Finom falatok- sültek-levesek-lángos-tészták- édességek-pecsennyék-mártások

Hazai-külföldi ízek-különlegességek ínyenceknek

A skandináv konyha


Dánia


Bormaties-es hal

Vegyünk egy csomag fagyasztott tonhalat, és olvasszuk fel. 1 közepes fej vöröshagymát vékony karikákra vágunk, 1 közepes zellert megtisztítunk, és hosszúkásra szeletelünk, és 1 szem borókabogyóval, 1-2 szem szegfűszeggel, 1 teáskanál cukorral, 1 dl száraz vörös borral, 1 evőkanál borecettel 5 dl vizet felforralunk, majd beletesszük a halat, és kb. 20 percig főzzük. A lét, benne a hallal, hagyjuk kihűlni, majd 10-12 órára hűtőszekrénybe tesszük. Ekkor a halat kivesszük a léből, lecsöpögtetjük, és apró kockákra vágjuk. Ugyanakkora kenyérdarabkákat pirítunk, rátesszünk egy kis salátalevelet, erre pedig a halat helyezzük. Ilyen kis falatkákként tálaljuk.


Csokoládés sütemény

Hozzávalók: 150 g vaj vagy margarin, 150 g cukor, 1 tasak vanillincukor, 120 g csokoládéreszelék, 80 g darabolt mandula, 4 tojás, 70 g liszt, késhegynyi sütőpor Elkészítés: A vajat, cukrot és a vanillincukrot a tűzhelyen, egy edényben alacsony lángon keverjük addig, míg a cukor feloldódik. Hozzáadjuk a darált mandulát és a csokireszeléket, majd tovább keverjük a csoki teljes feloldódásáig. Ekkor levesszük a tűzről az edényt, és gyakori kevergetés mellett hagyjuk kihűlni. Ezután tesszük hozzá egyenként a 4 tojás sárgáját és végül a sütőporral elkevert lisztet, valamint a felvert tojásfehérjét. A masszát egy előre kizsírozott, mazsolával megszórt szögletes formában, előmelegített sütőben, 175 fokon, 1-1 1 óráig sütjük (szúrópróbát végzünk) Hagyjuk kihűlni. A sütemény tetejét vékonyan kenjük meg lekvárral, majd vonjuk be csokoládé-bevonattal. Ezután szórjuk meg darabolt mandulával.


Dán aprósütemény

Hozzávalók: 50 dkg liszt, 30 dkg vaj, 4 dkg élesztő, 1 dl langyos tej, 1 tojás, 4 ek. kristálycukor, 1 kk. só, mandula-, dió- vagy lekvártöltelék, + 1 tojás, apróra vágott dió vagy mogyoró, mandula, kristálycukor a tetejére. 3-4 ek. lisztet elkeverünk a vajjal, 28 x 12 cm-es négyzetre formáljuk, zsírpapírba csomagoljuk, néhány órára hűtőbe tesszük. Feloldjuk az élesztőt 0,5 dl meleg vízben. Ezt összeöntjük a tejjel, tojással, elkeverjük, majd a liszttel, 4 kk. cukorral összegyúrjuk. Kinyújtjuk, kb. 30 x 30 cm-esre, egyik felére tesszük a vajas lisztet, félbehajtjuk. Négyzetté gyúrjuk, harmadára összehajtjuk, zsírpapírba csomagoljuk, a hűtőbe tesszük 0,5 órára. Úgy fordítjuk, hogy az oldalán álljon, ismét négyzetesre nyújtjuk, kb. 0,5 cm vékonyra. Összehajtogatjuk, becsomagoljuk, hűtjük. 0,5 óra múlva megismételjük, hűtjük 2-3 órát. 1 cm-esre kinyújtjuk, kb. 8 x 8 cm-es négyzetekre vágjuk. Megtöltjük, és vagy középre hajtjuk a 4 sarkát, vagy háromszöget, kiflit formálunk. Tepsibe tesszük, felvert tojással megkenjük, meghintjük vágott mandulával (dióval vagy mogyoróval), kristálycukorral. Ha nem akarjuk azonnal sütni, 4-8 órára hűtőbe tesszük. Előmelegített, forró sütőben sütjük 5 percig, majd takarékon 10-15 percig, míg aranysárga lesz. Töltelékek: Mandulakrém (dió-, mogyorókrém): 25 dkg darált mandulát (diót, mogyorót), 20 dkg porcukrot tejszínnel simára keverünk. (Ajánlom, mert nagyon finom, bár kissé macerás elkészíteni.)


Dán csirke

Hozzávalók (négy személyre): 4 csirkecomb, kb. 1kg burgonya, 1 közepes fej vöröshagyma, 1 paradicsom, 1 paprika, 20 dkg füstölt szalonna, vegeta, só, olaj Elkészítése: Vágd a szalonna felét apró kockákra. Egy tepsibe szórd be a szalonnakockákat, majd egy kevés olajat önts rá. A hámozott, nyers burgonyát karikázd fel, és rakosgasd rá a szalonnára, majd sózd meg, és a hasonlóan karikázott hagymát szórd szét rajta. Ezután következik a csirke, amit előre megsóztunk, és vegetával megszórtunk. A csirkére ízlés szerint paradicsom-, paprika-karikákat és a maradék szalonnából vágott kis csíkokat, esetleg mindhármat tegyed. A tepsit fedd be alufóliával, és tedd a sütőbe, míg meg nem puhul a hús, ez kb. egy óra, ekkor a fóliát levéve pirítsd ropogósra. Télen a paradicsom és paprika hiányában nagyon finom reszelt sajttal megszórva is. Jó vendégváró étel, mert előre elkészíthető, és a vendégekkel lehet foglalkozni, amíg megsül a kaja.


