot, ráöntjük a húslevest, megsózzuk, megborsozzuk és meghintjük a bazsalikommal. Addig főzzük, amíg a hús jól megpuhul. Egy másik edényben, bő sós vízben kifőzzük a makarónit. A leszűrt makarónihoz adjuk a húsragut, megszórjuk a reszelt sajttal, és melegen tálaljuk.


Pasta tonhallal

Hozzávalók 4 személyre: kis doboz olajos szardínia, 30 dkg paradicsom (vagy egy púpozott evőkanál paradicsompüré), 10 dkg tonhal (konzerv tonhal is megfelel), 1 mokkáskanál majoránna, 1 csokor petrezselyemzöld, késhegynyi törött bors, só. A szardíniákat apróra vágjuk, a saját megforrósított olajába dobjuk. Hozzáadjuk a leforrázott, meghámozott és szétdarabolt paradicsomokat (vagy az 1 dl vízzel hígított paradicsompürét). Sóval, borssal, majoránnával ízesítjük, a finomra vágott petrezselyemzölddel meghintjük, és a tonhalat is hozzáadva mártássá főzzük. Külön fazékban, bő vízben megfőzzük a spagettit, és leszűrése után tálba tesszük. Az előbbiek szerint elkészített sugót vele együtt tálaljuk. Ki-ki a tányérján keveri össze. Ezt a pastát sajt nélkül szokták fogyasztani.


Milánói minestrone

Hozzávalók (6 személyre): 50 dkg paradicsom, 50 dkg kifejtett zöldborsó, 25 dkg szárazbab, 20 dkg rizs, 10 dkg sertéslapocka (lehet maradék sertéssült is), 5 dkg füstölt szalonna, 1 csokor petrezselyemzöld, 1 kávéskanál bazsalikom, 3 közepes burgonya, 2 kisebb zellergumó, 1 gerezd fokhagyma, 50 dkg káposzta, 2 közepes szál sárgarépa, 1 fej vöröshagyma, 5 dkg reszelt sajt, só. A zellereket megtisztítjuk és szeletekre vágjuk. A paradicsom héját lehúzzuk, magvait kiszedjük, feldaraboljuk. A burgonyát meghámozzuk, és egyben meghagyjuk. A petrezselyemzöldet finomra vágjuk. Összekeverjük az apró kockára vágott szalonnával és a szétnyomkodott fokhagymával. A vöröshagymát meghámozzuk és kis darabokra aprítjuk. A szalonnás petrezselyemzöldet, a hagymát, az apróra vágott sertéshúst levesesfazékba tesszük, 3 liter vizet öntünk rá és felforraljuk. Néhány perc múlva hozzáadjuk a bazsalikomot, az előzőleg egy éjszakára beáztatott babot, a burgonyát, a zellert. Megsózzuk, ezután két és fél óra hosszat lassan főzzük. A végén a burgonyát villával szétnyomkodjuk, hogy a leves besűrűsödjön. A főzés befejezése előtt kb. fél órával külön edényben puhára főzzük a rizst. Amikor elkészült, a nyers zöldborsóval és a szétszedett, darabokra vágott káposzta csíkokra metélt leveleivel együtt hozzáadjuk, és a levest készre főzzük. Forrón tálaljuk. A reszelt sajtot külön adjuk az asztalra, ki-ki ízlése szerint hinti meg vele a levesét. Megjegyzés: A minestrone pastával is készíthető rizs helyett. Ilyenkor a spagettit vagy a makarónit külön edényben főzzük meg al dente.


