LEVESEK, LEVESBETÉTEK
1.Gyümölcsleves
Hozzávalók: 50-70 dkg gyümölcs 8-10 dkg kristálycukor 2 dl tejföl / tejszín 3-4 citromkarika szegfűszeg rizsliszt fahéj só A megtisztított gyümölcsöket 1,5 liter fahéjas, szegfűszeges, cukros, forrásban lévő vízben 5-10 percig főzzük. Egy csipet sóval és 3-4 citromkarikával is ízesítjük. A tejfölből vagy tejszínből két teáskanálnyi rizsliszttel habarást készítünk, a forrásban lévő leveshez adjuk, és újra összeforraljuk. Vigyázzunk, nehogy a citromtól keserű legyen! A levest rizsliszt helyett be lehet habarni vaníliás pudingporral is. Hidegen és melegen egyaránt fogyaszthatjuk. Télen friss gyümölcs helyett fagyasztott vagy konzerv gyümölcsökből is elkészíthetjük ugyanezt.
2. Hideg gyümölcsleves fagyival
Hozzávalók: őszibarack és sárgabarack sárgadinnye 1 dl tejföl 1 tojássárgája 2 evőkanál vanília pudingpor CDO citrom fagyi 1 banán cukor fahéj A többféle barackot és a sárgadinnyét édes cukros vízben megfőzzünk. A habaráshoz a tejfölbe tojást, gluténmentes pudingport teszünk és összeturmixoljuk egy banánnal. Lágy és krémes, kiadós levest kapunk. Tálaláskor 2-3 gombóc CDO citrom fagyit teszünk bele.
3. Görög gyümölcsleves
Hozzávalók: 60 dkg fagyasztott vegyes gyümölcs (málna, őszibarack, ribiszke, egres vagy eper) fél csomag gluténmentes vaníliás cukor 9 dl 100 %-os narancslé (1 dl Triple sec) 10 dkg porcukor 1 dl fehérbor 2 dl tejszín 1 citrom 3 dl víz A citromot alaposan meghámozzuk, a húsát kockákra vágjuk. Egy edényben a többi gyümölccsel, a cukrokkal, a likőrrel és a borral összekeverjük, és lefedve egy órára a hűtőbe tesszük. A gyümölcsöt összekeverjük a narancslével, három deci vízzel és a tejszínnel. További egy órára a hűtőbe tesszük, majd jéghidegen tálaljuk.
4. Borleves
Hozzávalók: 4 dl fehérbor, lehetőleg Hárslevelű őrölt fahéj, szegfűszeg, citromhéj 1 evőkanál mazsola 3-4 tojássárgája 7 dkg cukor A borból pár kanálnyit félreteszünk. A többit 1 dl vízzel feltesszük főni a fűszerekkel és a mazsolával. Egy edényben habverővel vagy robotgéppel kikeverjük a tojássárgáját a cukorral, hozzáöntjük a félretett hideg bort. Ha a bor felforrt, óvatosan hozzáöntjük a kikevert tojássárgáját, és folytonos keverés mellett forrpontig hevítjük. A tűzről levéve pár percig keverjük, majd kis tálkákban vagy csészékben tálaljuk. Ünnepi asztalra (is) való.
5. Okróska (hideg orosz leves)
Hozzávalók: fél pohár uborkalé 1 pohár főtt burgonya apró kockákra vágva 2 friss kígyóuborka felkockázva 2 evőkanál kapor apróra vágva 1/2 evőkanál petrezselyemzöld 1 evőkanál gluténmentes mustár 1 mokkáskanál őrölt feketebors 1 pohár újhagyma karika Lé: 1 pohár kefir 1 pohár tejföl 1 citrom leve víz só A hozzávalókat belekeverjük az 1l lébe, majd néhány órára behűtjük. Hidegen fogyasszuk.
6. Görög rizses tyúkleves
Hozzávalók: 1,5 l tyúkleves (gluténmentes leveskockából) 1 evőkanál kukoricakeményítő vágott petrezselyem 3 tojássárgája 1 citrom leve 10 dkg rizs 1 dl tej só A tyúklevest felforraljuk. Hozzáadjuk a megmosott rizst, és 12 percig főzzük. Egy keverőtálban a keményítőt, a tejet, a sót és a 3 tojássárgáját alaposan elkeverjük. Habverővel állandóan keverve apránként hozzáadjuk a leveshez. A levest még egyszer felhevítjük, de már nem forraljuk. Végül állandó keverés közben hozzáadjuk a petrezselymet és a citromlevet. Vigyázzunk, nehogy összefusson! Habarás: bizonyos levesek és főzelékek készítésekor alkalmazzuk. Tejszínben vagy tejfölben elkeverünk tojássárgáját, lisztet vagy étkezési keményítőt (gyümölcsleveseknél különösen ajánlott), ezt keverjük hozzá a megfőtt leveshez vagy főzelékhez.
7. Savanyú tojásleves
Hozzávalók: 4 tojás olaj ecet rizsliszt pirospaprika 1 kis fej vöröshagyma (őrölt) babérlevél őrölt bors 1 dl tejföl cukor só 2 evőkanálnyi olajjal és 1 evőkanálnyi rizsliszttel (zsemleszínű) paprikás rántást készítünk. Felöntjük fél liter vízzel, s felforraljuk. Közben megsózzuk, borsozzuk, hozzáadunk egy kis őrölt babérlevelet és pár csepp ecetet. Ha felforrt, a tojásokat egyenként beleütjük, óvatosan elkeverjük, utána folyamatos keverés mellet belecsurgatjuk a tejfölt. Végül az egészet jól összeforraljuk.
Hogyan kerülhető el a szalmonella? Mivel a tojás az egyik leggyakrabban előforduló fertőzésforrás, a tojást minden esetben mossuk le közvetlen felhasználás előtt bő folyóvízzel. A tojás belsejében lévő szalmonella-baktériumok ellen csak a magas hőmérsékleten történő sütés, főzés védhet meg. A tyúktojást a forrástól számítva 7-9 percig, a kacsa- és libatojást 20 percig kell főzni. Feltörés után a tojást azonnal el kell fogyasztani, fel kell dolgozni.
8. Paradicsomleves
Hozzávalók: 1,4 l paradicsom ivólé 1 evőkanál rizsliszt / kukoricaliszt 1 kis fej vöröshagyma zellerzöld cukor bors olaj só Egy evőkanál rizsliszthez adjunk annyi olajat, amennyit felvesz, és hevítsük habzásig. (A rántást nem addig kell sütni állandó kevergetés mellett, amíg kifehéredés után színesedni kezd, hanem csak jól át kell forrósítani, pirítani nem szabad.) Tegyünk bele 1 kis fej apróra vágott vöröshagymát, s még egy percig tartsuk a tűzön. Ezután az edényt hagyjuk langyosra hűlni, majd tovább kevergetve engedjük fel 1,4 liter paradicsom ivólével. Adjunk hozzá fél mokkáskanál sót, kevés borsot és cukrot vagy mézet ízlés szerint. Tegyünk bele egy szál zellerzöldet, és 5 percig forraljuk, hogy besűrűsödjön. Amennyiben túl sűrű a paradicsomlé, akkor adjunk hozzá egy kis vizet is. Melegen tálaljuk főtt rizzsel vagy gluténmentes kiskockával. A tésztát / rizst forró, sós vízben külön főzzük meg. Tálaláskor a leveshez adjuk, az egészet átmelegítjük, és meghintjük friss zellerlevelekkel. Paradicsomlevest sűrített paradicsomból is készíthetünk úgy, hogy 20 dekagrammnyi sűrített paradicsomot a langyosra hűlt rántáshoz adunk, és ezt követően keverjük hozzá lassan a hígítás céljára szolgáló 1,2 liternyi vizet. Ha friss paradicsomból készítjük, 1 kg érett paradicsomot számítsunk 4 személyre. A paradicsom bőrét kereszt alakban bemetsszük. Tálba tesszük, és forró vízzel leöntjük 2 percre. Ezek után lecsepegtetjük, lehűtjük, és meghámozzuk, végül a húsát összetörjük, ezt tesszük a rántásba.
9. Szoljanka Hozzávalók (6 személyre)
1,5 l marhahúsleves 20 dkg főtt marhahús (felkockázva) 20 dkg gluténmentes virsli (karikázva) 20 dkg főtt füstölt tarja (felkockázva) 20 dkg sós / ecetes uborka 1 evőkanál paradicsompüré 1 evőkanál vágott petrezselyem 2 evőkanál vágott snidling 1 evőkanál kapribogyó 10-15 db olajbogyó 1 fej vöröshagyma citromszeletek 1,5 dl tejföl zsír / olaj bors só Az apróra felkockázott vöröshagymát kevés forró zsiradékon üvegesre pároljuk, majd hozzákeverjük a paradicsompürét, s azzal pirítjuk egy-két percig. Hozzáadjuk a virslit és a tarját. Felöntjük a húslevessel, beletesszük a marhahúst is, sózzuk, borsozzuk, s felforraljuk. Ekkor beleszórjuk a petrezselymet, a snidlinget, a kapribogyót, a felkarikázott olajbogyót és a felkockázott uborkát. Hozzákeverjük a tejfölt, de már csak úgy melegítjük, hogy ne forrjon fel. Citromkarikákkal díszítve tálaljuk.