Dán csirkeleves

Elkészítési idő kb. 1,1/2 óra, adagonkéntHozzávalók 4 személvre: 1 konyhakész csirke (kb. 1,2 kg-os), 1 szál sütni való kolbász, 75 dkg lisztes burgonya , 1 csomó leveszöldség 25 dkg sárgarépa, 1 fej vöröshagyma 1-2 evőkanál olaj, 1 csokor petrezselyemzöld só, bors Elkészítés: A leveszöldséget megtisztítjuk, megmossuk és feldaraboljuk. A megtisztított hagymát félbevágjuk. A csirkét megmossuk, a leveszöldséggel és a hagymával együtt fazékba tesszük, majd felöntjük 1,1/2 I vízzel. Sózzuk, borsozzuk, felforraljuk, és 40 percig főzzük. Közben a sárgarépát lekapargatjuk, megmossuk és felkarikázzuk. A csirkét kivesszük a levesből és kihűtjük. A levest átszűrjük, majd megfőzzük benne a sárgarépát. A megfőtt répát kiszedjük. A burgonyát meghámozzuk, megmossuk, és kockára vágjuk, majd a levesben kb. 20 percig főzzük. Néhány burgonyakockát kiszedünk, és félreteszünk, a többit a levessel együtt összeturmixoljuk. A csirkét kicsontozzuk, bőrét lehúzzuk, húsát csíkokra metéljük. A petrezselyemzöldet megmossuk és lerázzuk. Néhány szép levelet félreteszünk a díszítéshez, a többit felaprítjuk. A kolbász bőrét lehúzzuk, és a masszából vizes kézzel apró gombócokat formálunk. Serpenyőben olajat forrósítunk, és a gombócokat közepes lángon aranybarnára sütjük, majd kiszedjük. A visszamaradt zsiradékon kissé a csirkehúst is megpirítjuk. A sárgarépát, a burgonyakockát, a csirkehúst és a gombócot visszarakjuk a levesbe és összemelegítjük. Petrezselyemlevéllel díszítjük.


Dán húspogácsa 1.

Hozzávalók: 60 dkg darált hús, só, bors, 15 dkg reszelt sajt, 2 tojás, 1 evőkanál liszt, 1 dl olaj, 2 dl majonéz, alma, torma, narancs. Elkészítése: A húst fűszerezzük, majd összekeverjük 1 tojással, és a reszelt sajttal. Bepanírozzuk, és olajban kisütjük. Majonézzel tálaljuk. Majonézbe almát, tormát reszelünk, narancslével ízesítjük.


Dán húspogácsa 2.

40 dkg sovány marhahúst 1 hagymával 2-szer ledarálva összegyúrunk sóval, őrölt borssal, 2 dl tejjel, 1 tojással, 1 tk. pirospaprikával, annyi liszttel, hogy a folyadékot felvegye, formázható legyen. Vizes kézzel kis gombócokat formálva, kis lisztbe forgatjuk. Forró olajban 4-5 percig sütjük. Leszűrjük, kis tepsire szorosan egymás mellé rakjuk. Leöntve 3 dl tejjel, alufóliával szorosan befedjük. Előmelegített, forró sütőben 20 percig párolva a gombócokat megforgatjuk, 20 percig pároljuk. Salátával, burgonyapürével forrón tálaljuk.


Dán omlett

Hozzávalók: 50 dkg burgonya, 10 dkg hagyma, 10 dkg füstölt szalonna, 8 tojás, só, bors, kakukkfű, bazsalikom, pirospaprika, 4 virsli, 4 szelet sonka, 1 paradicsom, zöldpetrezselyem, metélőhagyma, tejszín. Elkészítése: A kockára vágott szalonnát kiolvasztjuk, meg pirítjuk benne a finomra vágott hagymát, és a kockára vágott főtt burgonyát, és fűszerezzük. A tojásokat összekeverjük a tejszínnel és a burgonyával, és négy omlettet sütünk a masszából. A virsliket egy-egy sonkaszeletbecsavarjuk, és forró zsírban kisütjük. Fogvájóval az omlettekre szúrjuk.


Dán sajtsaláta

Hozzávalók: 25 dkg rokfort sajt, 1/2 uborka, 25 dkg sonka, 2 alma, 2 evőkanál majonéz, 2 evőkanál tejszín, só, bors, csipetnyi torma, néhány salátalevél Az uborkát, almát, sajtot, sonkát kockára vágjuk. A majonézt elkeverjük a tejszínnel, sóval, borssal, tormával ízesítjük, ráöntjük a saláta alapanyagára, és egy órára behűtjük. Salátaleveleken elrendezve tálaljuk.


Dán sárgaborsóleves

Hozzávalók: (8 személyre) 40 dkg füstölt oldalas, 40 dkg nyers csülök, 25 dkg sárgaborsó, 1 db zeller, 3 db sárgarépa, 3 db vöröshagyma, 2 szál póréhagyma, 1 cs. petrezselyem, 1-1 csipetnyi kakukkfű és őrölt fehér bors A sárgaborsót néhány órára beáztatjuk, majd 1 és 1/4 liter vízben addig főzzük, amíg majdnem megpuhul. Közben a kétféle húst annyi vízben, hogy ellepje feltesszük főni, ha felforrt a habját leszedjük, és belerakjuk a zöldségeket. Egy és negyed órát lassan forraljuk. Közben a megpuhult zöldségeket kivesszük, de a húst addig pároljuk, míg teljesen meg nem puhult. A húslét a sárgaborsóra szűrjük, hozzáadjuk a kockára vágott főtt zöldséget, és összeforraljuk. A húst felszeletelve külön tálaljuk. Kenyeret és mustárt. Tormát külön kínálunk hozzá.


Gyümölcskenyér (Plumkage)

Hozzávalók: 20 dkg vaj, 20 dkg kristálycukor, 5 tojás, 30 dkg liszt, 2 ek. reszelt citromhéj, 2 ek. citromlé, 15 dkg mazsola, 10 dkg hámozott, apróra vágott mandula, 10 dkg aprított cukrozott gyümölcs. Ha lehet, elektromos habverővel habosra verjük a vajat a cukorral, majd egyenként beleverjük a tojássárgákat, lassan beleverjük a lisztet, gyümölcsöket, majd a tojásfehérje habot. Hosszúkás tepsit kivajazunk, aljára zsírpapírt teszünk, beleöntjük a tésztát. A legkisebb hőmérsékleten kb. 1 órát sütjük, míg a közepébe szúrt kés tiszta marad. Kihűlve vesszük ki a tepsiből, felszeleteljük. 2-3 napos állás után még finomabb, mint frissen. Alufóliában eláll hosszabb ideig is.


Húslabda

A kétszer átdarált marhahúst személyenként 1 dl tejjel, sóval, törött borssal, reszelt vöröshagymával, 2 evőkanál liszttel, csipetnyi pirospaprikával jól eldolgozzuk, és gombócokat formázunk belőle. Forró vajban átsütjük, és a tűzről lehúzva 1 dl tejet aláöntve, majd a lassú tűzre visszatéve, pár percig óvatosan pároljuk.


Sertéskaraj almával, szilvával töltve (Stegt svinekam med aebler of svesker)

Hozzávalók: 1,5 kg kicsontozott karaj, 2 kk. só, 1 kk. cukor, csipet bors, 1 kg alma hámozva, vékonyra szeletelve, 0,5 kg magozott szilva, barnamártás. A sót, cukrot, borsot, gyümölcsöket összekeverjük. Ezt a tölteléket a karaj csontos felére helyezzük és visszatesszük a csontokat. Zsinórral összekötjük. Közepesre előmelegített sütőbe tesszük, úgy, hogy a tepsiben, a csontos rész legyen alól. Kb. 1 órát sütjük, majd aláöntünk 2,5 dl vizet, locsolgatva tovább sütjük, kb. 0,5 óráig. Előmelegített tálra tesszük, barnamártással tálaljuk. Barnamártás: a húslébe keverünk 1 ek. lisztet, csipet borsot, 1-2 kk. ételízesítőt (a lé sós!), 2 dl tejszínt, 1 kk. feketeribizli dzsemet, felforraljuk.


Sonkás zöldbabsaláta

Hozzávalók: 25 dkg konzerv zöldbab, 10 dkg sonka, 20 dkg burgonya, 1 vöröshagyma, 2dl joghurt, 4 evőkanál majonéz, citromlé, só, bors, petrezselyemzöld. A zöldbab konzerv levét leöntjük, a babot lecsepegtetjük. A krumplit hajában megfőzzük, kihűtjük, majd karikára vágjuk. A babot elkeverjük a krumplival, a felkarikázott hagymával, és a felcsíkozott sonkával. Meglocsoljuk a majonézzel, citromlével és a fűszerekkel elkevert joghurttal. Petrezselyemzölddel díszítjük.


Norvégia



Hercegi torta (Fyrste kake)

Hozzávalók: 12 dkg hámozott mandula finomra darálva, 10 dkg cukor, 3-4 tojásfehérje, 2 egész tojás, 15 dkg vaj, 3 ek. kristálycukor, 15 dkg liszt, 6 ek. málnadzsem. A mandulát, porcukrot, nem felvert tojásfehérjét, 5 dkg vajat összekeverünk. Habosra keverjük a maradék vajat 3 ek. kristálycukorral, 1 tojással, liszttel. 15 percre hűtőbe tesszük. Enyhén lisztezett zsírpapíron 25 cm átmérőjű, 2 cm vastag kör alakúra nyújtjuk a tészta 2/3-át. A papírral együtt tortaformába tesszük tésztás felével lefelé. Lehúzzuk róla a papírt. A tésztára kenjük a dzsemet, erre a mandulakrémet. Kinyújtjuk a maradék tésztát 2 cm vastagra, csíkokra vágjuk, ezt rácsosan a krémre tesszük. Közepesen meleg sütőben 35-40 percig sütjük. Tortaszeletekre vágjuk. 


Királyi leves (Kongesuppe)

Hozzávalók: 3 ek. vaj (margarin vagy más zsiradék), 1 kis fej aprított hagyma, 3-4 sárgarépa apró kockára vágva. 5 ek. liszt, csipet erős pirospaprika, csipet bors, 2 db húsleveskocka, 0,5 kg darált marhahús, 4 ek. apróra vágott petrezselyem. 2 kk. só, 5 ek. zsemlemorzsa, 1 tojás, 0,5 doboz (vagy 20 dkg friss) mirelit zöldborsó, 3 ek. sherry (vagy vörös bor). A vajban pároljuk meg a hagymát, répát, amikor barnul, tegyük bele a lisztet, paprikát, borsot, leveskockát, öntsük fel 1,5 l vízzel. Forrásig állandóan kevergessük, félig lefedve, lassú tűzön főzzük kb. 15 percig. A húst gyúrjuk össze a petrezselyemmel, sóval, zsemlemorzsával, tojással. Kb. 25 gombócot formáljunk. 1-2 ek zsiradékban süssük körbe. Tegyük a levesbe a borsóval, sherryvel együtt. Kb. 15 percig főzzük. Tálalásnál apróra vágott petrezselyemmel szórjuk meg.