Póréhagymaleves perugiai módra

Hozzávalók 4 személyre: 25 dkg darált marhafelsál, 4 evőkanál olaj, 1 szál sárgarépa, 2 szál póréhagyma, 1 közepes zellergumó, 1 liter húsleves, 1 tojásfehérje, só, reszelt sajt. A sárgarépát, a zellert és a póréhagymát megtisztítjuk, apró darabokra vágjuk, majd a felforrósított olajon együtt megfonnyasztjuk. A darált húst egy fazékba tesszük, hozzáadjuk a kissé felvert tojásfehérjét, a forró húslevest, és alaposan összekeverjük. Ezután még 1 liternyi vizet is hozzáöntünk. Beletesszük az olajban megpárolt zöldséget, megsózzuk, és közepes lángon állandó kavargatás közben addig főzzük, míg a fele mennyiségre lefő a lé. Levesestálba töltjük, a reszelt sajttal meghintjük, és nyomban tálaljuk.


Spagetti szénégető módra

Hozzávalók 4 személyre: 30 dkg spagetti, 10 dkg füstölt hús vagy kolbász, 3 tojás, 2 evőkanál reszelt parmezán sajt, 2 evőkanál reszelt juhsajt, 4 evőkanál olaj, 1 gerezd fokhagyma, só, törött bors. A füstölt húst apró kockára (a kolbászt vékony karikára) vágjuk. A felforrósított olajra tesszük, hozzáadjuk a szétnyomkodott fokhagymát, és közepes lángon megpirítjuk. A tojásokat villával habosra felverjük. A spagettit olaszosan, sós vízben megfőzzük, leszűrjük, és a füstölt húshoz (kolbászhoz) adjuk. Jól összekeverjük. Ráöntjük a felvert tojásokat, enyhén megborsozzuk, és hozzáadunk 1-1 evőkanálnyit a sajtokból. A tűzön tovább keverjük, majd hozzáadjuk a maradék sajtokat, és ismét összekeverjük. Előmelegített tányérokon tálaljuk. (Ez az egyik leghíresebb olasz népi étel!)


Régi római ínyencségek

Marcus Gavius Apicius, a híres római ínyenc i. e. 25-ben született, bejáratos volt a császári udvarhoz, helyében a legtöbben politikai karrierre törekedtek volna, de ő másfajta érvényesülésre vágyott: Róma legkiválóbb ínyencének rangját óhajtotta magának, és ez nem volt csekélység Tiberius császár korában, amikor a legeszeveszettebb ötletek követték egymást a római orgiákon. Apicius mindenkit túlszárnyalt a bizarr ötletek terén. Nevéhez fűződik a tevelábból készült gombás hús, a pávanyelvből, flamingónyelvből és pacsirtanyelvből készült pástétom. A libákat aszalt fügével hizlaltatta, majd addig itatta őket mézes borral, amíg ki nem múltak. Egy itáliai tengerparti városkában azt hallotta a halászoktól, hogy az észak-afrikai partok mentén rendkívül nagy rákokat fognak. Azonnal hajót bérelt, átkelt a tengeren. Amikor a hajóslegények kifogtak néhány rákot, és Apicius megállapította, hogy azok semmivel sem nagyobbak a túlpartiaknál, ki sem szállt hajójából, nyomban visszafordult, és meg sem állt Ostiáig. Apicius nevéhez fűződik jó néhány híres fogás. Húsételeket, tésztaféléket, mártásokat állított össze, néhány olyat is, ami a mai olasz konyhában is megtalálható. Borsóleves Apicius szerint. Főzz borsót sós vízben. Adj hozzá hagymát, koriandert, köménymagot. Dörzsölj szét fekete borsot, kaprot, bazsalikomot. Adj hozzá bort, keverd össze, majd az egészet öntsd a fövő borsólébe. Alaposan főzd össze, melegen tálald. Harcsa Apicius módján. Tisztítsd meg a halat alaposan, majd főzd olaj, bor, hagyma és koriander vegyülékében. Eközben dörzsölj szét fekete borsot olajjal, adj hozzá ecetet, bort, sűrített mustot. Tedd egy másik fazékba. Főzd, amíg felforr, habard be liszttel, hígítsd húslevessel. Ebben a mártásban forrósítsd meg a főtt halat, majd szórd meg borssal. Az ecetet esetleg elhagyhatod.


Pizzák

A "klasszikus" nápolyi pizza

Hozzávalók (1 személyre): 20 dkg kenyértészta, 2 evőkanál liszt, 1 nagy paradicsom, 1-1 csipet bazsalikom és majoránna, 1 gerezd fokhagyma, kevés olaj. A kenyértésztát meglisztezett gyúródeszkára tesszük. A kezünkkel kerekre formáljuk - valamivel nagyobb legyen, mint egy átlagos karéj kenyér. Rárakjuk a lehéjazott paradicsomszeleteket, egy-egy csipet majoránnát és bazsalikomot, zúzott fokhagymát. Olajat csepegtetünk rá, majd sütőlemezen megsütjük. (Nápolyban az eredeti szokáshoz ragaszkodók téglakemencében, magas hőfokon sütik a pizzát.)


Pizzaváltozatok

Gombás pizza:

A pizzatésztát megrakjuk paradicsomszeletekkel, ráteszünk néhány szardellát (ringlit), egy-egy csipet bazsalikomot, 1 evőkanál reszelt sajtot, sót, borsot. Sütés előtt olajjal megcsöpögtetjük.


Kagylós pizza:

A pizzatésztát megrakjuk paradicsomszeletekkel. Sózzuk, borsozzuk, majoránnát hintünk rá, olajjal megkenjük és megsütjük. Miután kiszedtük a sütőből, rárakjuk a konzervdobozból kiszedett kagylókat, rászórunk finomra vágott petrezselyemzöldet, azonnal fogyasztjuk.


Pizza Margherita:

A tésztára paradicsomszeleteket, 5 dkg-nyi nagyon vékonyra vágott ömlesztett sajtot rakunk, meghintjük csipetnyi bazsalikommal, 1 evőkanál reszelt juhsajttal. Ezután olajjal megcsöpögtetjük és megsütjük.


Kotlett bolognai módra

Hozzávalók (6 személyre): 75 dkg borjúcomb, 2 evőkanálliszt, 2 tojás, 5 dkg sonka, 10 dkg félkemény sajt, 15 dkg vaj, 5 dkg zsemlemorzsa, só, törött bors. A húst 6 szeletre vágjuk, gyengén kiverjük, lisztben megmártjuk. A tojásokat feltörjük, sót, borsot, a sajt megreszelt felét hozzáadjuk és felverjük. A hússzeleteket a sajtos tojásban, majd a zsemlemorzsában megforgatjuk, aztán vajban, közepes lángon megsütjük. Ezután tűzálló edényben egymás mellé tesszük, mindegyikre rárakunk egy szelet sonkát, egy szelet sajtot és borsónyi vajdarabokat. Sütőbe tesszük néhány percre, amíg a sonka, a sajtszeletek és a vaj összeolvadnak, majd azonnal tálaljuk. Pulykamell- vagy sertéscombszeletekből is készíthető.


Pacal firenzei módra

Hozzávalók 4 személyre: 1 kg pacal, 40 dkg paradicsom, 1 dl olívaolaj, 10 dkg vaj, 1 kis zellergumó, 1 szál sárgarépa, 1 közepes fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 1 mokkáskanál bazsalikom, 10 dkg reszelt sajt, 1,5 dl száraz fehérbor, 5 dl húsleves, só, törött bors. A megtisztított pacalt bő vízben megmossuk, vékony csíkokra vágjuk, majd bő, sós vízben kb. 2 óra hosszat főzzük. Ezután leöntjük róla a forró vizet, és tiszta hideg vízbe tesszük. Megtisztítjuk és apróra felvágjuk a zellert, a sárgarépát, a vöröshagymát, és a bazsalikommal együtt tűzálló edénybe tesszük. Hozzáadjuk a vaj egyharmadát, az olívaolajat és 1 gerezd fokhagymát egészben. Közepes lángon lepirítjuk, majd hozzáöntjük a fehérbort. Addig főzzük, amíg a bor elpárolog, majd hozzáadjuk a leszűrt pacalt, rászórjuk a reszelt sajt felét, hozzáadjuk a lehéjazott és felvágott paradicsomokat (vagy helyette 1-2 evőkanál paradicsompürét 1 dl meleg vízzel hígítva), valamint 2 dl húslevest. Sózzuk, borsozzuk, és közepes lángon puhára főzzük, időnként hozzáöntve egy kevés húslevest. Ha megfőtt, négy kisebb, kivajazott tűzálló edénybe átöntjük a pacalt, mindegyik tetejére borsónyi vajdarabkákat teszünk, meghintjük a megmaradt reszelt sajttal, majd sütőbe téve kis lángon kb. 10 percig pirítjuk. Frissen tálaljuk.


Marhatekercs szardíniai módra

Hozzávalók 4 személyre: 8 kis szelet marhafelsál, 2 evőkanál liszt, 10 dkg vaj, 3 jó érett paradicsom, 4 vékony szelet főtt sonka, néhány zsályalevél (vagy 1 mokkáskanál szárított zsálya), 1 pohár száraz vörösbor, 2 dl húsleves, só. A hússzeleteket kissé kiverjük, majd mindegyikre fél szelet sonkát helyezünk. Összegöngyöljük, hústűvel megtűzzük, és lisztben megmártjuk. Serpenyőben felolvasztunk 7 dkg vajat, beletesszük a zsályát és megizzasztjuk. 1-2 perc múlva beletesszük a hústekercseket, megsózzuk, és ráöntjük a bort. Puhára pároljuk a paradicsomokat, meghámozzuk, darabokra felvágjuk, és egy másik lábosba téve hozzáadjuk a maradék vajat és 1 evőkanál húslevest. 20 percig főzzük, majd a mártást a hústekercsekre öntjük. Még néhány percig főzzük, hogy a hús átvegye az ízeket, és melegen tálaljuk.


Húsvéti báránysült

Hozzávalók 4 személyre: 1,2 kg fiatal báránycomb, 50 dkg burgonya, 20 dkg póréhagyma, 8 dkg friss, füstöletlen sertésszalonna, 1 evőkanál olívaolaj, 1 mokkáskanál rozmaring, 1 babérlevél, néhány zsályalevél, só, törött bors. A húst felszeleteljük, megmossuk, leszárítjuk. A felvágott szalonnát, az olajat, a rozmaringot, a zsályaleveleket, a babérlevelet és 10 dkg feldarabolt póréhagymát tűzálló edénybe tesszük, belerakjuk a húsdarabokat, föléjük a hagyma másik felét, valamint a meghámozott és felkarikázott burgonyát. (Az olaszok újburgonyát használnak hozzá, amit megtisztítva és kendőben megszárogatva, egészben raknak a húshoz.) Sózzuk, borsozzuk, és befedve az előmelegített forró sütőbe tesszük. Közepes lángon sütjük, kb. 1 órai sütés után tálaljuk.


Bifsztek nápolyi módra

Hozzávalók 4 személyre: 60 dkg (8 szelet) bélszín, 10 dkg nyers, füstölt sonka, 10 dkg gomba, olívaolaj (vagy egyéb olaj), petrezselyemzöld, fél citrom, só, törött bors. Egy tűzálló edényt kikenünk olajjal. A sonkát apróra felvágjuk, és rászórjuk az edény aljára. A gombát vékony szeletekre vágjuk, rárakjuk a sonkára, és kevés olajjal meglocsolva sózzuk, borsozzuk. A finomra vágott petrezselyemzölddel meghintjük a gombaréteget, majd a hússzeleteket is az edénybe rakjuk, és enyhén megsózzuk. Előmelegített forró sütőbe tesszük. Sütés közben a húst megforgatjuk, a citrom levével meglocsoljuk. Mikor jól átsült, a tűzálló edényben, azon melegében tálaljuk.


Articsóka római zsidó módra

Hozzávalók 4 személyre: 4 fiatal articsóka, olívaolaj, 1 citrom, só, törött bors. Az articsókát megtisztítjuk, majd citromos vízben áztatjuk, ezáltal megakadályozzuk, hogy megkeseredjen. Kivesszük a vízből, sózzuk, borsozzuk. Vaslábosban annyi olajat hevítünk, hogy kb. félig ellepje majd a belerakott articsókát. Amikor az olaj elég forró (nem szabad túlságosan forrónak lennie, mert akkor az articsóka belül nem sül át), egymás után beletesszük az articsókákat, és kb. 10 percig sütjük. Ezután kiszedjük az olajból, és itatóspapírra rakjuk, hogy az felszívja a felesleges olajat. Frissen tálaljuk. (Híres római fogás, a középkorban a gettóba jártak articsókát enni a rómaiak innen ered az elnevezése is.)


Szicíliai töltött paradicsom

Hozzávalók 4 személyre: 5 nagy, érett paradicsom, 10 dkg zsemlemorzsa, 5 dkg reszelt sajt, 2 tojás, 1 teáskanál cukor, 1 citrom reszelt héja, 1 késhegynyi szerecsendió, 2 evőkanál olívaolaj vagy egyéb olaj, só. A paradicsomokat megmossuk, a felső részüket levágjuk, a belsejüket kivájjuk, majd a nyílással lefelé tányérra rakjuk. A tojásokat a cukorral felverjük, majd megsózzuk. A zsemlemorzsát, a reszelt sajtot, a citrom reszelt héját és az őrölt szerecsendiót összekeverjük, s ha kell, egy-két evőkanál tejet adunk hozzá, hogy formázható legyen. A paradicsomokat megtöltjük a masszával, majd tűzálló edénybe rakjuk, és az olajat aláöntjük. Előmelegített forró sütőben, közepes lángon 25 percig sütjük. Melegen és hidegen egyaránt fogyasztható.


"Cenci" ("Lapocskák")

Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg finomliszt, 7,5 dkg porcukor, 4 dkg vaj, 4 tojás, 1 zacskó vaníliás cukor, olaj a sütéshez, 1 kupica finom likőr vagy aszúbor, 1 citrom reszelt héja, só. A lisztet, a porcukrot, csipetnyi sót és a reszelt citromhéjat a gyúródeszkán összekeverjük, kupacot csinálunk belőle, a közepén mélyített lyukba beletesszük a kissé megpuhított vajat, az egész tojásokat és a likőrt (vagy aszúbort). A tésztát összedolgozzuk, és ha túlságosan morzsálódna, egy-két evőkanál bort adunk hozzá. Kb. 10 percnyi erős gyúrás után egy asztalkendőbe göngyöljük, és hűvös helyen 1 óra hosszat pihentetjük. Ezután jó vékonyra kinyújtjuk, majd derelyevágóval kb. 8-10 cm hosszú és 5-6 cm széles téglalapokat vágunk belőle. Mindegyik lapocska közepén még három vágást csinálunk, amitől a "cenci" úgy néz ki, mintha négy szalagból állna. Bő, forró olajban kisütjük. Aranysárgára sütjük, itatóspapírra kiszedjük, és vaníliás cukorral meghintjük. (Ezt a süteményt hagyományosan farsang utóján fogyasztják, a magyar forgácsfánkhoz hasonlít.)


Faenzai torta

Hozzávalók (6 személyre): 17 dkg liszt, 17 dkg porcukor, 13 dkg vaj, 5 dkg mandula, 1 tojás, 3 tojássárga, 1 mokkáskanál reszelt citromhéj, fél zacskó sütőpor, 1 zacskó vaníliás cukor. Az egész tojást, a tojássárgákat, a citromhéjat és a cukrot kikeverjük, fokozatosan hozzáadjuk a lisztet, a megolvasztott vajat, ezután pedig a darált mandulát és a sütőport. Kivajazott, belisztezett tortaformába tesszük, és előmelegített forró sütőben, közepes lángon megsütjük. Tálalás előtt vaníliás cukorral meghintjük.


Szent Márton süteménye

Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg finomliszt, 15 dkg porcukor, 15 dkg sertésháj, fél dkg élesztő, 15 szem ánizsmag, 1 mokkáskanál őrölt fahéj, 1 evőkanál vaj. Az élesztőt langyos vízzel felfuttatjuk. A lisztet összegyúrjuk az élesztővel, a cukorral, az apróra vágott hájjal, az ánizsmagokkal és a fahéjjal. Tésztává gyúrjuk - szükség szerint kevés vizet adva hozzá -, majd ujjnyi vastagra nyújtva 8-10 cm hosszú rudacskákat formálunk belőle. Vajjal kikent sütőlapra helyezzük, és meleg helyen duplájára kelesztjük. Előmelegített forró sütőbe téve, közepes lángon megsütjük.


Túrótorta

Hozzávalók 4 személyre: 30 dkg tehéntúró, 30 dkg finomliszt, 30 dkg porcukor, 1-2 evőkanál vaj, 3 tojás, 1 citrom reszelt héja, 2 dkg élesztő, 1 zacskó vaníliás cukor. A tojássárgákat keverjük habosra, dolgozzuk össze a porcukorral, majd adjuk hozzá az áttört túrót, a lisztet, a citromhéjat és a szétmorzsolt élesztőt. A tojásfehérjékből verjünk kemény habot, és keverjük bele óvatosan a tésztába. Vajazzunk, lisztezzünk ki egy tortaformát, tegyük bele a tésztát, és előmelegített sütőben, közepes lángon addig süssük, amíg a beleszúrt tűre már nem tapad tészta. Ha megsült, tortástálra tesszük, és vaníliás cukorral meghintjük. Hidegen tálaljuk.


Szentek kenyere

Hozzávalók (6 személyre): 25 dkg finomliszt, 10 dkg porcukor, 7,5 dkg vaj, 1 evőkanál olaj, 2 tojás sárgája, 1 zacskó sütőpor, 10 dkg mazsola, 10 dkg mandula, 1 citrom reszelt héja és kicsavart leve, só, kevés vaj és liszt a sütőformához. A lisztből, cukorból, vajból, olajból, tojássárgákból csipetnyi sóval tésztát gyúrunk, majd hozzáadjuk a sütőport, a reszelt citromhéjat és a citrom levét. A mazsolát beledolgozzuk. Kivajazott, belisztezett tetszés szerinti sütőformába tesszük, meghintjük az elforgácsolt mandulával, majd előmelegített sütőben megsütjük. A kész süteményt vaníliás cukorral meghintjük.


Ötperces torta (ferrarai specialitás)

Hozzávalók 4 személyre: 20 dkg finomliszt, 20 dkg porcukor, 20 dkg vaj, 20 dkg mandula, 1 tojás, 1 kupica tetszés szerinti likőr, 1 zacskó vaníliás cukor. A mandulát egy pillanatra forró vízbe dobjuk, leszűrjük és a héját lehúzzuk, majd megdaráljuk. A lisztből, vajból, mandulaőrleményből, cukorból, tojásból, likőrből 5 perc alatt tésztát gyúrunk (innen a torta neve), majd kivajazott tortaformába töltjük, és előmelegített sütőben kb. fél óráig sütjük. Tűpróbával ellenőrizzük, hogy eléggé átsült-e. Ezután a tortát kivesszük a formából, vaníliás cukorral meghintjük, és egynapi pihentetés után kínáljuk.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 14
Tegnapi: 62
Heti: 76
Havi: 1 395
Össz.: 901 922

Látogatottság növelés
Oldal: Olasz ízek
Finom falatok- sültek-levesek-lángos-tészták- édességek-pecsennyék-mártások - © 2008 - 2024 - izvarazs.hupont.hu

Az ingyenes honlapkészítés azt jelenti, hogy Ön készíti el a honlapját! Ingyen adjunk: Ingyen Honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »