Joghurtleves (6 személyre)
Hozzávalók 4 személyre: 1/2 kg marha ritkacsont, 4 dl joghurt, 5 dkg liszt, 2 evőkanál vaj, 1 póréhagyma, 2 fej vöröshagyma, 2 szál sárgarépa, 1 csokor petrezselyemzöld, só, késhegynyi finomra vágott borsmenta. A csontból a répával, a hagymával, a póréhagymával, a sóval és a borsmentával 1,5 liter csontlevest főzünk. Ezt átszűrjük, hozzáöntjük a joghurtot és félretesszük. A lisztből, vajból világos rántást készítünk, egy kevés levessel felengedve simára keverjük, majd belehabarjuk a joghurtos levesbe, és folytonosan kevergetve az egészet felfőzzük. Melegített tányérokba töltjük, finomra vágott petrezselyemzölddel meghintjük, és forrón tálaljuk.
Menyegzői leves
Hozzávalók 8 személyre: 60 dkg ürülapocka, 1 kg ürücsont, 3 evőkanál liszt, 1 fej vöröshagyma, 3 tojás sárgája, 3 evőkanál vaj, 1 evőkanál pirospaprika, 1 szál sárgarépa, 1 citrom leve, só, törött bors. A húst, a csontot, a hagymát és a sárgarépát fazékba tesszük, megsózzuk, és annyi vizet öntünk rá, hogy ellepje. Közepes lángon addig főzzük, amíg a hús megpuhul (kb. 3 órát). A levest átszűrjük, a főtt húst megdaráljuk, és visszatesszük a levesbe. A lisztből 2 evőkanál vajjal aranybarna rántást készítünk, ezzel a levest berántjuk és egyszer felforraljuk. A tojássárgákat a citromlével habosra keverjük, és fokozatosan két merőkanál levessel simára keverve az egészet beleöntjük a többi levesbe. Levesszük a tűzről és levesestálba öntjük. Felolvasztjuk a megmaradt vajat, pirospaprikával és borssal elkeverjük s ezt is a tálba öntjük.
Paprikás hal
Hozzávalók 4 személyre: 1 közepes méretű hal, 1 csésze olívaolaj, 1 nagy fej vöröshagyma, 8 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál koriander, negyed teáskanál pirospaprika, negyed teáskanál köménymag, 3 evőkanál citromlé, só. A halat megtisztítjuk, kibelezzük, megmossuk, kívül-belül megsózzuk és néhány órát hideg helyen pihentetjük. Ezután feldaraboljuk és olívaolajban enyhén átsütjük. Szálkáit, bőrét, fejét eltávolítjuk, és 3 dl vízben fél óráig főzzük. Ezután leszűrjük és a levet félretesszük. A finomra vágott hagymát és a szétnyomkodott fokhagymát megpirítjuk abban az olajban, amelyben előzőleg a halat sütöttük. A felesleges olajat leöntjük, majd a hagymára ráöntjük a félretett halfőző levet. Beletesszük a hal feldarabolt húsát, pirospaprikával, köménymaggal és korianderrel fűszerezve kis lángon 10 percig főzzük. Citromlével ízesítve, hidegen tálaljuk.
Tálban sült kafta
Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg báránylapocka, 2 fej vöröshagyma, 1 csokor petrezselyemzöld, 1 csésze paradicsomlé, 1 dkg zsír, só, törött bors. A bárányhúst finomra daráljuk, sóval, borssal fűszerezzük, hozzáadjuk a finomra vágott hagymát és a petrezselyemzöldet, majd az egészet jól összedolgozzuk. Egy tűzálló tálat kizsírozunk, beletesszük a húsmasszát, a tetejét simára egyengetjük, és ráöntjük a paradicsomlevet. A sütőbe tesszük, és közepes lángon megsütjük. Krumplisalátával, fejes salátával, ecetes uborkával, retekkel tálaljuk. Mentaleveleket is szoktak köréje rakni.
Kafta krumplival
Hozzávalók 4 személyre: az előbbi recept szerinti húsmassza, továbbá 50 dkg burgonya, 25 dkg paradicsom, 1 csésze paradicsomlé, só, törött bors. A húsmasszát jól kizsírozott tűzálló edénybe tesszük. A héjában főtt, 1,5-2 cm vastag szeletekre vágott burgonyát a húsmassza tetejére rakjuk. Erre tesszük a felszeletelt paradicsomot, majd ráöntjük a sóval, borssal fűszerezett paradicsomlevet. Közepes lángon, sütőben addig sütjük, míg a hús átsül és a paradicsomos mártás besűrűsödik. A tűzálló edényben adagokra vágjuk és előmelegített tányérokra rakjuk.
Nyárson sült kafta
Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg báránylapocka, 2 fej vöröshagyma, 1 csokor petrezselyemzöld, 1 tojás, só, törött bors, olaj a kenéshez. A bárányhúst háromszor átdaráljuk, majd sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a tojást, a finomra vágott hagymát és a petrezselyemzöldet. Jól összegyúrjuk, ezután tojás nagyságú golyókat formálunk belőle. Vasnyársakra tűzzük, és faszénparázs fölött megsütjük. Sütés közben időnként olajjal kenegetjük. Joghurttal és salátával szokták fogyasztani.
Kafta olajban sütve
Hozzávalók 4 személyre: az előbbi módon készült húsmassza, 1 tojás, 3 evőkanál liszt, olaj a sütéshez. A húsmasszához hozzátesszük a tojást, és jól összedolgozzuk. Lapos pogácsákat készítünk belőle, ezeket lisztben meghempergetjük és forró olajban kisütjük. Salátával, párolt, vajas zöldborsóval, paradicsomszeletekkel körítjük.
Főtt tyúk diómártással
Hozzávalók 4 személyre: kb. 1,2 kg-os tyúk, 2 fej vöröshagyma, 2 szál sárgarépa, 1 csokor petrezselyemzöld, só, törött bors, 15 dkg tisztított dió, 1 evőkanál pirospaprika, 4 szelet fehér kenyér, 1 csésze húsleves, késhegynyi őrölt koriander, sáfrány. A megtisztított tyúkot a darabokra vágott hagymával, a sárgarépával, a sóval és a borssal 1,5 liter vízben megfőzzük. Ezután kivesszük a levesből, kicsontozzuk, a bőrét eltávolítjuk és a húsát darabokra vágjuk. A diót nagyon finomra daráljuk, majd hozzákeverjük a pirospaprikát. Félórai állás után vászonkendőn átpréseljük. A kiszivárgó vörös, olajos folyadékot félretesszük, ezzel fogjuk később az ételt díszíteni. A fehér kenyeret (zsúrkenyeret) egy kevés húslevesbe beáztatjuk és kinyomkodjuk, majd a paprikás dióval összegyúrjuk. Ezután az egészet átdaráljuk. Folytonos kevergetés közben hozzáadunk egy csésze húslevest, sóval és sáfránnyal ízlés szerint fűszerezzük, majd kis lángra téve egyszer felforraljuk. Utána lehűtjük. A hideg húsdarabokat tálra rakjuk, és ráöntjük a közben lehűlt diómártást. A paprikás diómasszából kipréselt olajjal meglocsoljuk a tetejét. Hidegen tálaljuk.
Rizses piláf
Hozzávalók 4 személyre: 1 csésze rizs, 1 evőkanál vaj, 1 teáskanál só. A rizst fél óráig forró vízben áztatjuk, majd hideg vízzel leöblítjük. A vajat megforrósítjuk, és a rizst folytonos kevergetés közben aranysárgára pirítjuk benne. Hozzáadunk egy csésze vizet, megsózzuk és nagy lángon, további kevergetés nélkül készre főzzük. Ha a vizet a rizs idő előtt teljesen magába szívná, utánaöntünk egy kevés forró vizet. A megfőtt rizst meleg helyen hagyjuk befedve fél óráig, tálalás előtt villává) óvatosan felkeverjük és tálaljuk.
Zöldséges piláf
Hozzávalók 4 személyre: 1 csésze rizs, 1 evőkanál vaj, 1 evőkanál olaj, 5 dl (juh)csontleves, 1 szál petrezselyemgyökér, 1 szál sárgarépa, 1 csokor petrezselyemzöld, só, kakukkfű. A rizst vaj és olaj keverékében üvegesre pirítjuk, közben állandóan kevergetjük. Felöntjük a csontlevessel, mellétesszük a megtisztított és feldarabolt gyökeret, sárgarépát, a finomra vágott petrezselyemzöldet, és sóval, kakukkfűvel ízesítjük. Befedve fél órára előmelegített, forró sütőbe tesszük. Párolt zöldborsóval és paradicsommal, melegen tálaljuk.
Töltött paradicsom
Hozzávalók 4 személyre: 12 db nagy almaparadicsom, 25 dkg darált hús, 1 fej vöröshagyma, só, törött bors, 4 dkg félig párolt rizs, 1 teáskanál finomra vágott borsmenta, 1 teáskanál finomra vágott kapor, vaj a sütéshez. A paradicsomok tetejét levágjuk, félretesszük. A belső részét kivájjuk, hogy helyet csináljunk a tölteléknek. A darált húst, a finomra vágott hagymát, a félpuha rizst, a petrezselyemzöldet és a kaprot összekeverjük. Sóval, borsmentával ízesítjük, jól összedolgozzuk, majd 1 evőkanál forró vajon átsütjük. A masszával megtöltjük a paradicsomokat és visszatesszük a tetejüket. A töltött paradicsomokat tepsibe rakjuk, 2 dl vizet aláöntünk, majd befedve, előmelegített sütőben 15-20 percig pároljuk.
Ördögmártás
Hozzávalók 4 személyre: 3 tojás sárgája, 2 evőkanál vaj, 1 teáskanál csípős mustár, késhegynyi pirospaprika, 2 citrom leve, 1 dl húsleves, 5 evőkanál vörösbor, 1 teáskanál cukor. A vajat megolvasztjuk. A tojássárgákat az olvasztott, de már hideg vajjal és a mustárral kikeverjük. Apránként belekeverjük a citromlevet, a bort és cukrot, valamint a pirospaprikát, ezután pedig ugyancsak apránként keverjük bele a húslevesbe. Hidegen tálaljuk.
Török uborkasaláta
Hozzávalók 4 személyre: 1 nagy uborka, 3 dkg mandula, 2 gerezd fokhagyma, 1 szelet fehér kenyér, só, törött bors, ecet, olívaolaj. Az uborkát meghámozzuk és hajszálvékony szeletekre vágjuk. A mandulát megdaráljuk, a fokhagymagerezdeket szétnyomkodjuk, a kenyérbelet vízbe áztatjuk, kinyomkodjuk, majd szitán átpasszírozzuk. A kenyérbélhez hozzáadjuk a mandulát, a fokhagymát, ráöntünk kevés vízzel hígított ecetet, 1-2 evőkanál olajat. Sózzuk, borsozzuk, jól összekeverjük, és az egészet ráöntjük az uborkára. Néhány órára hűtőszekrénybe tesszük, és hidegen tálaljuk.
Baklava (török rétes)
Hozzávalók 4 személyre: 2 csomag réteslap, 60 dkg mandula, 1 citrom reszelt héja, 30 dkg mazsola, 1 dl olaj. Az öntethez: 75 dkg cukor, 1 citrom leve, 1 rúd vanília. A mandula negyedét finomra daráljuk, háromnegyedét durvára vágjuk, összekeverjük a reszelt citromhéjjal és a megmosott mazsolával. Egy jókora tepsit kikenünk olajjal. Belefektetünk egy réteslapot, megkenjük langyos olajjal, majd még 2 réteslapot fektetünk rá ugyanilyen módon. Erre terítjük rá a mandulás-mazsolás keveréket, egyenletesre simítjuk, majd a tetejére réteslapot borítunk. Forró olajba mártott késsel előre kis kockákra vágjuk, majd előmelegített sütőbe tesszük, és fél óráig közepes lángon sütjük. Közben az öntethez való cukorból és citromléből a vaníliával szirupot főzünk, majd kivesszük belőle a vaníliarudat. A megsült süteményt a sziruppal megöntözzük. Kis időre visszatesszük a langyos sütőbe, hogy jól magába szívhassa a szirupot, majd lehűtjük. Két napig szellős helyen pihentetjük, csak ezután tálaljuk. A baklava sokáig eláll.
Törökméz
Hozzávalók 4 személyre: 4 tojásfehérje, 10 dkg méz, 20 dkg vaníliás cukor, 25 dkg mogyoró, édes ostyalapok. A tojásfehérjékből kemény habot verünk, fokozatosan hozzákeverjük a mézet és a vaníliás cukrot. Gőz fölött habverővel habosra verjük, majd hozzáadjuk az apróra vágott mogyorót is. A masszát ostyalapok közé töltjük, óvatosan lepréseljük, és néhány napig hűvös helyen pihentetjük, mielőtt fogyasztanánk.
Grízkalács
Hozzávalók 4 személyre: 30 dkg búzadara, 15 dkg margarin, 10 dkg darált dió, fél teáskanál rózsaesszencia, csipetnyi só. A búzadarából, margarinból, sóból egy csésze forró vízzel tésztát gyúrunk. Miután alaposan összedolgoztuk, egy éjszakán keresztül pihentetjük. Másnap a tésztát még egyszer átgyúrjuk, majd golyókat formálunk belőle. Az ujjunkkal mindegyikbe mélyedést nyomunk. A darált diót a rózsaesszenciával és nagyon kevés vízzel péppé keverjük, ezzel megtöltjük a golyók mélyedéseit, majd a tésztát a tetejükön összezárjuk. A golyókat megvajazott sütőlapra helyezzük, lelapítjuk, villával bevonalkázzuk, majd mérsékelten meleg sütőben megsütjük. Porcukorral meghintve tálaljuk.
Orosz-konyha
Tejfölös saláta kemény tojással
Hozzávalók 4 személyre: 2 fejes saláta, 2 tojás, 3 evőkanál tejföl, fél evőkanál ecet, fél evőkanál porcukor, 1 nyers uborka, petrezselyemzöld vagy kapor, só. A tejföllel, citromlével és ecettel, valamint sóval, cukorral mártást készítünk, és ezzel leöntjük a megmosott és leszárított salátaleveleket. Szeletekre vágott kemény tojással, vékonyra szeletelt uborkával, finomra vágott petrezselyemmel vagy kaporral tálaljuk.
"Egészségsaláta"
Hozzávalók 4 személyre: 2 uborka, 2 sárgarépa, 2 alma, 2 paradicsom, 1 fejes saláta, 1,5 dl tejföl, fél citrom, só, cukor. Az uborkát, a sárgarépát és az almát meghámozzuk, majd gyufaszálnyi darabokra vágjuk. A salátát kis darabokra tépkedjük. A tejfölbe citromlevet keverünk, sóval és cukorral ízesítjük, és ezzel leöntjük a salátát. Körülrakjuk szeletekre vágott paradicsommal.
Káposztasaláta almával és zellerrel
Hozzávalók 4 személyre: 1 alma, 1 zellergumó, 50 dkg fejes káposzta, 1 teáskanál cukor, 4 evőkanál ecet, só. Az almát meghámozzuk, a magházat eltávolítjuk, és vékony szeletekre vágjuk. A megtisztított zellert lereszeljük. A káposztát negyedekre vágjuk, a torzsáját finomra gyaluljuk, majd az egészet enyhén besózzuk és fél óráig pihentetjük. Ezután a zöldségeket és az almát összekeverjük, cukorral meghintjük és ecettel meglocsoljuk. Jól átkeverve tálaljuk.
Gyümölcssaláta
Hozzávalók 4 személyre: 3 alma, 1 körte, 1 narancs, 1 mandarin, 1 teáskanál porcukor, 4 evőkanál majonéz, 1 evőkanál citromlé, só. Az almát, a körtét, a narancsot és a mandarint meghámozzuk és a magvakat eltávolítjuk. A gyümölcsöket feldaraboljuk, majd nagyon kevés sóval és porcukorral meghintve összekeverjük. A majonézbe belekeverjük a citromlét és a gyümölcsökre öntjük. Vékony csíkokra vágott narancshéjszeletekkel díszítjük.
Hússaláta
Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg sertéssült, 5 burgonya, 2 nyers uborka, 1,5 dl majonéz, 1 fejes saláta, só, ecet. A sült húst kockákra vágjuk, a burgonyát héjában megfőzzük, lehámozzuk, ujjnyi vastag szeletekre, a meghámozott uborkát nagyon vékony karikákra vágjuk. Mindezt egy tálban összekeverjük, megsózzuk, majonézzel és ecettel megöntözzük. Díszítésként salátalevelekkel rakjuk körül.
Vadsaláta
Hozzávalók 4 személyre: 30-40 dkg főtt vagy sült őzhús, 4 burgonya, 2 ecetes uborka, 2 kemény tojás, 1 alma, 1 fejes saláta, 1,5 dl majonéz, 3 paradicsom, só, 1 evőkanál ecet vagy citromlé, fél teáskanál porcukor. A vadhúst kockákra vágjuk, a héjában főtt és meghámozott burgonyát, az almát, a paradicsomot, az uborkát, a kemény tojást felszeleteljük, a fejes salátát kettévágjuk. A majonézt sóval, ecettel vagy citromlével és porcukorral ízesítjük. Ezt ráöntjük a tálba rakott salátára, és alaposan összekeverjük. Díszítésnek néhány salátalevelet, tojáskarikát, paradicsomcikkelyt rakunk a tál szélére a saláta közé.
Szendvicsek a zakuszkához
A zakuszkához tartozó szendvicsek nagyon sokféle formában készülnek. A búza- vagy rozskenyeret megpirítják, felvágják 5-6 cm-es háromszögekre, csillagokra, rombuszokra, vajjal megkenik és a legkülönbözőbb élelmiszerekkel rakják meg: sajttal, szardíniával, heringgel, lazaccal, kaviárral, tojásszeletekkel, hideg sertés- vagy marhasülttel... felsorolni is alig lehet.
Halas zakuszkafélék
Vagdalt hering könnyűszerrel készíthető egy jól kiáztatott hering húsából, melyet apróra vágunk, vajjal összedolgozunk, szerecsendióval fűszerezünk. A vajas heringmasszába egy reszelt almát keverünk, majd pirított kenyérre kenjük. A sós hering burgonyával és vajjal népszerű változata a zakuszkának. A tálra rakott halakat szeletekre vágott uborkával és petrezselyemzölddel díszítik. A pisztrángmajonézhez a filézett halat szeletekre vágjuk és olajjal kikent serpenyőbe tesszük. Megsózzuk, felöntjük 2 dl vízzel és fedő alatt 10-20 percig főzzük. Leszűrve tálba tesszük és majonézzel leöntjük. A tetejét petrezselyemzölddel, kapribogyókkal, uborkaszeletekkel díszítjük. Az aszpikos majonéz receptje: 20 dkg majonézhez 10 dkg folyékony aszpikot keverünk. Az aszpikot lehűtve, de még folyékony állapotban kell a majonézhez hozzákeverni. Ecettel, sóval ízesítjük. Halfilékre öntve a hűtőszekrényben megdermesztjük.
Sült sonka pirított kenyéren
A sonkaszeleteket egyik oldalukon megkenjük mustárral és vajban kisütjük. Pirított kenyérszeleteket négyszögekre, háromszögekre vágunk és rátesszük az ugyanilyen formákra vágott sonkaszeleteket. Meghintjük finomra vágott petrezselyemzölddel vagy kaporral.
Sült virsli paradicsommal
A virslit 3-4 darabra vágjuk, 2-3 percig vajban sütjük, majd megsózott, borsozott paradicsomszeleteket teszünk hozzá és néhány percig még tovább sütjük. Tálba tesszük és meghintjük finomra vágott petrezselyemzölddel, kaporral, esetleg reszelt fokhagymával is.
Bitocski tejfölösen
Darált sertéshúst összegyúrunk tejbe áztatott fehér kenyérrel, ízlés szerint adunk hozzá sót, törött borsot, pirított hagymát, s még egyszer átdaráljuk. A masszából kis gombócokat készítünk, meghempergetjük lisztben, és zsírban kisütjük. Leszűrve tejfölt öntünk rá, és fedő alatt még néhány percig pároljuk. Ezután tálba tesszük, meghintjük finomra vágott petrezselyemzölddel, és forrón tálaljuk.
Forsmak
25 dkg főtt vagy sült sertéshúst és fél sós heringet (melyet előzőleg kiáztattunk, megtisztítottunk, kifiléztünk) megdarálunk. 2-3 szem sós vízben főtt burgonyát meghámozunk, péppé törünk és vajban megpirított hagymával összedolgozzuk. A húsos és a burgonyás masszát összekeverjük, hozzáadunk 2 evőkanál olvasztott vajat, ugyanannyi tejfölt, és átdaráljuk. Ezután hozzáadunk 2 tojássárgáját, ízlés szerint sót, borsot, majd óvatosan hozzákeverjük a 2 tojás fehérjéből vert habot is. A masszát kivajazott tűzálló edénybe tesszük, meghintjük reszelt sajttal, meglocsoljuk olajjal, majd előmelegített sütőben kb. fél óra alatt készre sütjük. A forsmak akkor jó, amikor elválik az edény falától. Tálba tesszük, és tejföllel, valamint kevés paradicsompürével ízesített majonézzel leöntjük. Melegen tálaljuk.
Borscs
A sokféle leves közül, amit az orosz konyha kreált, a borscs a legpikánsabb, a legízletesebb. Pontosabban a "borscs-család", mert e gyűjtőnéven rengeteg levest ismerünk. Marhahúsból, sertéshúsból csakúgy készül borscs, mint baromfi húsából, halból, zöldségfélék főzetéből. Közös vonásuk, hogy ízesítésükhöz céklalevet használnak. Jellegzetes ízüket, színüket a cékla adja meg. A borscs alapreceptje Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg marhafartő, 30 dkg cékla, 25 dkg leveszöldség (petrezselyemgyökér, zeller, karalábé), 1 fej vöröshagyma, 20 dkg kelkáposzta, 1 evőkanál ecet, 1 evőkanál cukor, 10 dkg paradicsom vagy 2 evőkanál paradicsompüré, só, törött bors, 1,5 dl tejföl. A húst 2 liter vízben feltesszük főni, és kis lángon forraljuk. A közben keletkező habot leszedjük. A céklát, a petrezselyemgyökeret, a zellert, a karalábét és a hagymát megtisztítjuk, kis darabokra vágjuk. A léből, amiben a hús fő, egy keveset leszűrünk, s abban a leveszöldséget megpároljuk. A kelkáposztát darabokra vágjuk, ecetet, cukrot (esetleg 1 babérlevelet) adunk hozzá és kevés húslében ugyancsak megpároljuk. Amikor már majdnem megfőtt, hozzáadjuk a cikkekre vágott paradicsomot (vagy a paradicsompürét), összeforraljuk és összeöntjük a zöldséggel, amit beleöntünk a húslevesbe. A leszűrt húst felszeletelve visszatesszük. (Betétnek adhatunk hozzá 12 dkg főtt sonkát vagy karikákra vágott virslit. Esetleg 50 dkg kockákra vágott burgonyát is belefőzhetünk.) Ha azt akarjuk, hogy nagyon szép színe legyen a borscsnak, akkor külön lábosba tegyünk 1 szeletekre vágott céklát, öntsünk rá 2,5 dl forró vizet, 1 evőkanál ecetet és főzzük kis lángon 15 percig. Csak gyengén szabad forrnia. Negyedóra múlva vegyük le a lángról, szűrjük le a levét, és közvetlenül a tálalás előtt öntsük a levesbe. A külön tálalt tejfölből mindenki ízlése szerint tehet a levesbe.
Nyári borscs
Hozzávalók 4 személyre: 10-12 zsenge cékla, 1 sárgarépa, 20 dkg uborka, 2 paradicsom, 4 burgonya, 1 csokor zellerlevél, só, törött bors, 2 szem szegfűszeg, 1 babérlevél, 1,5 dl tejföl, 1 dl tej, 1 csokor petrezselyemzöld. A céklát megtisztítjuk és vékony szeletekre vágjuk. A zellerleveleket apróra vágjuk. A megtisztított sárgarépát karikákra aprítjuk. A zöldségeket fazékba tesszük, 2 liter forró vízzel felöntjük s negyedóráig főzzük. Ezután hozzátesszük a szeletekre vágott uborkát, a paradicsomot, a burgonyát, a finomra vágott petrezselyemzöldet és a felvagdalt zellerleveleket. Megsózzuk, megborsozzuk, szegfűszeggel, babérlevéllel ízesítjük, és addig főzzük, amíg minden jól megpuhul. Tejföllel, tejjel együtt tesszük az asztalra, ki-ki ízlése szerint önt belőle a levesbe.
"Borscsok"
Hozzávalók 4 személyre: 1 liter húsleves, 20 dkg cékla, 2 evőkanál ecet, 1 teáskanál cukor. A forró húslevesbe beletesszük a megtisztított, vékony szeletekre vágott céklát, az ecetet és a cukrot. Kb. negyedóráig főzzük, majd a levest átszűrjük, és melegen tálaljuk. Fekete kenyeret és sajtot adunk mellé.
Ukrán borscs
Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg marhafartő, 1 csokor leveszöldség, 25 dkg cékla, 2 evőkanál vaj, 2 evőkanál paradicsompüré, 1 evőkanál ecet, 1 fej vöröshagyma, 40 dkg burgonya, 40 dkg kelkáposzta, 1 babérlevél, só, törött bors, 1 gerezd fokhagyma, 2 paradicsom, 1,5 dl tejföl, 2 evőkanál liszt, 5 dkg füstölt szalonna. A húst 2 liter vízben sóval a tűzre tesszük. Ha felforrt, leszedjük a habját, és kis lángon puhára főzzük. Közben a megtisztított leveszöldséget és a céklát pálcikákra vágjuk. A céklát 1 evőkanál vajban, a paradicsompürével, az ecettel és kevés hűslevessel 20 percig pároljuk. A zöldséget az apróra vágott hagymával együtt a maradék vajban lepirítjuk, majd kis liszttel meghintve zsemleszínűre pirítjuk. A kockákra vágott burgonyát, a feldarabolt káposztát, a babérlevelet, borsot egy fazékba tesszük, ráöntünk annyit a hús levéből, hogy ellepje, s ebben majdnem puhára főzzük. Ekkor hozzáadjuk a párolt céklát, valamint a feldarabolt főtt húst és megsózzuk. Beletesszük az apróra vágott szalonnát, a fokhagymát és a felszeletelt paradicsomot. Ismét felforraljuk, és egészen kis lángon még néhány percig főzzük. Ezután levesszük a lángról, és befedve negyedóráig állni hagyjuk. A tányérokba töltött leves tetejére kis tejfölt öntünk, és meghintjük finomra vágott petrezselyemzölddel.
Scsi
Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg savanyú káposzta, 3 evőkanál vaj, 1 babérlevél, 1 liter húsleves, 2 evőkanál paradicsompüré, 1 csokor leveszöldség, 1 fej vöröshagyma, 2 evőkanál liszt, só, törött bors. A savanyú káposztát kinyomkodjuk, kevés vajon lepirítjuk és ráöntünk 5 dl vizet. Babérlevéllel, sóval, borssal ízesítve kb. 20 percig fedő alatt főzzük. Ezután hozzáöntjük a húslevest, belekeverjük a paradicsompürét és beletesszük az előzőleg feldarabolt, vajban megpárolt leveszöldséget, valamint a finomra vágott, üvegesre pirított hagymát. Addig főzzük, míg minden jól megpuhul. Lisztből és vajból rántást készítünk, ezzel besűrítjük a levest, felforraljuk, és kis lángon még néhány percig főzzük. (Húsleves helyett hallevessel is készíthetjük.)
Zöld scsi
Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg marhafartő, 1 csokor leveszöldség, 1 fej vöröshagyma, 2 evőkanál vaj, 2 evőkanál liszt, 50 dkg spenót, fél citrom leve, só, cukor, törött bors, babérlevél. A húst 2 liter hideg vízbe tesszük. Ha felforrt, leszedjük a habját, teszünk bele babérlevelet, sót, borsot, és kis lángon puhára főzzük. A megtisztított, felvágott leveszöldséget és hagymát vajban világosra pirítjuk és meghintjük liszttel. Még 1-2 percig pirítjuk, azután felengedjük a húslével és simára keverjük. Hozzáadjuk a húshoz és úgy pároljuk tovább. A spenótot jól megmossuk, megtisztítjuk, kevés vízben néhány percig főzzük, majd átpasszírozzuk. Felengedjük húslével, hozzáadjuk a citromlevet és a cukrot. Még néhány percig forraljuk, végül beletesszük a közben kockára vágott húst és zöldséget. Tejfölt, esetleg kemény tojást adunk mellé.
Soljanka halból
Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg ponty, 1 liter húsleves, 1 fej vöröshagyma, 2 evőkanál vaj, 2 evőkanál paradicsompüré, 4 ecetes uborka, 2 paradicsom, 1 evőkanál kapribogyó, 1 babérlevél, só, törött bors, kapor, fél citrom. A finomra vágott hagymát vajban üvegesre pirítjuk, hozzáadjuk a paradicsompürét és 5-6 percig tovább pirítjuk. Beletesszük a megtisztított, felszeletelt halat, a felszeletelt uborkát, paradicsomot, a kapribogyót és a babérlevelet. Sózzuk, borsozzuk, majd felöntjük forró húslevessel, és 15 percig főzzük kis lángon. Tálalás előtt finomra vágott petrezselyemzölddel meghintjük. Melegen adjuk asztalra.
Soljanka húsból
Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg marhafartő, 30 dkg sült sertéshús, 2 fej vöröshagyma, 2 evőkanál vaj, 2 evőkanál paradicsompüré, 4 ecetes uborka, 1 evőkanál kapribogyó, 1 babérlevél, 1,5 dl tejföl, fél citrom, 1 csokor petrezselyemzöld, só. A marhahúsból 2 liter vízzel levest főzünk. A finomra vágott vöröshagymát vajban üvegesre pirítjuk, beletesszük a paradicsompürét és tovább pirítjuk, majd egy kis húslevessel felöntjük. A sült húst (esetleg kolbászt, virslit, vesét, nyelvet) vékony szeletekre vágva hozzáadjuk. Jól összekeverjük, kis ideig együtt pároljuk. Ezután beletesszük a feldarabolt uborkát, a kapribogyót és a babérlevelet is. Sózzuk, borsozzuk, felöntjük a húslevessel, majd belerakjuk a kockákra vágott főtt húst. Az egészet összeforraljuk. A tányérokba egy kis tejfölt öntünk, egy darabka meghámozott citromszeletet teszünk, arra öntjük a forró levest, majd finomra vágott petrezselyemzölddel meghintjük.
Bélszín Stroganoff módra
Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg bélszín, 2 fej vöröshagyma, 3 evőkanál vaj, só, törött bors, 1 evőkanál liszt, 2 dl tejszín, 1 teáskanál pirospaprika. A húst vékony csíkokra aprítjuk. A finomra vágott hagymát vajban megpirítjuk, hozzáadjuk a borssal és paprikával meghintett húscsíkokat, és 5-6 percig sütjük, miközben villával állandóan forgatjuk. Meghintjük liszttel, 2-3 percig tovább pirítjuk. Tejszínt öntünk rá, néhány percig pároljuk, és utána megsózzuk. Sült burgonyával körítjük, amit finomra vágott kaporral hintünk meg.
Sörben főtt felsál
Hozzávalók 4 személyre: 1 kg marhafelsál, 2 fej vöröshagyma, 2 szál sárgarépa, 10 dkg füstölt szalonna, 5 dl világos sör, 1 teáskanál burgonyaliszt, 1 narancs héja, citromlé, só. A húst kockákra vágjuk. A finomra metélt hagymát és a sárgarépát, valamint a kis kockákra vágott szalonnát összekeverjük, ráöntjük a sört, és 24 óráig fedő alatt pácoljuk. Másnap a húst a zöldségekkel és a páclével együtt megsózzuk, majd kis lángon másfél óráig pároljuk. Leszűrjük a levét, ismét felforraljuk, majd 0,5 dl vízzel elkevert burgonyaliszttel besűrítjük. A mártásba beletesszük a vékony csíkokra vágott narancshéjat. Addig főzzük, amíg a narancshéj megpuhul, végül citromlével ízesítjük. A húst a narancshéjas-citromos mártással leöntve tálaljuk. Sós vízben főtt burgonya vagy párolt rizs illik hozzá.
Saslik
Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg ürühús, 3 fej vöröshagyma, 1 evőkanál ecet, fél citrom, 1 evőkanál vaj, 1 csokor metélőhagyma, 20 dkg paradicsom, só, törött bors. A húst kicsontozzuk, 3-4 cm-es darabokra vágjuk. Egy tűzálló edénybe rakjuk, sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a karikákra vágott hagymát, és megöntözzük ecettel vagy citromlével. Az egészet jól összekeverjük, majd az edényt 2-3 órára hűvös helyre tesszük. Az így bepácolt húsdarabokat hagymával váltakozva nyársakra tűzzük és faszénparázs fölött megsütjük. A nyársakat időnként elforgatjuk, hogy a hús és a hagyma minden oldalán megsüljön. A saslikot leszedjük a nyársról, megöntözzük olvasztott vajjal és megszórjuk apróra vágott metélőhagymával. Paradicsom- és citromszeletekkel körítve tálaljuk. Ugyanígy készíthetünk saslikot sertéshúsból is.
Bitki - húsgolyók
Hozzávalók 4 személyre: 25 dkg marhahús, 25 dkg sertéshús, 12 dkg fehér kenyér, 2 dl tej, zsemlemorzsa, zsír a sütéshez, só, törött bors. A húsokat megdaráljuk, a kenyér héját levágjuk, a belét tejbe beáztatjuk, majd kinyomkodjuk és összedolgozzuk a darált hússal. Az egészet még egyszer átdaráljuk, sózzuk, borsozzuk. A masszából golyócskákat ("bitki") formálunk, ezeket zsemlemorzsában meghempergetjük és késsel kissé ellapítjuk. A húsgolyókat forró zsírban mindkét oldalukon jól megsütjük. Olvasztott vajjal vagy ketchuppel leöntve melegen tálaljuk. Tört burgonyát vagy makarónit adunk hozzá.
Töltött libanyak
Hozzávalók 4 személyre: 1 bőrös libanyak, 10 dkg borjúhús, 25 dkg libamáj, 2 szelet fehér kenyér héja nélkül, 1 dl tej, 2 tojás, 2 evőkanál libazsír, 4 dl húsleves, só. A megtisztított libanyakról óvatosan lehúzzuk a bőrét, az alatta lévő zsírt eltávolítjuk, és a bőrt alul erős cérnával bevarrjuk. A borjúhúst, a libamájat és a tejbe áztatott kenyérszeleteket átdaráljuk, a masszát jól összekeverjük és még kétszer átdaráljuk. Megsózzuk, hozzáadjuk a tojássárgákat, majd a tojások habbá felvert fehérjét is. Ezzel a masszával megtöltjük a libanyakat, majd a másik végét is bevarrjuk. Forró libazsírban minden oldalán átsütjük, majd egy kis húslevest öntünk alá, és fedő alatt háromnegyed óráig pároljuk. Ezután a libanyakat két vágódeszka közt, súly alatt lepréseljük, így hagyjuk kihűlni. Utána felszeleteljük, és hidegen tálaljuk.
Burgonya-sapekanka
Hozzávalók 4 személyre: 1 kg burgonya, 2,5 dl tej, 2 tojás, 3 evőkanál vaj, 3 fej vöröshagyma, 4 evőkanál tejföl, zsemlemorzsa, só. A burgonyát héjában megfőzzük és meghámozzuk. Még melegen burgonyanyomón átpréseljük. Forró tejjel, a tojásokkal, sóval, 2 evőkanál olvasztott vajjal összekeverjük. A massza felét kizsírozott, zsemlemorzsával meghintett tűzálló edénybe tesszük, a tetejét egyenletesre elsimítjuk. A finomra vágott hagymát vajban megpároljuk. Ezt ráterítjük a burgonyamasszára, majd a tetejét a massza másik felével betakarjuk. Ezt is elsimítjuk, tejföllel és olvasztott vajjal beborítjuk, és előmelegített sütőben 20-25 percig sütjük. A hagymatölteléket apróra vágott és átsütött sonkával, sülthúsmaradékkal, esetleg kolbásszal is gazdagíthatjuk.
Töltött cékla
Hozzávalók 4 személyre: 6 közepes nagyságú cékla, 1 evőkanál ecet, 5 dkg sertéshús, 10 dkg fóti rizs, 1 fej vöröshagyma, 3 evőkanál vaj, 2,5 dl tejföl. A céklákat jól megmossuk, és sós-ecetes vízben, közepes lángon, fedő alatt, héjában megfőzzük. Hagyjuk lehűlni, meghámozzuk és a belsejüket kivájjuk. Elkészítjük a tölteléket: a húst megdaráljuk, 1 evőkanál vajban átpirítjuk, majd főtt rizzsel és finomra vágott, 1 evőkanálnyi vajban pirított hagymával összegyúrjuk, sózzuk, borsozzuk. (Adhatunk hozzá kapribogyót és citromlevet is, hogy pikánsabb legyen.) A töltelékkel a céklákat megtöltjük, vajjal kikent lábosba tesszük, és előmelegített sütőben 25 percig sütjük. Leöntjük tejföllel, s néhány perc alatt készre sütjük.
Pirogváltozatok Az orosz konyha változatos, ízletes specialitása a pirog. Kelt vagy félvajas tésztából készül, a legkülönbözőbb töltelékekkel. A pirogkóstoló egyik fő attrakciója éppen az, hogy ki-ki izgatottan várja az első falatot: mi rejlik a tésztatakaró mélyén. A változatosság elképesztő: májas, gombás, halas, húsos vagdalékok, gyümölcsös, túrós töltelékek bukkannak elő a tészta alól. "Csak" pirogot eszünk, de olyan sokféle íze gyönyörködteti ínyünket, hogy felér egy kiadós vacsorával. A piroghoz mindenekelőtt kelt vagy vajas tésztát kell készítenünk. A kelt tésztából kis gombócokat formálunk, azokat még egy kicsit kelni hagyjuk, majd kb. 1 cm vastagságúra kinyújtva rárakjuk a tölteléket. A tésztaszéleket felhajtogatjuk, összenyomjuk, a pirogokat megzsírozott sütőlapra helyezzük, további negyedórát kelesztjük, majd tojással megkenjük, és a sütőben megsütjük. Mikor megsült, tálra rakjuk, vajjal megkenjük, és kendővel leterítve tesszük asztalra. A vajastésztából készülő pirog esetében a kinyújtott tésztából pohárral vágunk ki kerek darabokat, ezekre tesszük a töltelékeket, majd egy másik, ugyanolyan nagyságú kerek tésztalappal lefedjük, a széleket jól összenyomkodjuk, aztán a sütőlapon tojással megkenjük a tetejét. Forró sütőben 10-15 percig sütjük. Néhány pirogtöltelék 1 kg lisztből készült tésztamennyiségre számítva:
Marhahúsos töltelék
Hozzávalók 4 személyre: 80 dkg marhafelsál, 2 fej vöröshagyma, 3 kemény tojás, 1 csokor petrezselyemzöld, 3 evőkanál vaj, só, törött bors. A húst megdaráljuk, vajban megpirítjuk, és még egyszer átdaráljuk. A finomra vágott hagymát vajban ugyancsak megpirítjuk. A kemény tojásokat apróra vágjuk, és sóval, borssal meg a finomra vágott petrezselyemmel együtt a darált húshoz adjuk és összedolgozzuk.
Töltelék májból, tüdőből, szívből
Hozzávalók 4 személyre: összesen 80 dkg máj, tüdő és szív, 2 fej vöröshagyma, 3 kemény tojás, 4 evőkanál vaj, 1 csokor finomra vágott kapor, só, törött bors. A májat 4-5 perc alatt vajban átsütjük, a tüdőt és a szívet kevés vízben egy-másfél óráig főzzük. Ezután a belsőségeket megdaráljuk, majd finomra vágott hagymával vajban megpirítjuk és sóval, borssal fűszerezzük. Hozzáadjuk az apróra vágott kemény tojásokat, valamint a kaprot és összedolgozzuk. Ha vegyes tölteléket akarunk, akkor egyenlő arányban vegyük hozzá a májat, a tüdőt és a szívet, de bármelyikből külön is készíthetünk tölteléket.
Halas töltelék
Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg halfilé, 2 fej vöröshagyma, 1 csokor finomra vágott kapor, 3 evőkanál vaj, 3 kemény tojás, só, törött bors. A halat - ami lehet csuka, ponty vagy egyéb hal - megtisztítjuk, kifilézzük, felszeleteljük, majd vajban megsütjük. A finomra vágott hagymát ugyancsak vajban megpirítjuk és a halhoz adjuk. Hozzátesszük az apróra vágott kemény tojásokat és a kaprot is. Sózzuk, borsozzuk, és az egészet ledarálva alaposan összedolgozzuk.
Halas-rizses pirog
Hozzávalók 4 személyre: 30 dkg halfilé, 15 dkg főtt rizs, 1 csokor finomra vágott kapor, 3 evőkanál vaj, só, törött bors. A halfilét apróra vágjuk, kevés vajban átsütjük és ledaráljuk. Hozzáadjuk a főtt rizst, a kaprot, még egy kis olvasztott vajat, sót, borsot, és alaposan összedolgozzuk.
Gombás pirog
Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg gomba, 4 evőkanál vaj, 4 evőkanál tejföl, 1 csokor finomra vágott kapor, 1 fej vöröshagyma, só. A megmosott, megtisztított gombát nagyon apróra vágjuk, vajban kb. 10 percig fedő alatt pároljuk. Ezután hozzáadjuk a tejfölt és az előzetesen finomra vágott, majd vajban megpárolt hagymát. Megsózzuk. Fedő alatt további 10 percig pároljuk, majd belekeverjük a kaprot. Lehűtjük, és megtöltjük vele a tésztát.
Túrós pirog
Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg tehéntúró, 3 tojás, 10 dkg porcukor, 1 evőkanál vaj, 2 zacskó vaníliás cukor, 1 citrom leve, 4 evőkanál mazsola. A szitán áttört túróhoz hozzákeverjük a tojásokat, a porcukrot, az olvasztott, de kihűlt vajat, s mikor már egészen sima, ízesítjük a vaníliás cukorral, a meleg vízben előzőleg beáztatott és leszűrt mazsolával, valamint a citromlével. Reszelt citrom- vagy narancshéjat is belekeverhetünk.
Almás pirog
Hozzávalók 4 személyre: 80 dkg alma, 4 evőkanál cukor. Az almákat meghámozzuk, magházukat eltávolítjuk, szeletekre vágjuk. Lábosba tesszük, hozzáadjuk a cukrot, és fedő alatt kis lángon megpároljuk.
Barackos pirog
Hozzávalók 4 személyre: 75 dkg sárgabarack, 4 evőkanál cukor. A barackot kimagozzuk, és fedő alatt, saját levén, kis lángon negyedórát pároljuk. Lecsorgatva a tésztára rakjuk és cukorral meghintjük.
Sapekanka
Hozzávalók 4 személyre: 3 tojás, 5 dl tej, 30 dkg édes kétszersült, 50 dkg alma, 15 dkg cukor, 4 evőkanál vaj (vagy margarin), 2 dkg mandula, zsemlemorzsa. A tojásokkal elkevert tejjel a kétszersültet leöntjük. Az almákat meghámozzuk, magházukat kifúrjuk, és karikákra szeletelve cukorral meghintjük. Egy tűzálló edényt vajjal kikenünk, zsemlemorzsával meghintünk, és az aljára a beáztatott kétszersültből egy réteget rakunk. Erre egy almaréteget teszünk, majd újabb kétszersültréteg következik. Addig folytatjuk a rétegezést, amíg az alma és a kétszersült is elfogy. Minden réteg közé egy kis olvasztott vajat csöpögtetünk. Felülre kétszersült kerüljön. Ezt gondosan elsimítjuk, vajat teszünk rá, majd meghintjük durvára vágott mandulával és cukorral. Előmelegített, forró sütőbe tesszük, és kb. fél óráig sütjük. Vaníliakrémmel adjuk asztalra.
Vaníliakrém
Hozzávalók 4 személyre: 10 dkg cukor, 2 tojás sárgája, 1 teáskanál liszt, 4 dl tej, 1 zacskó vaníliás cukor (vagy fél rúd vanília). A cukrot habosra keverjük a tojássárgájával és a liszttel, a tejjel apránként felöntjük, és állandó kevergetés közben felforraljuk. Mikor besűrűsödött, levesszük a lángról. A vaníliás cukrot ekkor adjuk hozzá. (Ha vaníliarúddal készítjük, akkor azt együtt kell főzni vele.)
Gogol-Mogol
A közkedvelt innivalót háromféle változatban készítik.
1. változat: 1 tojást villával habosra verünk, hozzáadunk 1 evőkanál porcukrot, 2 evőkanál fehérbort, csipetnyi sót, és együtt verjük tovább. Beleöntünk 2 dl hideg forralt tejet, átszűrjük.
2. változat: 1 tojás sárgáját villával felverünk, hozzákeverünk 1 evőkanál porcukrot és csipetnyi sót, majd apránként 2 evőkanál fehérbort és 2 dl tejet. Ezután átszűrjük, végül rátesszük a tojásfehérjéből vert kemény habot, és nyomban tálaljuk.
3. változat: 1 tojás sárgáját 1 evőkanál porcukorral, csipetnyi sóval és egy zacskó vaníliás cukorral jól összekeverünk, 2 dl tejet adunk hozzá, ismét összekeverjük és átszűrjük.
Mézes Gogol-Mogol
Hozzávalók 4 személyre: 2 tojás, 5 dl tej, 6 evőkanál méz, 2 evőkanál citromlé vagy almalé. A fentieket jól összekeverjük, és hidegen tálaljuk.
Gogol-Mogol gyümölcsökből
Hozzávalók 4 személyre: 2 tojás, 3 evőkanál cukor, 1,5 dl eper- vagy meggylé, 5 dl tej, csipetnyi só, reszelt szerecsendió. A tojássárgákat a cukorral addig keverjük, amíg sűrű, sárgásfehér masszát kapunk. Kicsit megsózzuk, apránként beleöntjük az eperlét, és jól összekeverjük. Hozzáadunk 5 dl vizet, ugyanannyi tejet, és a tojásfehérjékből vert kemény habot óvatosan belekeverjük. Poharakba töltjük, a tetejét reszelt szerecsendióval meghintjük, és azonnal tálaljuk.