10. Palócleves
Hozzávalók: 30 dkg marhahús 25 dkg zöldbab 25 dkg burgonya 4 evőkanál olaj 1 púpozott evőkanál rizsliszt 3 gerezd fokhagyma 2 fej vöröshagyma fűszerpaprika petrezselyem őrölt kömény babérlevél őrölt bors 2 dl tejföl só Az olajon megfonnyasztjuk a finomra vágott vöröshagymát. Lehúzzuk a tűzről, megszórjuk pirospaprikával, elkeverjük benne, majd kevés vizet hozzáöntve megpároljuk a hagymát. Utána hozzáadjuk a kockákra vágott marhahúst, sóval, őrölt borssal, babérlevéllel, zúzott fokhagymával és őrölt köménnyel fűszerezzük. Ha a hús kicsit megfehéredett, egy jó ujjnyi vizet öntünk alá, és fedő alatt majdnem puhára pároljuk. (Ha a víz elfő, pótolni kell.) Felöntjük 1,5 liter vízzel, beletesszük a kicsire kockázott burgonyát és a megtisztított, feldarabolt zöldbabot. A rizslisztből a tejföllel habarást készítünk, s ha már minden puha, besűrítjük a levest. Tálalás előtt megszórjuk finomra vágott petrezselyemmel. Az eredeti változat birkahúsból készül. A palóclevest ellentétben a nevével a palócok nem ismerik, hanem a „jó Palóc” Mikszáth Kálmán nevéhez fűződik. Ízvilágában valóban hasonlít a palócok által kedvelt savanyú burgonya- vagy bableveshez, de annál sokkal agyafúrtabb és ízletesebb, viszont minden benne van, amit a palóc föld megterem, ezért akár valódi palóc is lehetne.
11. Jókai bableves
Hozzávalók: 1 füstölt sertéscsülök (kb. 50 dkg-os) 20 dkg száraz tarkabab / 30 dkg friss bab 2-3 szál petrezselyemgyökér 20 dkg debreceni kolbász 2-3 szál sárgarépa 1 fej vöröshagyma 2 gerezd fokhagyma 2 db paprika 1 db paradicsom 4 dkg zsír vagy olaj 2 evőkanál rizsliszt fél csokor petrezselyem 1 púpozott teáskanál pirospaprika gluténmentes csipetke 2 evőkanál olaj 1,5 dl tejföl 1 babérlevél fél zeller só A babot előző nap beáztatjuk éjszakára. (Friss bab esetén erre nincs szükség.) A csülköt másfél liter vízben puhára főzzük, majd a tetejéről a zsírt lekanalazzuk. Kevés olajon vagy a leszedett zsíron gyengén megpirítjuk a kockára vágott zöldségeket (sárgarépát, zellert, petrezselyemgyökeret), majd hozzáöntjük áztatólevével együtt a babot és a csülök főzőlevét. Fűszerezzük fokhagymával, babérlevéllel, és ha szükséges, sózzuk. Ezután hozzáadjuk a kockára vágott paradicsomot, zöldpaprikát is, és lassú tűzön főzzük. Közben a kolbászt felkarikázzuk, és egy serpenyőben kisütjük, majd kivesszük és lecsepegtetjük. A sütésből visszamaradt zsírba tesszük a finomra vágott hagymát, megpirítjuk, majd meghintjük liszttel. Az utolsó pillanatban megszórjuk a pirospaprikával és az apróra vágott petrezselyemzölddel. Egy kis levessel felengedjük, végül a leveshez keverjük és kiforraljuk. Ha a bab megfőtt, hozzáadjuk a leveshez a kolbászt, és a tejföl felével behabarjuk. A csipetkét a főzés vége előtt 7 perccel tesszük a levesbe. Végül a leveshez keverjük a maradék tejfölt, és ízlés szerint ecettel állítjuk be végső ízét. Tálalás előtt kivesszük a csülköt, kicsontozzuk, apró kockákra vágjuk, és leveses tányérokba szétosztjuk. Erre merjük rá a levest, amit tejföllel és apróra vágott petrezselyemmel díszítünk.
12. Paszternák krémleves
Hozzávalók: 1 kis fej hagyma apróra vágva gluténmentes Piros Arany só, bors, majoránna 1-2 paszternák burgonya A hagymát olajon megdinszteljük. Belerakjuk a kockára fölvágott paszternákot, felengedjük vízzel, hogy jól ellepje. Fűszerekkel ízesítjük, s lefedve majdnem puhára pároljuk. Közben meghámozunk két közepes méretű burgonyát, és kockára vágva azt is beletesszük. Kb. 15-20 perc alatt készre főzzük. Ha a leves már nem annyira forró, összeturmixoljuk úgy, hogy kicsit darabos maradjon. Felengedjük annyi vízzel, hogy krémszerű legyen az állaga és összefőzzük. Kenyérkockával, esetleg kevés tejföllel tálaljuk. Laktató és nagyon finom ízt ad a burgonya és a paszternák a fűszerekkel együtt. A paszternák/pasztinák már az ókorban ismert kultúrnövény volt Ázsiában. A gyökér felülete halványsárga, belső része húsos, fehér színű, kellemesen édeskés, a sárgarépához hasonló ízű, sok aromatartalommal. Igen gazdagnak mondható E-vitaminban, emellett nagyobb mennyiségben tartalmaz még káliumot, foszfort és vasat. Fogyasztása kedvező hatással van a gyomor és emésztési bántalmakra, és jótékonyan hat a légzésre.
13. Sárga burgonyaleves
Hozzávalók: 10 dkg füstölt szalonna 1 kis fej hagyma 40 dkg burgonya 100 ml joghurt 1 zöldpaprika majoránna kurkuma 1 citrom só Nagyon apró kockára vágott füstölt szalonnát olvasztunk, majd a töpörtyűt kiszedjük. A zsíron megfonnyasztjuk a reszelt hagymát, rászórunk 1 kevés majoránnát és kurkumát, végül ráreszeljük egy egész citrom héját. (Ezt nem szabad kihagyni belőle!) Hozzáadjuk a kockára vágott burgonyát, felöntjük vízzel, megsózzuk, és megfőzzük egy darab zöldpaprika társaságában. Ha kész, és már kihűlt egy kicsit, egy pohárka elhabart joghurttal savanyítjuk, és szárazon pirított tökmagbelet kínálunk mellé.
14. Burgonya krémleves
Hozzávalók: 40 dkg szétfövő burgonya 1 közepes fej vöröshagyma só, bors, gluténmentes ételízesítő, babérlevél gluténmentes kenyérkocka 2 dl tejföl / kefir vaj / margarin A vöröshagymát apróra vágva kevés vajon megpirítjuk. A meghámozott, felvagdalt burgonyát a hagymára tesszük, vízzel bőven felöntjük, a fűszerekkel ízesítjük, és puhára főzzük. Ha megfőtt, összeturmixoljuk, és a tejföllel behabarjuk. Vágott petrezselyemmel díszítjük, és pirított kenyérkockákkal tálaljuk.
15. Brokkoli krémleves
Hozzávalók: fél fej brokkoli 1 db burgonya 1 szál sárgarépa 1 szál fehérrépa 2 db gluténmentes füstölthús kocka 2 evőkanál olaj / Liga margarin 1 marék pirított kenyérkocka 1 kisebb fej hagyma vágott petrezselyem pár csepp citromlé 2 kanál tejföl só, bors Forró olajban megpároljuk a kockára vágott hagymát, átforgatjuk rajta a felkarikázott sárgarépát és fehérrépát. Felöntjük 1,5 l vízzel. Mikor felforrt, beletesszük az apró kockákra vágott burgonyát, a leveskockát, sózzuk, borsozzuk, majd 5-10 perc múlva beletesszük a brokkolit is. Még 15 percig főzzük lassú tűzön. Ezután tejfölt keverünk bele, és citromlével ízesítjük. Mikor picit kihűlt, nem teljesen pépesre turmixoljuk. A tetejét megszórjuk vágott petrezselyemmel és pirított kenyérkockákkal.
16. Frankfurti leves
Hozzávalók: 40 dkg kelkáposzta 1 fej vöröshagyma 1 gerezd fokhagyma 2 nagyobb burgonya 4-5 evőkanál olaj 3-4 db gluténmentes virsli 1 csokor petrezselyem 1,5 dl tejföl majoránna rizsliszt bors só A finomra vágott vöröshagymát az olaj felén lepirítjuk. Hozzátesszük a zúzott fokhagymát, valamint a meghámozott és kis kockákra vágott burgonyát. Sózzuk, borsozzuk, meghintjük majoránnával és finomra vágott petrezselyemmel. Felengedjük vízzel, és lassú tűzön főzzük. Amikor a burgonya már félig megfőtt, hozzáadjuk a vékony csíkokra vágott kelkáposztát is. Ha már az is majdnem kész, az olaj másik feléből kevés rizsliszttel rántást készítünk, tejföllel simára keverjük, s ezzel sűrítjük be a forrásban lévő levest. Még egyszer összeforraljuk. A végén beletesszük az előzőleg pár csepp olajon megpirított virsli karikákat.
17. Tárkonyos pulykaragu leves
Hozzávalók: 40 dkg filézett pulykamell 1 fej kockára vágott vöröshagyma 20 dkg kockára vágott burgonya 1 liter húsleves 2 sárgarépa 1 fehérrépa 1 tojássárgája / kukoricakeményítő petrezselyemzöld 2 dl tejszín tárkony rizsliszt bors só A hagymát olajon megdinszteljük, majd rátesszük a felkockázott húst. Egy kicsit megpároljuk, felengedjük vízzel, sózzuk, borsozzuk, beleszórunk 1-2 kávéskanál friss vagy szárított tárkonyt, és lassú tűzön 20 percig főzzük. Beletesszük a kockára vágott sárgarépát és a fehérrépát, majd pár perc múlva a burgonyát is. Amikor minden megfőtt, levesszük a levest a tűzről. Felverjük a tojássárgáját, összekeverjük a tejszínnel, majd beleöntjük a levesbe és összekeverjük. Ekkor már nem szabad a levesnek főnie, mert összekaphatja a tejszínt. Habarás másképpen: Amikor a leves megfőtt, behabarjuk a keményítővel elkevert tejszínnel. Éppen csak forráspontig hevítjük, belekeverjük a vágott petrezselymet és tárkonyt, s tálaljuk. A tárkony egy évelő gyógy- és fűszernövény. Magyar népies neve: esztragon, tárkonyüröm, tárkony. Erdélyből került Magyarországra. Jellegzetesen fűszeres illatú, kissé kesernyésen csípős ízű fűszer, régebben nagyon kedvelték. Illóolajának illata az ánizsra emlékeztet. Friss, zöld állapotában, vagy sóban, illetve ecetes vízben eltéve és szárítva is felhasználható. Saláták, ecetes savanyúságok eltevésénél, de levesek, főtt húsok, szárnyasok, birka, bárány, vadhúsok, valamint zöldbab-, zöldborsó- és burgonyafőzelékek, ecetek ízesítésére is használják. Teája (Dracunculi herba) vesetisztító, epehajtó és étvágyfokozó hatású.
18. Scsí friss káposztával (orosz leves) (egyszerűbb, mint amilyennek látszik)
Hozzávalók: 50 dkg sertéslapocka vagy sertéslapocka marharostélyossal vegyesen 1 csokor apróra vágott petrezselyemzöld (és kapor) gluténmentes ételízesítő 1/2 fej édeskáposzta 2-3 szál sárgarépa 2 szál fehérrépa 2 vöröshagyma 2 gerezd fokhagyma 4 db közepes burgonya sűrített paradicsom 2 evőkanál olaj 1/2 citrom leve babérlevél majonéz tejföl bors só A húst 3-4 l vízben sóval, borssal, fokhagymával és egy vöröshagymával puhára főzzük, majd kivesszük, és ha kihűlt, apró kockákra vágjuk. Közben egy serpenyőben az olajon megdinszteljük a másik hagymát, hozzátesszük a karikákra vagy pálcikákra vágott zöldséget (a nagyságuktól függ), és pár percig együtt pirítjuk őket. Ezután meghintjük egy kávéskanálnyi pirospaprikával vagy hozzákeverünk 2 teáskanál paradicsompürét, és a fazékba öntjük. Beletesszük a kockára vágott burgonyát, a babérlevelet, az ételízesítőt, s 10 perc múlva a csíkokra vágott káposztát. Még 10 percig lassú tűzön főzzük, hogy a káposzta is megpuhuljon, de kicsit ropogós maradjon. Belekeverjük a húst, a zöldfűszereket, a fél citrom levét, s elzárjuk a tüzet alatta. Tálaláskor 1-1 teáskanál tejfölt és majonézt teszünk a tányérunkba.
19. Scsí savanyú káposztával (orosz leves)
Hozzávalók: 50 dkg kicsit zsírosabb sertéslapocka vagy sertéslapocka marharostélyossal vegyesen 1 csokor apróra vágott petrezselyemzöld (és kapor) 2 evőkanál sűrített paradicsom 50 dkg savanyú káposzta 2-1 szál fehérrépa 3 szál sárgarépa 2 vöröshagyma 2 gerezd fokhagyma 4 db közepes burgonya só, bors, babérlevél 2 evőkanál olaj tejföl A húst egészben 3-4 l vízben sóval, borssal, fokhagymával és egy vöröshagymával puhára főzzük, majd kivesszük, és ha kihűlt, apró kockákra vágjuk. A forró húslevesben majdnem puhára főzzük a savanyú káposztát. Közben egy serpenyőben az olajon megdinszteljük a másik hagymát, hozzátesszük a pálcikákra vágott zöldséget, és pár percig együtt pirítjuk őket. Ezután hozzákeverünk 2 evőkanál paradicsompürét, és a fazékba öntjük. Beletesszük a kockára vágott burgonyát, a babérlevelet, s lassú tűzön készre főzzük, hogy a káposzta is megpuhuljon, de kicsit ropogós maradjon. Belekeverjük a húst, a zöldfűszereket, s elzárjuk a tüzet alatta. Tálaláskor tejfölt teszünk a tányérunkba. Feltehetően a kínaiak dolgozták ki a savanyú káposzta készítésének módját. A savanyú környezet megőrzi a káposzta C-vitamin-tartalmát: télen a savanyú káposzta lehet az egyik legolcsóbb C-vitamin-forrás. Ennek a jelentősége igen nagy, mert táplálékainkban az ételkészítés során – a hő hatására – a C-vitamin nagy része tönkremegy. Télutón, a C-vitaminban dús savanyú káposzta segíthet ezt a hiányt pótolni.
20. Orosz sóskaleves / Zöld scsí
Hozzávalók: 50 dkg csirkecomb 2-3 marék friss sóska 2 kis közepes fej vöröshagyma apróra vágott petrezselyemzöld (és kapor) 3 főtt tojás kockákra vágva 3-4 db közepes burgonya gluténmentes ételízesítő 2 szál sárgarépa 1 szál fehérrépa 2 evőkanál olaj babérlevél tejföl bors só A húst 2,5 l vízben sóval, borssal és egy vöröshagymával puhára főzzük, majd kivesszük, és ha kihűlt, apró kockákra vágjuk. Közben egy serpenyőben az olajon megdinszteljük a másik hagymát, hozzátesszük a karikákra vágott zöldséget, és pár percig együtt pirítjuk őket. Ezután meghintjük egy teáskanál ételízesítővel, és a forró levesbe öntjük. Beletesszük a kockára vágott burgonyát, a babérlevelet, és 10 perc múlva a csíkokra vágott sóskát. Még 10 percig lassú tűzön főzzük. Belekeverjük a húst, a zöldfűszereket, a főtt tojást, s elzárjuk a tüzet alatta. Tálaláskor 1-1 teáskanál tejfölt teszünk a tányérunkba.
21. Borscs (igen tartalmas orosz leves CSAK haladóknak és időmilliomosoknak)
Hozzávalók: 40 dkg sertéshús 40 dkg marhahús 2 közepes nagyságú cékla 2 szál sárgarépa 2 fej hagyma pirospaprika paradicsompüré 60-70 dkg savanyú káposzta vágott kapor és petrezselyemzöld só, bors, babérlevél 50 dkg burgonya majonéz / tejföl zsír / olaj 40 dkg sertéshúst és 40 dkg marhahúst egy jó nagy edényben megfőzünk húslevesnek (kevés zöldséggel). Ha megpuhult, leszűrjük, a levét majd később használjuk fel. Ha a hús kihűlt, kockákra vágjuk, de csak a kész levesbe tesszük be. Két közepes nagyságú céklát és két sárgarépát gyufaszálnyi nagyságúra vágunk. Egy fej hagymát apróra vágva megfonnyasztunk 1-2 kanál zsiradékon (lehet olajon is), beletesszük a céklát és a sárgarépát, pár perc múlva megszórjuk egy kávéskanálnyi hagymával, beleteszünk egy kis konzerv paradicsompürét, és felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje. Megsózzuk, és puhára pároljuk. A leszűrt levesbe beleteszünk 60-70 dkg savanyú káposztát, 1-2 babérlevelet, borsot és megfőzzük. Eközben a burgonyát kockára vágjuk, és külön edényben puhára főzzük. A megfőtt káposztához öntjük a céklát, a burgonyát (a főzővízzel együtt), beletesszük a húst, összeforraljuk, majd megszórjuk kaporral és petrezselyemzölddel. Tálaláskor a tányérokba tejfölt vagy kész tubusos majonézt teszünk. A cékla szerteágazó gyógyhatását a benne található számos vitaminnak és ásványi anyagnak köszönheti. Mindenekelőtt sok káliumot tartalmaz, de ezenkívül gazdag még kalciumban, foszforban, vasban, nátriumban, kénben, valamint az antioxidáns tulajdonságú A-, B- és C-vitaminokban. A céklát a népi gyógyászat is kiváló vérképzőnek ismeri, noha vastartalma nem nagyobb, mint más növényeké. A vérre gyakorolt pozitív hatásait annak köszönheti, hogy a szervezet a céklából sokkal jobban tudja hasznosítani a benne található nyomelemeket.
22. Fokhagymás camembert leves (Csak ínyenceknek!)
Hozzávalók: 20 dkg camembert sajt 8 dl zöldség erőleves 2 gerezd fokhagyma 1 evőkanál rizsliszt 1 evőkanál vaj 3-4 evőkanál tej fehér bors színes bors pirított gluténmentes kenyérkockák A megforrósított vajon megpirítjuk a rizslisztet. Hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, fél percig kevergetve pirítjuk. Felöntjük a levessel. (Az erőlevest készíthetjük gluténmentes leveskockából is.) Felforraljuk, majd beletesszük a nagyobb darabokra vágott camembert sajtot. Őrölt fehér- és színes borssal fűszerezzük. Felforraljuk, és addig főzzük, amíg a sajt leválik a héjáról. Leszűrjük. Csészében tálaljuk, és pirított hajdinás kenyérkockákat szórunk a tetejére.
23. Kukoricaleves
Hozzávalók: 1,5 l erőleves 5 dkg konzervkukorica 1 evőkanál száraz fehérbor 1-2 szál karikára vágott újhagyma 1 evőkanál kukoricaliszt 1 evőkanál víz csipet bors 2 tojás só Az erőlevest felforraljuk. Hozzáadjuk a kukoricát, megsózzuk, megborsozzuk, majd hozzákeverjük a bort. Elkeverjük a lisztet a vízben, és folytonos kevergetés közben a levesbe öntjük. Felforraljuk, amíg a leves be nem sűrűsödik. Ekkor csökkentjük a tüzet, és a levest gyenge tűzön tartjuk még 5 percig. Felverjük a tojást, és vékony sugárban a levesbe keverjük. Ezután beletesszük a hagymát. Tálaláskor minden leveses csészébe kevés, vékony csíkokra vágott gépsonkát teszünk, erre öntjük a forró levest.
24. Vörös lencse krémleves
Hozzávalók: 20 dkg vörös lencse 1 kicsi paradicsomkonzerv 1 db zöldpaprika (lehet enyhén csípős) kevés kukoricaliszt 1 fej hagyma bors só A vörös lencsét és a zöldpaprikát megfűszerezzük, és 20 perc alatt megfőzzük. Hagymás rántásban elkevert paradicsompürével berántjuk, hogy krémleves sűrűségű legyen. Kis hűlés után összeturmixoljuk. Füles csészében tálaljuk pirított zsemlekockával. A vörös lencse a sokszínű lencsecsalád tagja (tehát a hüvelyesek közé tartozik), őshazája a Földközi-tenger vidéke. A többi szárazhüvelyessel ellentétben nem szükséges éjszakára hideg vízben áztatni, valamint a főzési ideje is lényegesen rövidebb, körülbelül 15-20 perc, amely alatt pürés állagú lesz.
25. Rántott borsó – levesbetét
Hozzávalók: kb. 1 dl tej 6-7 dkg Coelipan / Emese kenyérpor / rizsliszt 1 tojás só olaj (a kisütéshez) A tojást felütjük, elkeverjük a tejjel, és a lisztet fokozatosan hozzáadva csomómentesre keverjük, hogy sűrű palacsintatésztát kapjunk. Az olajat serpenyőbe öntjük, felmelegítjük, és a palacsintatésztát egy nagylyukú tésztaszűrőn a forró olajba csurgatjuk. Ügyeljünk arra, hogy az olajba csurgatott tészta meg ne égjen! Ha megsült, szalvétára szedjük, és a felesleges olajat felitatjuk. Húslevesbe vagy zöldség krémlevesbe adhatjuk betétként.
26. Csurgatott tészta – majdnem csipetke
Hozzávalók: 1 tojás 4-5 dkg rizsliszt / Emese kenyérpor / Coelipan liszt 1-2 evőkanál víz (gluténmentes ételízesítő) só A vízzel felvert tojáshoz annyi gluténmentes lisztkeveréket adunk, hogy sűrű, de folyékony tésztát kapjunk. Jól elkeverjük, és nokedliszaggatóval forrásban lévő levesbe vagy vízbe csurgatjuk. 2-3 percig lassú tűzön forraljuk, majd tálaljuk.
27. Csipetke
Hozzávalók: 1 tojás rizsliszt / Emese kenyérpor / Coelipan liszt (gluténmentes ételízesítő) só Villával felverünk egy tojást, kevés sóval ízesítjük. Előbb kevergetve, majd a masszát gyúrva lisztet szitálunk hozzá, mígnem kemény tésztát kapunk. A tésztát apró darabokra csipkedjük, és a kész levesben pár perc alatt készre főzzük. A maradék kifőtt csipetke mélyhűtőben sokáig eltartható. A tárolás legcélszerűbb módja, hogy egy kevés leves levével lazán egy befőttes üvegbe töltjük, és fémtetővel lezárjuk. A felengedett csipetke újra már nem fagyasztható, mert megikrásodik. Ha több alkalomra előre készítünk levesbetétet, akkor a tésztát apró darabokra csipkedjük, s a csipetkéket egy tiszta konyharuhára kiterítve hagyjuk kiszáradni. Vászonzacskóban száraz, levegős helyen sokáig eláll.
28. Pirított kenyérkocka
1-2 szelet gluténmentes kenyeret kb. 1 cm széles kockákra aprítunk, és 2 evőkanál olajon állandóan kevergetve, lángterelő felett világos pirosra pirítjuk. Ha teflon bevonatú edényben készítjük, nagymértékben csökkenthetjük a leégés veszélyét. Levesbe adagolva, frissen tálaljuk. Ügyeljünk arra, hogy a kenyérkockát közvetlenül fogyasztás előtt tegyük a levesbe, mert hamar elázik. Amennyiben nem várható az azonnali fogyasztás, akkor kis tányérokra adagolva tálaljuk a leves mellé. Az egyenletes pirulás érdekében forgassuk át a kockákat. 29. Húsgombóc Hozzávalók: 10 dkg finomra darált sertéshús / pulykahús 2 evőkanál burgonyapehely / gluténmentes zsemlemorzsa 1-2 evőkanál rizsliszt 1 tojás őrölt feketebors 10 dkg finomra darált sertés- / pulykahúshoz 1 tojást, 2 evőkanál burgonyapelyhet vagy gluténmentes zsemlemorzsát és 1-2 evőkanál rizslisztet keverünk. Sóval és őrölt feketeborssal ízesítjük, s ha egyenletesre kidolgoztuk, legalább egy negyedórát pihentetjük. Kevéssel a tálalás előtt a levesből kiveszünk egy kis folyadékot, s a masszából szaggatott galuskákat, gombócokat lassan forralva (kb. 10 perc alatt) abban főzzük ki. Aki szereti, dinsztelt hagymát is tehet bele.
30. Májgaluska
Hozzávalók: 15 dkg sertésmáj / szárnyasmáj 4 dkg gluténmentes zsemlemorzsa kevés vágott petrezselyem 2 dkg vaj / margarin 1 vöröshagyma 1 tojás bors só A májat ledaráljuk. A vöröshagymát lereszeljük, és a vajon vagy margarinon (a végén a petrezselymet is hozzáadva) gyengén megpirítjuk, majd hagyjuk kihűlni. A májhoz hozzákeverjük a tojást, a hagymát, a sót, a borsot, valamint a zsemlemorzsát. Jól eldolgozzuk, s legalább egy fél órára hűvös helyre tesszük. (Ha túl lágy lenne, akkor egy kis zsemlemorzsával javítjuk az állagát.) Kanállal galuskákat szaggatunk a masszából, és lassú tűzön forró sós vízben (vagy levesben) kifőzzük. A végén egy átlagos galuskát kiemelünk és félbevágunk, úgy ellenőrizzük, hogy a közepe is megfőtt-e.
31. Házi készítésű tészta
Hozzávalók 300 g Fe-mini kenyérpor / Mantler gluténmentes liszt 3 tojás (só) A lisztet a gyúrótábla közepére öntjük. A kupac tetejébe mélyedést vájunk, amelybe beletesszük az előzőleg egyenként, külön edénybe felütött és felvert tojásokat és a sót. Apránként az egészet összemorzsoljuk, és gyúró mozdulatokkal összegyúrjuk. A tésztát addig gyúrjuk, amíg szép sima, rugalmas, egybefüggő felülete nem lesz, majd konyharuhával letakarjuk, és 20 percig állni hagyjuk. Ebből a masszából 3-4 kisebb darabot készítünk, sodrófával nagyon vékonyra nyújtjuk, és éles késsel felvágjuk levestésztának. Azonnali felhasználás esetén forrásban lévő sós vízbe dobjuk, és 6-7 percig főzzük. Későbbi felhasználásra a sütőben alacsony hőfokon teljesen kiszárítjuk, és csavaros tetejű üvegben tároljuk. Sokkal könnyebb a tésztakészítés, ha tésztanyújtó- és vágógépet használunk. Nagyobb családoknak különösen érdemes a tésztát otthon gyúrni, mert így sokkal olcsóbb, mint a készen vett.
1. Almás-szilvás csatni
Hozzávalók: 1 kg alma és 1 kg szilva kimagozva, darabolva fűszerek Olajon (eredetileg ghi-n) vagy vajon pirítsuk sorrendben (ha az egyik pirult, hozzápirítjuk a soron levőt) az alábbi fűszereket: 2 kávéskanál római kömény 6 csípős fűszerpaprika (elsőre próbálkozz hárommal) 3 babérlevél 2 kávéskanál kurkuma A varázslat abban van, hogy az illatokra – pl. a kénes szagú, orrbavágó pirospaprika illatbombájára – nagyon oda kell figyelni. Akkor adjuk egymás után a fűszereket a lábasba, ha ezeknek az illata egyenként megcsapta orrunkat. Ezután adjuk hozzá a gyümölcsöt és egy marék mazsolát, továbbá 2 kávéskanál fahéjat és egy csipet só. Pörköljük-pároljuk puhára, majd sűrítsük be 6 dl cukorral. Amennyiben barna- vagy nádcukrot használunk, elég 5 dl-t belekevernünk. Fontos, hogy a párolódó gyümölcsök levét főzzük el, különben leveses, lekvárszerű lesz a csatni állaga.
2. Fűszeres-szilvás csatni
Hozzávalók: 1 kg félérett, sárga húsú szilva 50 dkg cukor 3,5 dl borecet 1 rúd fahéj 15 szem szegfűszeg 6 szem szegfűbors A leforrázott szilvák héját lehúzzuk, magját kivesszük, és húsát négyfelé vágjuk. Egy nagyobb lábasba tesszük, ecetet és annyi vizet öntünk rá, amennyi éppen ellepi. Pár percig forraljuk, majd szűrőkanállal kiszedjük a szilvát. A léhez hozzákeverjük a cukrot, a fahéjat, a szegfűszeget és a szegfűborsot. Kevergetve felforraljuk, visszatesszük bele a gyümölcsöt, és fél óráig főzzük. A szilva csatnit kiforrázott üvegekbe szedjük szűrőkanállal, a visszamaradó levet sűrűre elfőzzük. A szirupot a gyümölcsre töltjük, az üvegeket lezárjuk. Legalább 2 hétig állni hagyjuk, hogy az ízek összeérjenek.
3. Alma csatni 1.
Hozzávalók: 6 közepes alma 2 szárított erős pirospaprika összemorzsolva 2 kávéskanál ánizs 2 evőkanál vaj 1 kávéskanál kurkuma 0,5 dl víz 6 evőkanál cukor (annyi cukor, ahány alma, de barnacukorból elég 5 evőkanál) Az almákat megmossuk, meghámozzuk, kis kockákra vágjuk. A vajat felmelegítjük, enyhén megpirítjuk benne először az ánizst, majd a kurkumát, végül a paprikát. Akkor tegyük bele a következő fűszert, amikor már megcsapott a benne levőnek az illata. Belekeverjük az almát, és 5-6 percig pároljuk. Ekkor aláöntjük a vizet. Lefedjük, és nagy lángon, gyakran megkeverve kb. 15 percig főzzük. Eddigre az almának meg kell puhulnia. Hozzáadjuk a cukrot, és kevergetve addig főzzük, míg besűrűsödik.
4. Alma csatni 2.
Hozzávalók: 1 evőkanál olaj / vaj 1 kávéskanál római kömény 1 teáskanál fahéj 1-2 db chili paprika, morzsolva 6 hámozott, kockára vágott alma 6 evőkanál cukor 0,5 dl víz A felforrt vajban megpirítjuk a római köményt. Ha megcsapott az illata, jöhet a fahéj, és amikor már ez is úgy forr, mint a sült krumpli, tegyük bele a paprikát, hogy még jobban piruljon. Végül az almát is keverjük el jól benne. Adjuk hozzá a vizet és a sót, majd fedjük le, és 5 percig hagyjuk főni. Adjuk hozzá a cukrot is, és időnként keverjük meg, míg üvegesre nem fő az alma és el nem fő a leve. Különösen pikáns íz varázs képzelhető el, ha az édes-csípős alma csatnit sós juhsajtra rétegezzük.
5. Körte csatni mazsolával és dióval
Hozzávalók: 1/4-1/2 kávéskanál összetört, szárított erős pirospaprika 1/2 evőkanál reszelt narancshéj 1/4 kávéskanál őrölt kardamom 1 db 5 cm-es fahéjrúd 2 evőkanál vaj, 100 ml friss narancslé 4 dkg durvára tört dióbél 4 dkg barna cukor 6-7 közepes körte 5 dkg mazsola A körtét meghámozzuk, és keresztben 1 cm-es szeletekre vágjuk. A paprikát, a narancshéjat, a kardamomot és a fahéjat összekeverjük. A vajat felmelegítjük, 1-2 percig pirítjuk benne az összekevert fűszereket, beleöntjük a narancslevet és a cukrot, majd addig melegítjük, míg a cukor elolvad. Hozzáadjuk a körtét, felforraljuk, és addig főzzük, míg a leve sűrű, szirupszerű nem lesz (kb. 30 perc). A vége felé sűrűn megkeverjük. Lehúzzuk a lángról, belekeverjük a mazsolát és a diót, és lehűtjük. Hűtőszekrényben 3-4 napig is eláll. A gyömbérvirágúak családjába tartozó, Dél-Indiából származó zöld kardamon szárított termése, magva a világ egyik legértékesebb fűszere, ezért a „fűszerek királynőjének” szokták nevezni. Termése illóolaj tartalmának köszönhetően az íze nagyon jellegzetes és pikáns. Aromás, kissé erős, fűszeres illata az eukaliptuszra emlékeztet.
6. Zöld paradicsom csatni
Hozzávalók: 20 zöld paradicsom héjával feldarabolva 5 piros alma héjával feldarabolva 3 piros húsos paprika, kimagozva, feldarabolva 4 hagyma, megtisztítva, feldarabolva 1 1/2 evőkanál só 1 1/2 evőkanál bors 1 1/2 teáskanál fahéj 3/4 teáskanál őrölt szegfűszeg 2 1/2 csésze cukor 2 csésze almaecet (vagy 1/2 csésze almalé + 1 és 1/2 csésze fehér borecet) Mindent beleteszünk egy nagy lábosba, és lassan, közepes melegen felfőzzük. 30 percig fedő nélkül csendesen főzzük, néha-néha megkavarjuk. Előkészített, forró csavaros üvegekbe öntjük, s azonnal lezárjuk.
7. Paradicsom csatni
Hozzávalók: 50 dkg érett paradicsom 50 dkg zöld paradicsom 8 cikk fokhagyma 2 nagy hagyma 1 evőkanál olaj 6 evőkanál cukor 250 ml fehér borecet 6 ág zöld zeller (nem zellerlevél, hanem a világoszöld vastagszárú) 3 szétmorzsolt chili (esetleg 1-2 cseresznyepaprika is megteszi) 1 csokor petrezselyem 1 teáskanál őrölt koriander 1 teáskanál őrölt bors 2 szétmorzsolt babérlevél 1 teáskanál só A paradicsomot megmossuk, torzsáját kivágjuk. Az érett paradicsomot egy lyukas kanálban egyenként forró vízbe merítjük, meghámozzuk, és apróra felvágjuk. A zöld paradicsomot meghámozzuk, apróra felvágjuk. A hagymát és a fokhagymát megtisztítjuk, s felaprítjuk. Az olajat felmelegítjük, a hagymát és a fokhagymát üvegesre dinszteljük benne. Hozzáadjuk a paradicsomot, csendesen főni hagyjuk, néha megkavarjuk. Hozzáadjuk a cukrot, sót, ecetet. A zellert megmossuk, feldaraboljuk, hozzáadjuk. A petrezselymet megmossuk, felaprítjuk, hozzáadjuk, úgyszintén a fűszereket. Lassú tűzön főni hagyjuk, ameddig jó sűrű nem lesz, közben meg-megkavarjuk. Forró ecetes-sós vízzel (2 evőkanál ecet, 2 evőkanál só 1 liter forrásban levő vízhez) kiöblített csavaros üvegekbe töltjük, azonnal lezárjuk. Sötét, hűvös helyen tároljuk. Ezek a csatnik serkentik az étvágyat, elősegítik az emésztést, és ragyogó színükkel vonzóvá teszik a tányért. Kiemelik a többi fogás ízét, ezért általában a csatnival kezdjük az étkezést, néha azonban nagyobb szerephez is jutnak – némelyik csemege ugyanis elképzelhetetlen csatni nélkül, mely ebben az esetben mártássá lép elő. A paradicsom csatni például helyettesítheti a ketchupot. Indiában jobbára nem egymás után tálalják fel a különféle fogásokat, mint nálunk szokás, hanem a laktató ételek mellett számtalan kísérő sorakozik a tálcán. Az édességet azért általában ők is a végére hagyják, és megadják a módját az étkezés lezárásának is. A csatni a magyar konyhába is beilleszthető: vadhúsok mellé áfonya helyett, főtt marha és egyéb leveshúsok mellé torma, mustár, paradicsomszósz helyett. Bármikor feladhatók saláták, savanyúságok, kompótok, a megszokott mártások helyett. Kiegészítheti a hideg vagy meleg előételeket.
8. Gyümölcsmártás / Meggymártás/
Hozzávalók: 30 dkg magozott meggy más gyümölcs 1-2 csapott evőkanál rizsliszt / kukoricakeményítő (1 dl vörösbor) csipet őrölt fahéj 2-3 szegfűszeg 8 dkg cukor 1/2 citrom 2 dl tejföl só 4 dl forrásban lévő vízhez hozzáadjuk a bort, sózzuk, cukrozzuk, szegfűszeggel, fahéjjal és néhány citromkarikával ízesítjük, majd megfőzzük benne a meggyet / gyümölcsöt. A tejfölből és a lisztből habarást készítünk, és ezzel besűrítjük a mártást. Ha szükséges, cukorral és citromlével ízesítjük. Ha bor nélkül készítjük, a víz mennyiségét 1 dl-rel növeljük.
9. Sóskamártás
Hozzávalók: 50 dkg friss sóska 1 közepes vöröshagyma 1-2 evőkanál rizsliszt 2-3 teáskanál cukor 3 evőkanál olaj 1,5 dl tejföl só A sóskát megmossuk, a levelek szárát kitépjük, és a lereszelt vöröshagymával forró olajon addig pároljuk, míg teljesen pépes nem lesz. Ekkor meghintjük egy-két evőkanál rizsliszttel, és így kevergetve pirítjuk pár percig. Ezután beletesszük a sót, a kristálycukrot, és felöntjük vízzel vagy csontlével. Hozzáadjuk a tejfölt, és még egyszer felforraljuk. Amikor kész, és kicsit lehűlt, merülőmixerrel pépesítjük, hogy teljesen sima legyen. Finom, édeskés és fanyar ízű mártást kapunk. Feltétnek sült hús és / vagy tükörtojás adható hozzá. Kevés tört burgonyával kiadós ebéd. Természetesen gyorsfagyasztott sóskából is elkészíthetjük, de vigyázzunk, hogy gluténmenteset vegyünk! Némely boltokban ugyanis ízesített sóskakrémet is árulnak.
10. Kapormártás
Hozzávalók: 2 csomó kapor 1-2 evőkanál rizsliszt 1 kis fej vöröshagyma 3 evőkanál olaj 6 dl csontlé 4 dl tejföl 1 citrom cukor só A lisztből világos rántást készítünk, és először az apróra vágott hagymát óvatosan áthevítjük benne, majd az apróra vágott kaprot is. Csontlével vagy húslével felengedjük, sóval, szűrt citromlével, cukorral ízesítjük. Rövid idő alatt jól kiforraljuk. (Aki nem szereti a kapor száracskáit, az át is szűrheti.) Tejföllel dúsítjuk, és még egyszer felforraljuk. Főtt húsokhoz (marha, pulyka stb.), töltött tökhöz tálaljuk.
11. Spenót tükörtojással
Hozzávalók: 50 dkg friss spenót 2 gerezd fokhagyma 1 evőkanál kukoricaliszt 1 szelet gluténmentes kenyér 4 dkg vaj / olaj 5 dl tej bors só A megtisztított, előkészített spenótot 2 liter sós vízben lassú forralással 3-4 percig főzzük. Leszűrjük, hideg vízzel leöblítjük, kissé lecsepegtetjük, és vágódeszkán finomra vagdossuk. Mikróban felforrósítunk 4 dl tejet. Közben a forró vajba / olajba beleszórjuk a kukoricalisztet, valamint az áttört fokhagymát, és mérsékelt tűzön óvatosan átpirítjuk. Lehúzzuk az edényt a tűzről, apránként hozzáadjuk előbb a maradék 1 dl hideg tejet, majd a forrót. Beletesszük a felvágott spenótot és a kenyérszeletet, és ízlés szerint sózzuk, frissen őrölt borssal illatosítjuk, és jól összeforraljuk. Amikor kész, és kicsit lehűlt, merülő mixerrel majdnem teljesen simára pépesítjük. A főzeléket mélytányérokba szedjük, és a tetejükre csúsztatott 1-2 tükörtojással tálaljuk. Pár kanál tört burgonyával kiadós ebéd. Természetesen gyorsfagyasztott spenótból is elkészíthetjük ezt az ételt, de vigyázzunk, hogy gluténmenteset vegyünk! Némely boltokban ugyanis ízesített parajkrémet is árulnak.
12. Hamis vadas mártás
Hozzávalók: 1 csokor leveszöldség 1 fej vöröshagyma 1 evőkanál rizsliszt 1 evőkanál gluténmentes mustár 1 evőkanál cukor 3 evőkanál olaj fél citrom leve 2 babérlevél 2 dl tejföl bors só A zöldségeket megtisztítjuk, majd lereszeljük. Mély serpenyőbe öntünk 2 evőkanál olajat, és üvegesre pirítjuk rajta a finomra vágott hagymát meg a reszelt zöldségeket. Ezután 3 dl vizet öntünk rá, és 10 percig főzzük. A főtt zöldséget kissé lehűtjük, és levével együtt turmixgépben pépesítjük, majd félretesszük. A serpenyőbe beleöntjük a megmaradt olajat, rászórjuk a cukrot, és kevergetve világos karamellé pirítjuk. Ezután nagyon óvatosan – nehogy a forró cukor kifröccsenjen – ráöntjük a zöldséges pépet, és addig forraljuk, amíg a cukor egészen felolvad benne. Hozzáadjuk a mustárt, a citromlevet és a babérlevelet, valamint a tejföllel és fél dl vízzel simára kevert lisztet. Kevergetve jól kiforraljuk. A mártást kihűlése előtt néhányszor megkeverjük, hogy ne bőrösödjön meg. Bármilyen maradék főtt vagy sült húshoz jó öntet. Tésztával, nokedlivel vagy zsemlegombóccal tálaljuk. Gluténmentes zsemlegombóc: 3 szelet pirított gluténmentes kenyeret kockákra vágunk. Egy evőkanálnyi olajat elkeverünk egy tojással, kevés tejjel, egy kis sóval, majd beleforgatjuk a kenyérkockákat is, s annyi gluténmentes lisztet adunk hozzá, hogy kemény tésztát kapjunk. A masszából vizes kézzel nem túl nagy golyókat formálunk, majd lobogó, sós vízben kb. 10-15 percig főzzük.
13. Sajtmártás
Hozzávalók: 2 dl tej 2 dl tejföl 5 dkg reszelt (füstölt) sajt 1 evőkanál gluténmentes liszt vagy keményítő currypor / szerecsendió 2 dkg margarin őrölt fehér bors só A margarint habzásig keverjük a liszttel, majd a meleg tejjel apránként felengedve, állandó keverés mellett sűrűre főzzük. Ezután tesszük hozzá a tejfölt és a reszelt sajtot, de már nem forraljuk. Fűszerezzük, és lefedve félretesszük. Nagyon sokféle húshoz, halhoz, zöldséghez és tésztához adhatunk sajtmártást.
14. Tartármártás
Hozzávalók: 3 tojássárgája őrölt fehérbors 3 kávéskanál citromlé 1 púpozott kávéskanál porcukor 1 evőkanál gluténmentes mustár 2 dl étolaj 2 dl tejföl só Üssünk fel 3 kisebb tojást, és a sárgájukat tegyük a turmixgép kelyhébe. Adjunk hozzá fél mokkáskanál sót, és a fedél felhelyezése után kapcsoljuk be a motort. Ha a tojás felverődött, a fedőnyíláson át vékony sugárban öntsünk hozzá 2 dl napraforgó-, kukoricacsíra-, vagy más finomított étolajat. Néhány perc keverés után a majonézhez adjunk egy csipet őrölt fehér borsot, 3 kávéskanál citromlevet, 1 púpozott kávéskanál porcukrot, 1 evőkanál mustárt, végül 2 dl tejfölt, amelyről előzőleg ajánlatos a savót leönteni. A tartármártást turmixoljuk még pár percig, és hűtőszekrényben másnapig érleljük. Hidegen tálaljuk. Turmixgép helyett használhatunk habverő pálcával ellátott kézi mixert is. Ebben az esetben a fröcskölés elkerülése érdekében a kikeverést mély tálban végezzük. A tartármártás készítése során az olaj és a tojás eltérő hőmérséklete vagy az olaj túl gyors adagolása következtében néha előfordul, hogy a majonéz összefut. Az olajvaj kézzel történő készítése esetén ekkor öntsünk hozzá 2 evőkanál forró vizet, és gyorsan keverjük simára, vagy 1 tojássárgáját néhány csepp olajjal, s újból kezdjük el kikeverni. Amikor vajkeménységűvé válik, cseppenként adjuk hozzá a megtört majonézt. Turmixgép használata esetén ebből ne csináljunk gondot. Adjuk az összetört majonézhez az előírt ízesítőanyagokat és a tejfölt, amelytől a tartármártás be fog sűrűsödni. Ha ez mégsem következne be, akkor állítsuk le a turmixgépet, és várjuk meg, amíg az olaj kicsapódik a tetején. Ekkor újra indítsuk be a motort, és az alul összegyűlt sűrű massza besűríti az egész mártást. Egyre jobban kezd elterjedni egy új módszer, melynek lényege, hogy ha kézzel készítjük a tartármártást, akkor a mustárt célszerű mindjárt az elején hozzákeverni a tojássárgájához. Ebben az esetben ugyanis a mustár stabilizáló hatásánál fogva az olaj nem kizárólag cseppekben, hanem vékony sugárban is adagolható az összefutás veszélye nélkül. Amint a sűrű massza felvette az összes olajat, adjuk hozzá a többi ízesítőanyagot, végül dolgozzuk hozzá a simára kevert tejfölt. Egyébként ily módon szinte tetszőleges mennyiségű olajat lehet elnyeletni a tartármártással anélkül, hogy sűrű ragaccsá válna vagy összetörne. A tartármártás elkészítése sokkal egyszerűbb, ha kész gluténmentes majonézhez adjuk az ízesítőket: sót, borsot, porcukrot, mustárt, citromlevet és tejfölt. Ráadásul így a szalmonellás fertőzés veszélye is elkerülhető.
15. Joghurtos zöldfűszeres salátaöntet
Hozzávalók: 2 dl joghurt 1 csokor kapor 1 csokor petrezselyem 1 csokor bazsalikom 1 csokor újhagyma 1 gerezd fokhagyma 3 evőkanál citromlé 1 evőkanál cukor bors só A zöldfűszereket megmossuk, megszárítjuk, és apróra vágjuk. A hagymát és a fokhagymát megtisztítjuk, és nagyon apróra összevágjuk, majd a zöldfűszerekkel együtt a joghurthoz adjuk. A citromlével, sóval, borssal és a cukorral ízesítve jól összekeverjük. Tálalás előtt néhány órára behűtjük. Zöldsalátákhoz ajánljuk.
16. Márványsajtos salátaöntet
Hozzávalók: 8-10 dkg márványsajt 2 kis dobozos joghurt 1 gerezd fokhagyma 1 csomag kapor fél csomag petrezselyem bors só Lereszeljük a márványsajtot, ráöntjük a joghurtot, és egyenletesre keverjük. Majd a többi hozzávalót is belekeverjük. Paradicsomsalátához a legfinomabb.
17. Pizza szósz
Hozzávalók: 1 doboz hámozott paradicsomkonzerv / 80 dkg lukullusz paradicsom 2 gerezd fokhagyma oregáno olívaolaj bors só Turmixgéppel összeturmixolunk 1 doboz hámozott paradicsomkonzervet, 2 teáskanál szárított oregánót, 2 evőkanál olívaolajat, 2 nagyobb átnyomott fokhagymagerezdet és egy csipet frissen őrölt borsot. Elég nagy adag, de le is lehet fagyasztani a maradékot. Ha szükséges, sóval ízesítjük. Hűtőszekrényben 1-2 napig tárolható.
18. Bazsalikomos ecet
Hozzávalók: 10-15 bazsalikomlevél 2 gerezd fokhagyma 5 dl alma- vagy fehérborecet A megmosott és leszárított bazsalikomot a megtisztított fokhagymagerezdekkel együtt egy tiszta, zárható üvegbe tesszük. Felöntjük az ecettel. Lezárjuk az üveget, és 1 hétig érleljük.
FŐÉTELEK
1. Csirkés paella
A paella spanyol nemzeti étel. Alapanyaga mindig rizs, általában valami húsfélével elkészítve. Ízesítése nagyon változatos, minden tájegységnek, minden háznak éppúgy van paella specialitása, mint ahogy nálunk is minden tájegységnek megvan a maga halászléje – már csak ezért is nyugodtan variálhatjuk a paella recepteket saját elképzelésünk, lehetőségeink és a család ízlése szerint. Egy dologhoz kell ragaszkodni: sáfrány nélkül nincs paella. (Viszont nyugodtan lehet helyette sáfrányos szeklicét használni, ez gyógynövény-szaküzletekben mindig kapható.) Alaprecept Hozzávalók (4-6 személyre): 1 közepes csirke (kb. 1 kg) 35 dkg rizs 4 evőkanál olaj 2 gerezd fokhagyma 1 fej vöröshagyma 1 paradicsompaprika 7 dl tyúkhúsleves (lehet leveskockából is) 1 kávéskanál pirospaprika / paradicsompüré 1 evőkanál vágott zöldpetrezselyem 1 kávéskanál porított sáfrány csipetnyi kakukkfű 2 babérlevél törött bors só Nagyobb lábasban vagy serpenyőben (lehet akár bográcsban is) megmelegítjük az olajat. A feldarabolt és megsózott csirkehúst aranybarnára sütjük benne. Ezután hozzáadjuk a vékony szeletekre vágott vöröshagymát, a kimagozott és karikára szeletelt paprikát és a zúzott fokhagymát. Amikor a vöröshagyma megfonnyadt, megszórjuk a pirospaprikával, felengedjük a húslevessel, babérlevéllel, kakukkfűvel, sóval és borssal ízesítjük. Fedő alatt lassú tűzön főzzük, amíg a hús félig megpuhul. Ekkor kidobjuk belőle a babérlevelet, belekeverjük a rizst és a sáfrányt. Felforraljuk, majd csendesen főzzük, keverés nélkül, amíg a rizs is megpuhul, és a leve is elpárolog. Ha közben a leve elfő, akkor pótolni kell kevés húslevessel vagy meleg vízzel. Nem szabad annyira megfőzni, mint a mi rizses csirkénket! Tálalás előtt 5 percig pihentetjük. A lábasban / serpenyőben adjuk az asztalra citromkarikával díszítve, és vágott petrezselyemmel meghintve. A spanyolok citromlevet is nyomnak rá.
2. Sajtos csirkemell
Hozzávalók: 4 fél csirkemell filézve 2-3 gerezd fokhagyma 1 evőkanál tejföl reszelt sajt rizsliszt 2 tojás vaj tej só A csirkemelleket szeletekre vágjuk, majd annyi fokhagymás tejben, amennyi ellepi, jól zárható dobozban egy éjszakára beáztatjuk, hűtőbe tesszük. Másnap a szeleteket lecsepegtetjük, besózzuk, majd rizslisztbe, felvert tojással elkevert tejfölbe és reszelt sajtba forgatjuk, ezután kivajazott jénai tálban rétegezve lerakjuk. Lefedve kezdjük sütni, majd ha a hús megpuhult, a tetejét pirosra sütjük (sima sütőben kb. egy óra alatt összesen). Szeletekre vágva tálaljuk. Köretnek párolt rizs illik hozzá a legjobban.
3. Citromos csirke
Hozzávalók: 1 kg csirkehús 15 dkg füstöltsonka szerecsendió 1 citrom, só Egy citromot héjastul, vékonyan felszeletelünk. A csirkét megmossuk, mérsékelten besózzuk, szerecsendióval ízesítjük és a citromkarikákkal elvegyítve egy órát pihentetjük. Végül tepsibe rendezzük, beborítjuk vékony füstöltsonka szeletekkel, és a tetejére is karikázunk a citromot. A sütőben 40-45 perc alatt ropogós pirosra sütjük. (Gázsütőben először fél órát alufólia alatt süssük.)
4. Csirkemell curryvel
Hozzávalók: 70 dkg csirkemell 1 doboz barack, ananász, meggy- vagy cseresznyebefőtt 1 púpozott evőkanál cukor 3 gerezd átnyomott fokhagyma 1 gluténmentes leveskocka 1 marék összevágott aszalt szilva 1 marék földimogyoró kukoricakeményítő 2 evőkanál borecet 1 marék mazsola 1 evőkanál méz 1 dl tejszín gyömbér curry Kb. 70 dkg húst és egy doboz befőttet felkockázunk. Egy nagy evőkanál cukrot bedobunk a wokba, ráborítjuk a befőttet a leve nélkül, és rázogatva hevítjük, míg a leve elpárolog. Akkor rádobjuk a húst, s ráöntjük a befőtt levét. 3 gerezd átnyomott fokhagymát, 1 teáskanál curryt, 2 teáskanál gyömbért, 1 szétmorzsolt gluténmentes leveskockát, mazsolát, földimogyorót és aszalt szilvát adunk még hozzá. Addig rázogatjuk, kevergetjük nagy lángon, míg a hús megpuhul (pár perc). Ekkor ráöntünk 2 evőkanál borecetet és 1 evőkanál mézet. Végül az egészet kicsit besűrítjük 1 deci tejszínben elkevert teáskanálnyi kukoricakeményítővel. Sót csak a végén teszünk bele, ha szükséges. Ez az étel pulykamellből vagy pulykacomb filéből készítve is ugyanilyen ízletes.
5. Mozzarellás csirkemell
Hozzávalók: 50 dkg csirkemell mozarella baconszalonna (szeletelt, vékony csíkok) oregano, bors, majoránna olívaolaj a sütéshez fokhagyma só A csirkemellet aránylag vékony szeletekre vágjuk, és egyenként egy kicsit megklopfoljuk, hogy jó vékonyak legyenek. Jól megízesítjük őket a kedvünkre való fűszerekkel. Kiterítünk egy baconszeletet, ráhelyezünk egy csirkemellet, a közepébe egy darab mozzarellát teszünk és felgöngyöljük, majd hústűvel rögzítjük. Mikor elfogynak a mellszeletek, forró olajban hirtelen kisütjük. Hamar átsülnek, mert a csirkemell csíkok leheletvékonyak. Természetesen forgatni azért kell őket. Köretnek burgonyapürét készítünk hozzá, és görög salátával tálaljuk.
6. Gombás-sajtos csirkemell
Hozzávalók: 30 dkg filézett csirkemell 2 x 1 evőkanál rizsliszt 30 dkg laskagomba petrezselyemzöld 20 dkg reszelt sajt 1 doboz tejföl olaj bors só A csirkemellet vékony szeletekre vágjuk, bedörzsöljük a fűszerekkel, és fél órát állni hagyjuk. Közben a felszeletelt gombát 2 evőkanál olajon megpirítjuk, jól megfűszerezzük. Ha a levét elfőtte, tejfeles habarással sűrítjük. Ezután a húst 2 evőkanál olajon hirtelen átsütjük, majd kivesszük és félretesszük. A maradék fűszeres olajba egy kanál lisztet szórunk, megpirítjuk, felöntjük vízzel, ízesítjük és felforraljuk. Esetleg ebbe is tehetünk 1-2 kanál tejfölt. Egy jénai tálat vagy a tál tetejét meglocsoljuk a szafttal, beletesszük a hússzeleteket, jól megrakjuk a gombás töltelékkel, és a tetejét megszórjuk reszelt sajttal. 180°C-on addig sütjük, míg a sajt szépen ráolvad és megpirul. Párolt rizzsel vagy csavart tésztával a legfinomabb. Más zöldségekkel is készíthetjük, pl. zöldbabbal, karfiollal vagy brokkolival.
7. Pikáns cukkínis csirkemell
Hozzávalók: 2 egész vagy 4 fél filézett csirkemell gluténmentes mustáros grillpác 1 kis fej hagyma kukoricaliszt cukkíni olaj só A csirkemelleket vékony csíkokra vágjuk, s jó alaposan megszórjuk gluténmentes mustáros grillpáccal és sóval. Egy órát állni hagyjuk, majd kevés olajon átpirítjuk egy kis fej apróra vágott hagymával és egy maréknyi kockára vágott cukkínivel. Ezután öntünk hozzá 2 evőkanál olajat, s megszórjuk egy kevés kukoricaliszttel. Átpirítjuk, felöntjük pár kanál vízzel, s összeforraljuk. Ha kell, még ízesítjük. Legalább 1 órát állni hagyjuk, hogy a magok megpuhuljanak. Tehetünk bele 1 dl tejfölt vagy tejszínt is. Burgonyapüré vagy főtt tészta illik hozzá.
8. Csirkemell sajtos bundában
Hozzávalók: 40 dkg csirke- vagy pulykamell 1 teáskanál gluténmentes mustár 20 dkg reszelt sajt rizsliszt 2 tojás só A csirke- vagy pulykamellet kifilézzük, vékony szeletekre vágjuk és besózzuk. Rizslisztbe forgatjuk, majd a következő sajtos bundába mártjuk: 2 tojást villával felverünk, sót, mustárt, reszelt sajtot, rizslisztet keverünk bele, és annyi vízzel hígítjuk, hogy sűrű palacsintatésztát kapjunk. Ebbe mártjuk a hússzeleteket, és teflon serpenyőben, bő olajban kisütjük. Amíg az egyik oldala meg nem sül, ne emelgessük, mert lehet, hogy az elején kicsit tapad az edényhez. Ha megsül, szépen meg lehet fordítani. Ezzel a módszerrel nagyon finom, puha, omlós lesz a csirkemell, nem szárad ki.
9. Gyömbéres tejszínes csirke
Hozzávalók: 2 nagy csirkemell 1 doboz ananászkonzerv sonkaszeletek sajtszeletek 2 dl tejszín gyömbér só A csirkemellet vékony szeletekre vágjuk, kissé besózzuk, és jól megszórjuk gyömbérrel. A szeletek felét egy tűzálló tál aljára pakoljuk. Ráborítunk egy doboz lecsöpögtetett ananászkockát, arra pedig egy réteg vékonyra szelt sonkát fektetünk. A csirkemell másik felével az egészet befedjük, és sajtszeletekkel beborítjuk, majd egy kis doboz tejszínnel leöntjük az egészet. Addig sütjük 180°C-on, míg meg nem pirosodik. Rizs vagy krokett illik mellé.
10. Brokkolis csirkemell pennével
Hozzávalók (2 személyre): 2 kis csirkemell filé csíkokra vágva 30 dkg ropogósra főzött brokkoli gluténmentes füstölthús kocka 1 csapott evőkanál rizsliszt 1 gerezd fokhagyma) 3 evőkanál tejföl 2 evőkanál olaj bazsalikom bors só A csirkemellet befűszerezzük, és serpenyőben forró olajon megsütjük. Felöntjük 1 dl vízzel, beletesszük a gluténmentes füstölthús kockát, és jól átforraljuk. Hozzáadjuk a darabokra szedett brokkolit, ha kell, utánaízesítjük, megszórjuk rizsliszttel, és tejföllel behabarjuk. Csak annyit forraljuk, hogy sűrű, krémes legyen. Főtt gluténmentes tésztával tálaljuk. Nagyon finom, és 20-25 perc alatt elkészíthető.
11. Sajttal töltött tárkonyos csirkemell
Hozzávalók: 50 dkg csirkemell filé 10 dkg füstölt sajt csíkokra vágva 10 dkg Kolozsvári füstölt szalonna csíkokra vágva bors, lestyán, tárkony (lehet szárított is) gluténmentes ételízesítő 1 fej hagyma 1 doboz tejföl rizsliszt olaj só A csirkemelleket jól befűszerezzük, majd kicsit állni hagyjuk. Éles késsel óvatosan felszúrjuk őket, és a belsejükbe teszünk pár csík szalonnát és füstölt sajtot. Kevés olajon átpirítjuk a töltött húsdarabokat és a maradék szalonnát, teszünk hozzá egy apró kockákra vágott hagymát, és kb. 15 percig tovább sütjük fedő alatt. Ha kész a hús, megszórjuk egy kanál rizsliszttel, tárkonnyal és lestyánnal fűszerezzük, beleöntünk 1 doboz tejfölt, pár kanál vizet, és jól összeforraljuk. Főtt gluténmentes csavart tésztával tálaljuk. Jó bőven locsoljuk meg szafttal.
12. Sajtos-tejfölös tepsiben sült csirkemell
Hozzávalók: 50 dkg csirkemell rizsliszt / kukoricaliszt 20 dkg reszelt sajt 2-3 tojás 2 dl tejföl bors só A vékonyan felszeletelt csirkemelleket sózzuk, borsozzuk, megforgatjuk lisztben, tojásban és reszelt sajtban. A tepsi aljára tejfölt öntünk, erre tesszük rá a hússzeleteket, s addig sütjük közepes hőfokon, míg szép barna nem lesz a tetejükön a sajt. Pulykamellből is elkészíthetjük ezt az ételt, de akkor kicsit több ideig kell sütni a húst.
13. Csirkemell Mérő módra
Hozzávalók (2 személyre): 1 nagyobb csirkemell 10 dkg füstölt szalonna 1 db hegyes erős paprika / tv-paprika 1 evőkanál gluténmentes mustár 1 db vöröshagyma 2 dl tejföl bo