Malmöi rolád

Hozzávalók: 8 szelethús, só, fokhagyma, bors, 2 törött babérlevél, 1 csípet rozmaring, gyömbérpor, olaj, 60 dkg burgonya, 1 evőkanál paradicsompüré. Elkészítése: A hússzeleteket jól kiverjük, megsózzuk, borsozzuk. A többi fűszerfélét összekeverjük, és a hússzeletekre kenjük. Felcsavarjuk, hústűvel megtűzzük, és roston megsütjük. Közben olajjal kenegetjük. A rács alá jól megmosott mélyen bevagdalt burgonyát rakunk erre fog csepegni az ízletes húslé.


Norvég bárányragu

Hozzávalók: (6 személyre) 1 kg báránycomb, 1 kg fehér káposzta, 1 db hagyma, só, 10 szem fekete bors (gézzacskóban), 1 csokor kakukkfű, 1 liter húsleves (2 leveskockából), 6 db burgonya, petrezselyem A húst apró kockákra vágjuk, a káposztát blansírozzuk, laskára vágjuk, a hagymát felaprítjuk. A káposztát és a húst jól záródó fedelű serpenyőbe rakjuk, hozzáadjuk a hagymát, a kakukkfüvet és a borsos zacskót. Ráöntjük a húslevest, és lefedve, lassú tüzön 1 órát, majd a közben a kockára vágott burgonyával még 30 percig pároljuk. Kivesszük a gézzacskót és a kakukkfüvet, s megszórjuk a finomra vágott petrezselyemmel. Norvég ínyenceknek harmadszor felmelegítve ízlik a legjobban.


Norvég diókenyér (Norsk nott brod)

Hozzávalók: 25 dkg liszt (ha lehet 10 dkg rétes-, 15 dkg korpás liszt), 1 kk. sütőpor, 1 kk. só, 5 dkg apróra vágott dió, 10 dkg apróra vágott datolya, 2,5 dl kefir, 2 ek. olaj. A lisztet, sót, sütőport, diót, datolyát összekeverjük. Összekeverjük a tojást, kefirt, olajat. Összedolgozzuk a lisztes keverékkel. Kizsírozott hosszúkás formában, forróra előmelegített sütőben 30-35 percig sütjük. Ha kihűlt, felszeleteljük - vajjal, krémsajttal kínáljuk.


Norvég halgombóc

Hozzávalók: 75 dkg hal 25 dkg húsos szalonna, 5 db főtt burgonya, 1 hagyma, só, bors, kapor, 5 dkg gomba, 3 evőkanál liszt, 2 tojás, 30 dkg zöldborsó, 20 dkg zöldpaprika. Elkészítése: A halat, 10 dkg kisütött szalonnát, gombát, hagymát kétszer megdaráljuk. Megsózzuk, megfűszerezzük, és belekeverjük a lisztet meg a nyers tojásokat. Kis gombócokat formálunk belőle, és kifőzzük. A maradék szalonnát apróra vágjuk, kiolvasztjuk, hozzátesszük a főtt zöldborsót, és az apróra vágott zöldpaprikát, és ezzel körítjük a halgombócokat.


Norvég halszeletek.

Hozzávalók: 50 dkg tonhal, 3 tojás, 2 dl tejföl, 1 dl tej, diónyi vaj, kiskanál liszt, petrezselyemzöld, só, törött bors. Elkészítése: A vajat egy tűálló tálban felolvasztjuk, ráfektetjük a besózott borssal meghintett halszeleteket, leöntjük a tej és víz keverékével. Az egészet alufóliával befedjük, és sütőben kb. 20 percig sütjük. Közben, a keményre főzött tojásokat összevagdaljuk, és simára keverjük a tejföllel, és a liszttel. A hal levével fölengedjük, sűrűre forraljuk, majd visszaöntjük a halra, és a tetejét megszórjuk apróra vágott petrezselyemmel.


Norvég rántotta

Hozzávalók: 50 dkg főtt tengeri hal, 8 tojás, 2 evőkanál tej, 1 evőkanál reszelt sajt, 3 dkg vaj, só, őrölt bors, 1 cs. petrezselyem A tojásokat felverjük, hozzáadjuk a reszelt sajtot, a sót, a borsot és a tejet. Serpenyőben a vajon kissé átsütjük a haldarabokat, ráöntjük a tojást. Kis lángon addig sütjük, amíg az alja barnáspiros nem lesz. Az elkészült omlettet bőségesen megszórjuk finomra vágott petrezselyemmel, s előmelegített tányéron forrón tálaljuk.


Norvég reformkenyér

Hozzávalók (2 kenyérhez): 2,5 dl víz, 2,5 dkg élesztő, 5 dl tej vagy joghurt, 1 kk. só, 1 l (kb. 65 dkg) teljes kiőrlésű liszt (Graham-liszt), 7 dl (kb. 40 dkg) finom- vagy kenyérliszt a formák kikenéséhez: vaj a nyújtáshoz: liszt A vizet meglangyosítjuk, az élesztőt belemorzsoljuk. A hideg tejet beleöntjük, megsózzuk. A kétféle lisztet hozzáadjuk, de a finomlisztet apránként dolgozzuk bele, mert lehet, hogy nem kell mind. Hűtőszekrényben, letakarva egy éjjelen át, pihentetjük. Két 1,5 literes püspökkenyérformát kivajazunk. A tésztát belisztezett deszkán elfelezzük, és két hosszúkás kenyérré gyúrjuk, majd egyenként a formákba fektetjük. Szobahőmérsékleten, 1 órán át, pihentetjük, végül előmelegített sütőben, nagy lánggal (200°c, légkeveréses sütőben 180°c) kb. 45 percig sütjük. A formából kiborítva, rácsra fektetve hagyjuk kihűlni.


Norvég torta (Blot kake)

Hozzávalók: 15 dkg liszt, 0,5 cs. sütőpor, 6 tojás, 10 dkg kristálycukor. Töltelék: 3 szelet főzőcsokoládé, 15 dkg vaj (margarin), 20 dkg kristálycukor, 2 tojás, 2 dl tejszín. A lisztet összekeverjük a sütőporral. Habverővel kikeverjük a tojássárgáját a cukorral. Habbá verjük a tojásfehérjét, összekeverjük a sárgájával, liszttel. Kivajazott formában, közepesre előmelegített sütőben 15-20 percig sütjük. Kihűtjük, 3 lapra vágjuk. Töltelék: Késsel apróra vágjuk a csokit, 3-4 ek-nyit elteszünk. Habosra keverjük a cukrot a vajjal, beleütjük a 2 tojást, és addig keverjük, míg krémszerű lesz. Az 1. tortalapra kenjük a krém felét, megszórjuk csokival, majd a 2 lap - krém, csoki. A tetejére tejszínhabot teszünk, megszórjuk csokival. Jól behűtve kínáljuk.


Viking leves

A felolvasztott vajon finomra vágott hagymát, sárgarépát párolunk, majd meghintjük pirospaprikával és liszttel. Húsleveskockából készült lével felöntjük. Sóval, törött borssal ízesítjük. Közben elkészítjük a darált marhahúsból petrezselyemmel, tojással, sóval, reszelt vöröshagymával a húsgombócokat. A zöldséges húslében kifőzzük a gombócokat. A levest még konyakkal és főtt zöldborsóval átforraljuk. Egy-egy evőkanál tejszínre, forrón tálaljuk.



Svédország


Hagymás pite (Lök paj)

Hozzávalók: 15 dkg liszt, 1 kk. só, 5 dkg vaj, 5 dkg zsír, 3 ek. tej, 8 vékony szelet angolszalonna, 4-6 fej vékonyra szelt hagyma, 3 tojás, 2 dl tejföl, csipet bors, 2 kk. aprított snidling, 0,5 kk. köménymag. Összegyúrjuk a lisztet, sót, vajat, zsírt, majd a tejet. 30 cm-es kerek lappá nyújtjuk, kibélelünk vele egy kerek formát (az oldalára is jusson tészta)*. Előmelegített forró sütőben kb. 15 percig sütjük. Takarékra állítjuk a sütőt. Ropogósra sütjük a szalonnát, kiszedjük, de az edényben hagyunk 3 ek. zsírt, ebben megpároljuk a hagymát. A tojást villával felverjük, belekeverjük a hagymát, szalonnát, tejfölt, snidlinget, borsot. A megsült tésztára öntjük. Kb. 30 percig sütjük. Úgy szeleteljük, mint a tortát. * Ha a nyers tésztával bélelt formába, pl. száraz babot öntünk és így sütjük, akkor nem deformálódik a tészta a sülés során.


Malmői hústekercs

A rostélyosokat jól kiverjük. Sózzuk, mustárral megkenjük. Közben a finomra vágott zöldpetrezselymet - személyenként egy csomónyit - kevés vajon megfuttatunk, majd 1 tojással elhabarjuk. Törött borssal ízesítjük. A rostélyosok belső felét a petrezselymes krémmel megkenjük és feltekerjük. Cérnával összekötözzük. Kevés olajon finomra vágott vöröshagymát fonnyasztunk és beletesszük a hústekercseket. Mellérakjuk a kockákra vágott sárgarépát, zöldborsót és időnként kevés húslevest aláöntve puhára pároljuk. Tálalás előtt 1 dl tejszínnel átforraljuk. Főtt burgonyával adjuk asztalra.


Oldalas svéd módra (Kalops)

Hozzávalók: 1 ek zsiradék, 1,5 kg oldalas 5 cm-es darabokra vágva, 1 szeletelt hagyma, 1 kk. só, csipet bors, 2 kk. cukor, 2 babérlevél, 1 ek. liszt, 2 ek. tejszín (tejföl). Legjobb kuktában készíteni. Forró zsírban erős lángon jól megsütjük a hús mindkét oldalát (kb. 15-20 percig). Rátesszük a hagymát, üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a sót, fűszereket, cukrot, ráöntünk 2,5 dl vizet, lefedjük. 1 - 1,5 óráig pároljuk. Kiszedjük a húst, a visszamaradt mártásba öntjük a 0,5 dl vízben elkevert lisztet (ha nincs elég lé, vízzel pótoljuk). Felforraljuk, hozzáadjuk a tejszínt, visszatesszük a húst. Azonnal tálaljuk. Rizs vagy főtt krumpli illik hozzá.


Svéd alma

Elkészítése: 1 kg almát héjastól kockára vágjuk. Tepsit ki kenjük vajjal, zsemlemorzsával meghintjük, bele szórjuk az almát, tetejére 1 pohár lisztet és kb. 10-12 dkg margarint vagy vajat szeletelünk, erre szórunk 2-3 evőkanál cukrot és kevés őrölt fahéjat. Fóliával letakarjuk kb. 10-15 percig sütjük, levesszük a fóliát, a tetejét barnásra sütjük. Vanília pudingpórból kissé hígabb pudingot készítünk, és tálaláskor mártásként adjuk hozzá.


Svéd bélszín

Hozzávalók: 50 dkg darált hátszín, (így olcsóbb) 15 dkg burgonyapüré, 2 tojás, 1 hagyma, 10 dkg cékla, 1 kanál kapribogyó, só, bors, 5dkg vaj, 5 dkg zsemlemorzsa. Elkészítése: A húsba keverjük a hozzávalókat, pogácsákat formálunk belőle, morzsába megforgatjuk, és vajban kisütjük.


Svéd burgonyasaláta

Hozzávalók: 1 kg burgonya, 1 erőleveskocka, 1 kis fej vöröshagyma, 2-3 ek. olaj, 1 dl tejföl, 4 ecetes uborka, egy kevés ecet, őrölt bors A burgonyát megtisztítjuk, karikákra vágjuk, és az erőleves kockával ízesített vízben puhára főzzük, a tűzről levéve hozzáadjuk a reszelt hagymát, az ecetet, a cukrot és ebben a vízben hagyjuk kihűlni. Egy napig érleljük. Másnap a fele levét leöntjük róla, a karikára szereltelt uborkát és a petrezselymet beletesszük, összekeverjük az olajjal és a tejföllel, megborsozzuk, és néhány órára behűtjük.


Svéd csirkemell

Hozzávalók: 6-8 szelet csirkemell, 2 tojás, 15-20 dkg sajt, 4 dl tejföl, kevés margarin Elkészítése: A kissé kivert húsokat sózzuk, tojásba, majd reszelt sajtba forgatjuk. Tűzálló tál alját kikenjük margarinnal, és a húsokat rétegesen lerakjuk. A megmaradt tojást összekeverjük a tejföllel, a reszelt sajttal, és a húsra öntjük. 50 percig alufóliával letakarva sütjük, majd 10 percig a nélkül, amíg kicsit megpirul.


Svéd galuska

Simára keverünk 20-25 deka áttört tehéntúrót négy nyers tojással, diónyi vajjal, kevés sóval meg annyi liszttel, hogy galuskatésztát kapjunk, Sós, forró vízben, amelybe egy kiskanál olajat is öntöttünk, vízbe mártott kanállal nagyobb galuskákat szaggatunk és kifőzzük. Simára keverünk négy tojássárgát diónyi puha vajjal, megsózzuk, késhegynyi reszelt szerecsendióval ízesítjük, és óvatosan, nehogy összetörjön, elkeverjük a tojások kemény habbá vert fehérjével. A kifőtt galuskákból kivajazott tűzálló tálba terítünk egy sort, megkenjük a tojáskrémmel, erre ismét galuska kerül, és befedjük a krémmel. Tetejét meghintjük öt deka reszelt sajttal, és a sütőben világos pirosra sütjük. Adhatunk hozzá ecetes savanyúságot is. Ügyeljünk arra, hogy a svéd galuska lágy maradjon.


Svéd gombakrém

Hozzávalók: 1 fej hagyma, 1 gerezd fokhagyma, 1 kanál olaj, 25 dkg gomba, egy kis doboz paradicsompüré, 10 dkg vaj, 1 csomó petrezselyem, só, bors, 1 kávéskanál cukor. Elkészítése: Az apróra vágott hagymát, az elkapart fokhagymát az olajban megpároljuk, fűszerezzük, hozzáadjuk a felaprított gombát és az apróra vágott petrezselymet, majd együtt puhára pároljuk. Hozzátesszük a paradicsompürét, egy kevés vizet, a cukrot, összeforraljuk, majd az egészet megdaráljuk, s végül hozzáadjuk a habosra kikevert vajat.


Svéd gombasaláta 1.

Hozzávalók (6-8 személyre): 600 g champignon gomba, 1 nagy fej hagyma, 150 g paradicsompüré, 1 dl olaj, 2 babérlevél, 1 citrom, 1 mokkáskanál szárított kakukkfű, só, bors, kevés porcukor vagy édesítőszer. Elkészítés: Az olajon üvegesre pároljuk a nagyon finomra megvágott vagy reszelt hagymát, rádobjuk az alaposan megmosott - nem hámozott! -, nagyságuktól függően gerezdekre vagy nem túl vékony szeletekre vágott gombát, néhány percig együtt pirítjuk, majd hozzáadjuk a paradicsompürét, a citrom reszelt héját és átszűrt levét, a babérlevelet, a kakukkfüvet, egy kevés őrölt borsot, és lassú tűzön, fedő nélkül puhára pároljuk. Végül ízlés szerint sózzuk, és egy kevés cukorral vagy édesítőszerrel ízesítjük - és valóban ízesítésről van szó, mert a cukortól nem lesz édes, csak az étel zamata válik hangsúlyosabbá! Eltávolítjuk a babérlevelet, hagyjuk kihűlni, üvegtálba szedjük, citromkarikával, petrezselyemlevéllel díszítjük. Előételnek (ez esetben némi pirított kenyérrel) kínáljuk, de hideg sültek mellé is kitűnő kíséret!


Svéd gombasaláta 2.

25 dg gombát folyó vízben alaposan mossunk meg, majd szeleteljük fel. Adjunk hozzá egy diónyi apróra vágott vöröshagymát, és 2 evőkanál olajon, fedő alatt pároljuk, amíg az összes levét elfövi. Ha túl száraz a gomba és nem enged elég levet, akkor öntsünk alá kb. 0,5 dl vizet, hogy puhára párolódjon. A zsírjára sütött, de meg nem pirított hagymás gombához tegyünk 3 evőkanál paradicsompürét, 1 mokkáskanál szőlőcukrot, 1 csapott mokkáskanál sót, fél mokkáskanál bazsalikomot, negyed mokkáskanál őrölt babérlevelet, negyed mokkáskanál kakukkfüvet, egy csipet őrölt borsot és pár csepp citromlevet. Végül öntsünk rá 2 dl vizet, és jól összekeverve pár percig lassan forraljuk. Hűtőszekrényben másnapig érleljük. Hidegen tálaljuk. Az egzotikus ízek kedvelői az őrölt borsot helyettesíthetik szurokfűvel vagy finomra reszelt szerecsendióval is. A fenti adag két személynek elegendő. Nálunk a svéd gombasalátát sokan a Gundel étterem receptje szerint készítik. Ennél a változatnál hagyjuk el a bazsalikomot és az őrölt borsot belőle, a kakukkfű mennyiségét pedig növeljük duplájára, vagyis most fél mokkáskanálnyit adjunk hozzá. Jellemző még erre a változatra az intenzív savanykás íz, ezért most a tisztára mosott citrom héját vékonyan hámozzuk le, és 2-3 szál apróra vágott petrezselyemlevéllel együtt tegyük a nyers gombához. A végén távolítsuk el belőle a citromhéjspirált, és 1 evőkanál citromlével savanyítsuk. Salátalevelekkel bélelt üvegtálban szervírozzuk, és héjától megfosztott vékony citromkarikákkal díszítsük.


Svéd gombasaláta 3.

Hozzávalók 50 dkg gomba 1 közepes fej vöröshagyma, 1 kis doboz paradicsom püré, 1 babérlevél, kis reszelt citromhéj, só, bors, cukor, ketchup, kis citromlé, 1 dl olaj A hagymát megtisztítjuk, apróra vágjuk, és az olajban kicsit megpirítjuk. Hozzáadjuk a megtisztított megmosott, nagyobb darabokra vágott gombát, a paradicsompürét és a fűszereket. Együtt puhára pároljuk. Hagyjuk, hogy a levét elfője, majd levesszük a tűzről és hagyjuk kihűlni. Jégbe hűtve tálaljuk.


Svéd gombasaláta 4.

Hozzávalók: 30 dkg gomba, 5 dkg vöröshagyma, 6 dkg olaj, 4 dkg paradicsompüré, 1 dl fehérbor, 1 babérlevél, fél g törött bors, reszelt citromhéj, kis csomó zöldpetrezselyem, só Friss, fehér, apróbb gombákat megtisztítva, megmosva, negyedekbe, nyolcadokba, cikkekre vágva - olajban világosra pirított vöröshagymán - addig párolunk, amíg leve elpárolog. Megsózzuk, borsozzuk, kis darabka babérlevelet teszünk rá. Felengedjük fehérborral, paradicsompürét adunk hozzá, egy kevés citromhéjat, szükség szerint csontlevet, és addig pároljuk, míg a kívánt sűrűséget eléri. Hidegen tálaljuk, zöldpetrezselyemmel meghintve.


Svéd gombasaláta 5.

Hozzávalók: 50 dkg gomba, 1 dl olaj, 1 fej vöröshagyma, 1 kis doboz paradicsomsűrítmény, só, őrölt bors, 1 kk. babérlevélpor, csipetnyi cukor, 1 citrom reszelt héja, néhány csepp citromlé Az olajon világosra pirítjuk a nagyon apróra vágott hagymát, beletesszük a vastagabb szeletekre vágott gombát, és sóval, borssal ízesítve addig pároljuk, míg a levét el nem fövi. Ekkor közékeverjük a paradicsomot, a citromhéjat, a babérlevélport, és még néhány percig pároljuk. Ha túl sűrű lenne, kevés vízzel hígítjuk. Végül meglocsoljuk a citromlével, és jól lehűtve tálaljuk.


Svéd gombasaláta 6.

Hozzávalók: 25 dkg gomba, 10 dkg paradicsompüré, 10 dkg hagyma, 0.5 dl olaj, 1.5 dkg porcukor, fél citrom leve, 1 g só, 2 g kakukkfű, 2 babérlevél A gombát megtisztítjuk, alaposan megmossuk, gerezdekre vágjuk. A hagymát finomra vágva olajon megpároljuk. Hozzáadjuk a paradicsompürét, kakukkfüvet, citromlevet és a gombát, majd mérsékelt tűzön pároljuk. Pár perccel a főzés befejezése előtt adjuk hozzá a sót és a porcukrot. Hűlni hagyjuk, citromkarikákkal díszítve tálaljuk.


Svéd gombasaláta 7.

Hozzávalók: 50 dkg gomba, 15 dkg vöröshagyma, 1 dl olaj, 3 ek. paradicsompüré, 1 citrom, 5 cl fehérbor, fél cs. petrezselyemzöld, só, őrölt fehérbors, babérlevél A gombát apró kockákra vágjuk. A finomra vágott vöröshagymát az olajon megpárolva, hozzáadjuk a gombát, paradicsompürét. Sóval, borssal, babérlevéllel és borral, citromlével ízesítjük. Addig pároljuk, amíg a gomba felesleges leve elfő. A tűzről levéve lehűtjük. Hidegen, tetején egy finomra vágott petrezselyemzölddel megszórt citromszelettel tálaljuk.


Svéd halgombóc

Hozzávalók: 50 dkg hal, 2 zsemle, 2 dl tej, 5 dkg szalonna, 2 tojás, 2 nagy hagyma, 1 evőkanál pirospaprika, 1 evőkanál vaj, 1 csomó kapor, 2,5 dl tejszín, só, bors, 5 dkg gomba, 1 dl bor. Elkészítése: A nyers filézett halat megdaráljuk, hozzáadjuk a tejbe áztatott zsemléket, 2 tojást, a vajban pirított hagymát, az apróra vágott szalonnát, a gombát és a fűszereket. A kaprot egy kevés vajban megpirítjuk, fölengedjük fél liter vízzel, majd a masszából gombócokat formálunk, és beletesszük. Ha kifőtt kiszedjük, a mártást borral ízesítjük.


Svéd húsgombóc (Köttbullar)

4 ek. zsiradék, 1 felaprított hagyma, 1 tojás, 1 dl tej, 5 dkg zsemlemorzsa, 2 kk. só, csipet cukor, csipet pirospaprika, bors, szerecsendió, 0,5 kk. darált hús (a svédek marhahúst használnak), 3 ek. liszt, 1 dl tejszín. 2 ek. zsiradékban megpároljuk a hagymát. Villával felverjük a tojást, hozzátesszük a tejet, zsemlemorzsát, 5 percig állni hagyjuk. Beletesszük a sót, fűszereket, hagymát, húst. Jól összekeverjük. 2-4 cm-es gombócokat formálunk. A hagymás lábasban a többi zsiradékon megsütjük a gombócokat, meleg tálra tesszük. A visszamaradt zsiradékban kicsit megpirítjuk a lisztet, sózzuk, cukrozzuk, lassan hozzáadunk 2,5 dl vizet, majd a tejszínt. Kevergetve besűrítjük. A gombócokat a mártásba tesszük, de külön is tálalhatjuk. Az apró húsgombóc - a svéd smorgasbord elengedhetetlen kelléke. A smorgasbord a hideg és meleg előételek együttese, tulajdonképpen egy nagy büfé. Rendszerint egy hatalmas asztalra rakják ki a legváltozatosabb, ínycsiklandó fogásokat, s vajas kenyérrel fogyasztják ezeket.


Svéd mártás

20 dkg majonéz, 20 dkg alma, 5 dkg torma, 1 dl tejszín, 1 citrom, 0.5 dl fehér bor, Cayenni bors, só, cukor, ízlés szerint A reszelt almát, reszelt, leforrázott tormát a majonézbe keverjük, tejszínnel, fehérborral hígítjuk, sóval, kis cukorral és citromlével ízesítjük. Hideg, sült szárnyasok mellé kínáljuk.


Svéd palacsinta

15 dkg finomliszt, 2 ek. cukor, csipet só, 3 tojás, 5 dl tej, 2 ek. olvasztott vaj, 1 cs. vaníliás cukor, 5 cl olaj, 20 dkg eper- vagy málnadzsem, 8 ek. cukrozott tejszínhab. A lisztet, cukrot, a felvert tojásokat jól elkeverjük. Lassanként hozzáadjuk a tejet, olvasztott vajat, vaníliás cukrot. Simára keverjük. 2 órán át pihentetjük. Apró (10-15 cm) palacsintákat sütünk. Dzsemmel megkenjük, egymásra helyezzük. Tetejére cukrozott tejszínhabot teszünk.


Svéd rostélyos

Négy nagy szelet rostélyost kiverünk, megkenjük hagymakrémmel (amely sós, tehát nem kell sózni a húst!), meghintjük kevés törött borssal. Kuktafazékban 3 evőkanál olajat forrósítunk, kissé megpirítjuk rajta a húst, beledobunk egy fej paradicsomot meg egy zöldpaprikát, és egy deci vízzel - a kuktát lezárva - puhára pároljuk. Közben 10 deka vajat vagy margarint simára keverünk egy kis doboz krémtúróval meg egy 10 dekás gomolyatúróval, egy csokor finomra vágott petrezselyemzölddel ízesítjük, és a hűtőszekrényben tartjuk tálalásig. A puha rostélyost zsírjára sütjük, és a fűszeres krémmel kínáljuk: ki-ki, ízléséhez mérten tegyen a tányérján levő pecsenyére, amelyre a krém szépen ráolvad.


Svéd sóskaleves

Hozzávalók: 30 dkg sóska, 5 dkg vaj, 1 evőkanál liszt, 1 l tej, 1 dl tejföl, 2 kemény tojás, só. Elkészítése: A megtisztított sóskát a vajban egy kevés sóval, saját levén jó puhára pároljuk, majd zsírjára sütjük. Meghintjük a liszttel, felengedjük hidegtejjel, és felforraljuk. Áttörjük, simára keverjük a tojás sárgát a tejföllel, és állandó kevergetve, erre merjük rá a forró levest. Kemény tojást cikkekkel koronázzuk.


Svéd száraz kenyér - Knache-Brot

Hozzávalók: 1 kg Graham-liszt, 20 dkg finomliszt, 1 dkg só, 1 dkg köménymag, 1.5 dl étolaj, 0.5 l víz Elkészítés: A Graham lisztet a vízzel jól átdolgozzuk, majd belekeverjük a finomlisztet, a sót és a kömény-magot. Ezután 2-3 órán át, pihentetjük. Ez idő letelte után átdagasztjuk, hozzáadjuk az olajat, amit előzőleg 40°C-ra felmelegítettünk. Az olaj teljes bedolgozása után a tésztát 2-3 mm vas-tagra nyújtjuk, és csörögemetszővel 4x8 cm nagy lapokat vágunk, majd felületét megszurkáljuk. Az így elkészített lapocskákat sütőlapra helyezzük, és forró sütőben megsütjük. Rendkívül tartós, egymagában fogyasztva is. ízletes.


Tejszínben sült burgonya (köret)

A tisztított burgonyát vékony karikákra szeljük, mint az uborkát. Egy tepsit vékonyan kivajazunk, a burgonyakarikákat sorban, egymást kissé átfedve lerakjuk. Egy kancsóban a burgonya mennyiségétől függően alaposan elkeverünk tejszínt, áttört fokhagymát, sót. Egyenletesen a burgonyára öntjük, úgy, hogy majdnem ellepje. Sütőbe téve 35-40 percig sütjük. Akkor jó, ha majdnem teljesen beitta a tejszínt.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 81
Tegnapi: 62
Heti: 143
Havi: 1 462
Össz.: 901 989

Látogatottság növelés
Oldal: A skandináv konyha
Finom falatok- sültek-levesek-lángos-tészták- édességek-pecsennyék-mártások - © 2008 - 2024 - izvarazs.hupont.hu

Az ingyenes honlapkészítés azt jelenti, hogy Ön készíti el a honlapját! Ingyen adjunk: Ingyen Honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »