Almapuffancs
Hozzávalók 2 nagyobb, savanykás alma, 1 tojás, 20-25 dkg liszt (jó, ha a fele korpás), 2-2,5 dl szódavíz, 1 evokanál porcukor, 1 mokkáskanál sütopor, 1 mokkáskanál orölt fahéj, 1 mokkáskanál só, 1 késhegynyi orölt szegfuszeg, olaj a sütéshez, sárgabaracklekvár a tálaláshoz. Mély tálban a tojást a szódavízzel elhabarjuk, és beleszórjuk a fuszereket. Ezután a liszttel egészen simára keverjük. 15 percig hagyjuk állni, addigra a liszt megduzzad. Közben az almákat megmossuk, kicsumázzuk, és héjastól lereszeljük, majd gyorsan - hogy ne barnulhasson meg - hozzákeverjük a tésztához, amelynek galuskamassza suruségunek kell lennie. Legalább háromujjnyi olajat forrósítunk, amelybe apránként, teáskanállal beleszaggatjuk az almás masszát. Fedo alatt sütjük. A kis puffancsok sülés közben megnonek. Ha az alsó felük pirosra sült, megfordítjuk, de most már fedo nélkül sütjük tovább oket. A felesleges olajat lecsöpögtetve, meleg tálra rakjuk, és fahéjas porcukorral kínáljuk. Nagyon olcsó és egyszeru édesség.
Almás palacsinta
Hozzávalók: 2 tojás, 15-20 dkg finomliszt, 2 dl tej, 1-2 dl szódavíz, 1/2 dl olaj, 2 nagy savanykás alma, 1 evokanál porcukor, 1 evokanál citromlé, 2 dl tejföl, 1 mokkáskanál, orölt fahéj, 1 mokkáskanál só, 1 késhegynyi orölt szegfuszeg. A tojásokat habosra felverjük a tejjel és az olajjal, majd hozzáadjuk a lisztet. Megsózzuk és belekeverjük a fahéjat, valamint a szegfuszeget. Ezután annyi szódavízzel hígítjuk, hogy a szokásos suruségu palacsintamasszát kapjuk. (Akkor jó, ha tejfölként folyik.) Az egyik almát meghámozzuk, kicsumázzuk, és az almareszelo durva fokán lereszeljük. Az almareszeléket azonnal belekeverjük a tésztamasszába. Csak az elso palacsinta sütése elott kikent palacsintasütoben kissé vastagabb palacsintákat sütünk belole. A palacsintákat négyrét hajtjuk és tuzálló tálra rakjuk. A megmaradt almát ugyancsak meghámozzuk, kicsumázzuk és a felét nagyon vékony szeletkékre vagy csíkokra aprítjuk. A másik felét a citromlével együtt turmixpohárba tesszük és péppé zúzzuk. Ezután hozzáadjuk a cukrot és a tejfölt. Az almás tejfölbe beletesszük az almaszeletkéket és a palacsinták tetejére öntjük. Néhány percre betesszük az elomelegített forró sütobe. Éppen csak átmelegítjük, pirítani nem szabad.
Banánropogós
Hozzávalók: 2 érett banán (az sem baj ha puha), 1 tojás, 15-20 dkg liszt, 1 dl tej, 1 evokanál cukor, 2 evokanál citromlé, 1 csapott teáskanál sütopor, csipetnyi só, olaj a sütéshez, és a tetejére kevés porcukor. A banánt meghámozzuk és villával összetörjük. Citromlével meglocsoljuk, és jól összekeverjük. Mély tálban a tojást a tejjel habosra felverjük, majd annyi lisztet keverünk hozzá, hogy a szokásos palacsintamasszánál kissé surubb legyen. Belekeverjük a porcukrot, a sót és a sütoport, végül beledolgozzuk a citromos banánt, és még 2 evokanál olajat is hozzákeverünk. 15 percig hagyjuk állni. Közben bo olajat forrósítunk. Teáskanállal kis szabálytalan halmokat engedünk a forró olajba, és közepes lángon, gyorsan megsütjük. A tésztamassza sülés közben nagyra no. A megsült ropogósokról a felesleges olajat leitatjuk, és még forrón, porcukorral meghintve tálaljuk. (Vigyázat! A tésztában lévo cukor miatt hamar sül, nem szabad magára hagyni, nehogy megégjen!)
Barhesz
Hozzávalók: Másfél kg liszt, 2 közepes főtt burgonya, reszelve, 2 dkg élesztő, 1 kanál só, kevés cukor, 3 kanál olaj, langyos víz szükség szerint. Az élesztőt a kevés cukorral langyos vízben felfuttatjuk, egy mély tálba szórjuk a lisztet, a sót, a tört krumplit, összekeverjük az élesztővel, és annyi langyos vizet adunk hozzá, hogy rugalmas tésztát kapjunk. Géppel jól kidolgozzuk, lassanként közékeverjük az olajat. Két órán át kelesztjük, majd lisztes deszkára öntjük. Három részre osztjuk, majd minden egyes részt újabb három részre. A darabokból kissé elvékonyodó ágakat sodrunk, amelyeket hármas fonással megfonunk. Újabb fél órát kelesztjük, majd tojássárgájával megkenve mákkal vagy szezámmaggal meghintjük. Mérsékelt tűzön pirosra sütjük. Szombatra hosszúkás barheszt, az őszi nagyünnepekre kereket sütünk.
Borsodi palacsinta halom
Hozzavalok: 10-12 db palacsinta, 1 pupozott ek. kakaopor, 10-10 dkg daralt dio es baracklekvar, 2 alma, 4 tojasfeherje, 4 ek. porcukor, 1 kk. rum, 1 ek. malnaszorp, 1 mk. orolt fahej. A palacsintakat ujjnyi szeles csikokra vagjuk, es a kakaoval, a dioval, a baracklekvarral, es a rummal osszekeverjuk. Kivajazott tuzallo talba halmozzuk, es a megtisztitott almaszeleteket a tetejere fektetjuk. Fahejjal megszorjuk, majd a forro sutoben megsutjuk. Vegul a habba vert, malnaszorppel izesitett tojasfeherjevel bevonjuk. A sutobe visszatoljuk, de mar inkabb csak szaritjuk, mint sutjuk.
Bundás alma (hidegen is kitűnő)
6-8 darab szebb téli almát gondosan meghámozunk, keresztben ujjnyi vastag szeletekre vágjuk és közepükből kis késsel a csutkát kiemeljük. Így gondos munkával szép koszorúkat kapunk, melyeket 1 csomag Váncza-vanilincukorból, 2 tojás sárgájából a szükséges mennyiségű liszttel készült sűrűbb palacsintatésztába mártunk és forró zsírban szép pirosbarnára sütjük. Még forrón, gyengén fahéjas vanilinporcukorban megforgatjuk.
Bundás karalábé 3-4 személyre
4 karalábé 1 tojás 1,5 dl tej 15 dkg liszt zsír vagy olaj só A meghámozott karalábét vágd ujjnyi szeletekre, majd egy kevés sós vízben (vagy gőzben) párold puhára, majd alaposan csurgasd le. A tojásból, 10 dkg lisztből és a tejből kevés sóval keverj sűrű palacsintatésztát. A karalábészeleteket forgasd lisztbe, majd a palacsintatésztába, s bő, forró zsiradékban süsd ki.
Bundás zeller 4 személyre
4 nagyobb zeller 1 tojás 1,5 dl tej 15 dkg liszt zsír vagy olaj só A meghámozott zellert vágd ujjnyi szeletekre, majd egy kevés sós vízben (vagy gőzben) párold puhára, majd alaposan csurgasd le. A tojásból, 10 dkg lisztből és a tejből kevés sóval keverj sűrű palacsintatésztát. A zellerszeleteket forgasd lisztbe, majd a palacsintatésztába, s bő, forró zsiradékban süsd ki. Kipróbálhatod úgy is, hogy a palacsintatészta helyett lisztbe, felvert tojásba és reszelt sajttal kevert zsemlemorzsába forgatod a zellerszeleteket.
Burgonyalepény
Hozzávalók: 4 nagyobb, nyers burgonya, 3 púpozott evokanál liszt, 1 dl tej, 2 tojás, 1 teáskanál só, 1 teáskanál reszelt vöröshagyma, 1 mokkáskanál törött fekete bors, 3 evokanál olaj, plusz kevés olaj a sütéshez, 1 mokkáskanál orölt szerecsendió-virág. A tojásokat habosra verjük, majd összekeverjük a tejjel és a liszttel. Hozzáadjuk a reszelt vöröshagymát, a sót, a borsot és a szerecsendió-virágot, valamint 3 evokanálnyi olajat, ezután az egészet ismét jól összekeverjük. A masszát 10 percig hagyjuk állni. Közben a burgonyát meghámozzuk, és az almareszelo legdurvább fokán lereszeljük. Azonnal beleforgatjuk a tojásos masszába, és alaposan összekeverjük. (A masszának a szokásos galuskatésztánál kissé keményebbnek kell lennie.) Teflon- vagy palacsintasütoben nagyon kevés olajat forrósítunk, amelyre evokanállal adagolva, kis halmokat rakunk. Az evokanál domború felével azonnal simára nyomkodjuk, így egyforma kis lepénykéket kapunk. Ha az alsó felük szép pirosra megsült, lapátkanállal óvatosan megfordítjuk, és a másik felüket is megsütjük. Meleg tálra halmozzuk, és tetszés szerinti salátával vagy savanyúsággal kínáljuk. Magába, foételként fogyaszthatjuk, de fele mennyiségben készítve köret is lehet mártásos feltét mellé, esetleg borkorcsolyának is tálalható.
Burgonyaropogós
Hozzávalók: 2,5 kg burgonya, 7 db tojás, 4 dkg só, 5 gramm szerecsendió, 15 dkg liszt, 20 dkg zsemlemorzsa, 1/2 liter olaj. A burgonyát megtisztítjuk, megmossuk, majd 2x2 cm-es kockákra daraboljuk. A burgonyaropogós készíthető még a formázáskor keletkező burgonyahulladékból is, amely például a hasábburgonya darabolásakor visszamarad. A burgonyát fazékba tesszük. Annyi vizet öntünk rájuk, hogy ellepje, majd megsózzuk. A burgonyát puhára főzzük, leszurjük, és még forrón áttörjük szitán. Az áttört burgonyát összekeverjük négy tojássárgájával, ízesítjük sóval, reszelt szerecsendióval. A burgonyaropogós anyagát jól összedolgozzuk. Zománcozott sütőlapon szétkenjük, és hűtjük. A burgonyaropogósból kb. 1,5 cm vastag és 6 cm hosszú hengereket formázunk lisztezett gyúrótáblán habhártya segítségével. A burgonyaropogóst bundázzuk. A bundázás egyik módja, amikor az anyagokat lisztbe, tojásba, majd zsemlemorzsába mártjuk. A bundázott ételeket mindíg bő, forró zsírban sütjük. A bundázott, bő zsírban sütött ételeket tálpapírral ellátott fémtálra tálaljuk.
Burgonyás patkók (nagyszerű melegen is)
8 nagyobb burgonyát forrón áttörünk, 1/2 csomag Váncza-sütőporral, kevés sóval és 1-2 kanál liszttel lágy tésztává gyúrjuk. A tésztából körülbelül 8 cm hosszú, kisujjnyi vastag rudacskákat sodrunk, melyeket patkóalakúra meghajlítva, lapos kanálon forró zsírba téve, szép barnára sütjük. A patkókat még forrón 30 deka porcukor és 1 csomag Váncza-vanilincukor keverékében meghempergetjük. Mielőtt sütni kezdjük a tésztát, tegyünk próbát, mert némely burgonyafajta lágyít.
Csabai krokett
Hozzávalók: 10 dkg csabai kolbász, 40 dkg burgonya (tisztán mérve), 2 db egész tojás, fél tubus kolbászkrém 1 mokkáskanál sütőpor, 1 mokkáskanál törött fekete bors, 2 gerezd fokhagyma, 1 csapott teáskanál pirospaprika, ízlés szerint só, zsemlemorzsa a bundázáshoz Elkészítése: A burgonyát meghámozzuk és az almareszelő durva fokán nyersen lereszeljük. Összekeverjük a felvert tojással, a kolbászkrémmel, a pirospaprikával, a zúzott fokhagymával, majd hozzáadjuk a bőrétől megfosztott és nagyon apróra vágott vagy ledarált füstölt kolbászt. Végül beleszórjuk a sütőport is, ezután az egészet alaposan összedolgozzuk. Nedves kézzel kis kroketteket formázunk a masszából, és zsemlemorzsában megforgatjuk. Rányomkodjuk a morzsát, és 170 fokra felhevített olajban 6-8 perc alatt szép piros-ropogósra megsütjük. A fölösleges olajat lecsöpögtetjük, és salátával valamint petrezselymes párolt rizzsel tálaljuk. Saláta helyett kínálhatunk mellé majonézes mártást is, ekkor hidegen tálaljuk. Egyszerűen és gyorsan elkészíthető.
Cseresznyés palacsinta részegen
Hozzávalók: palacsinta alapmassza 20 db palacsintához 50 dkg cseresznye 1 mokkáskanál őrölt fahéj kevés porcukor 2 evőkanál cseresznyepálinka vagy sherry brandy (ha gyerekek is esznek belőle, akkor 1 teáskanál pálinkaaroma fél deciliter tejbe keverve) A cseresznyét megmossuk, lecsöpögtetjük és kimagozzuk. Kissé kinyomkodva a fahéjjal együtt belekeverjük a palacsintatésztába és kicsi, vastag palacsintákat sütünk belőle. A kisült tésztát porcukorral megszórjuk, és a pálinkával vagy az aromás tejjel megöntözzük és félbehajtva azonnal tálaljuk.
Epres-krémes palacsinta
Hozzávalók (8 palacsintához): 100g liszt, 2 tojás, 1 csipet só, 2,5 dl tej, 1 ek. olaj, 1 ek. rum, 1/2 eper, 150g cukor, 1 citrom, 1 ek. étkezési keményíto, 1 zacskó vaníliás pudingpor, 4 dl tej, 1/2 dl rum. A palacsintatésztához a lisztet a tojásokkal, a sóval és a tejjel simára kikeverjük, lefedjük, legalább 15 percet pihentetjük, majd hozzáadjuk az olajat, a rumot, és 8 palacsintát sütünk belole, melegen tartjuk. A töltelékhez az epret megmossuk, megtisztítjuk, félbe-negyedbe vágjuk, egy mélyebb tálkába tesszük. Meghintjük 100g porcukorral, a citrom átszurt levével, lefedjük, fél órát érleljük. Közben a pudingporból, a tejbol és a maradék porcukorból krémet fozünk, hagyjuk langyosra hulni, belekeverjük a maradék 1/2 dl rumot. Az epret a levével együtt, fedo nélkül 5 percig fozzük. 1/2 dl vízben elkeverjük az étkezési keményítot, az eperhez öntjük, éppencsak felforraljuk-besurítjük. Személyenként és tányéronként 2 palacsintát veszünk, arányosan elosztva megtöltjük a pudinggal, zsebkendoszeruen összehajtjuk, rá- és mellészedjük az epret. Citromfu- vagy mentalevélkékkel díszítve, langymelegen tálaljuk.
Finn palacsinta
Hozzávalók: 20 dkg liszt 2 db tojás 5 dl tej 1/2 dl olaj só alma párizsi téli szalámi uborka sonka, tarja törek stb. A TÉSZTA: A hozzávalókat botturmixszal, vagy egyéb olyan szerszámmal, amely jobban és kényelmesebben kever mint Te, csomómentesre összekavarjuk. Ha ennek ellenére mégis maradt csomó, sebaj, szűrd le. A lényeg, hogy a tészta állagának sűrű palacsinta tészta formájúnak kell lennie. ÖSSZESZEDJÜK az otthon található maradék gyümölcsöt, felvágottat, zöldséget. meghámozzuk, - már amit kell - apró, 1×1 cm-s kockákra vágjuk. Határ a fantáziánk és a vasárnap esti fridzsider. KIKÉSZÍTJÜK: A folyékony tésztát olyan tepsibe kell önteni, amelyben a tészta magassága a másfél centimétert nem haladja meg. Majd az előkészített "maradékokat" véletlen eloszlásban (a kocentráció gradiense nulla legyen) beleszórjuk a tésztába. SÜTJÜK: A tepsit forró sütőbe tesszük, és majd 20 percig ott tartjuk, majd hústűvel ellenőrizzük, hogy átsült-e. TÁLALJUK: Az etikett szerint a lepényt három- vagy négyszög alakúra vágjuk (kb 10×10 cm) és kechup vagy majonéz mellett tálaljuk. A receptet Ticci küldte.
Hagymás kukoricapuffancs
Hozzávalók: 30 dkg csemege morzsolt kukorica (mirelit vagy konzerv), 1 nagy fej vöröshagyma, 1 db egész tojás, 2 dl tej, 15-20 dkg liszt, 1 csokor petrezselyemzöld, teáskanálnyi porcukor, csapott teáskanálnyi só,1 mokkáskanál sütőpor Elkészítése: A tojást habosra verjük. Hozzáadjuk a sütőport, a cukrot, a sót, és a megmosott, lecsöpögtetett, apróra vágott petrezselyemzöldet. Belekeverjük a lisztet, és 15 percig hagyjuk állni. A tésztának majdnem galuskamassza keménységűnek kell lennie. A még fagyos kukoricaszemeket is belekeverjük, majd a forró olajba mártott teáskanállal 170 fokos olajba beleszaggatjuk a masszát. Egyszerre csak keveset tegyünk az olajsütő készülékbe, mert a sülés folyamán megnő a kukoricapuffancs! A 7-8 perc alatt megsült tésztát lecsöpögtetjük, és tálra tesszük. (Ha konzervből készítjük, a konzerv levét is keverjük bele, ekkor valamivel több lisztre lesz szükségünk.) Forrón, jéghideg majonézes mártással kínáljuk. Egyszerűen és gyorsan készíthető, nem drága, de különleges étel
Hawaii tekercs
Hozzávalók: 8 vékony, nagy szelet gépsonka, 8 vékony szelet ömlesztett sajt, 4 karika ananászbefőtt, 2 db egész tojás kevés liszt, valamint zsemlemorzsa a bundázáshoz Elkészítése: A kiterített sonkaszeletre ráfektetünk egy szelet sajtot. Az ananászbefőttet levétől lecsöpögtetjük, és egészen apróra összevágjuk, majd egynyolcad részét rászórjuk a sajtra. A sonkát úgy csavarjuk fel, mint a palacsintát. A "göngyöleget" hústűvel (vagy fogpiszkálóval) összetűzzük, hogy a következő munkafolyamatok közben szét ne essen. Ezután nagyon óvatosan lisztbe, felvert tojásba és zsemlemorzsába forgatjuk, majd ismét tojásba, végül újra a morzsába hempergetjük, végül a kész, panírozott tekercseket a 180 fokra felhevített olajba tesszük. A 4-5 perc alatt szép pirosra megsült tekercseket kiszedjük az olajból, lecsöpögtetjük és papírtörülközőre rakjuk. Fehérbort és turmixolt ananásszal ízesített majonézt tálalunk mellé, amelybe belemártogatjuk. Nagyon finom és különleges étel, amelyet friss ananásszal készítenek Hawaii szigetén. Ünnepi étkezések alkalmával ananászbóléval vagy ananászkoktéllal együtt fogyasztják. Kissé munkaigényes, ám különlegesen finom étel.
Krémes palacsinta
Hozzávalók: 25 dkg tehéntúró, 5 dkg mazsola, 1/2 citrom reszelt héja és leve, ízlés szerint porcukor, 2 zacskó vaníliás cukor, 2 dl kefir, 1 tojás, 1 mokkáskanál só, a tuzálló tálhoz kevés vaj. 8 db, szokásos módon megsütött, töltetlen palacsinta, A tehéntúrót simára keverjük a vaníliás cukorral, a reszelt citromhéjjal, a citromlével, a sóval és annyi porcukorral (vagy édesítoszerrel), hogy kellemesen édes, de ne túl édes krémmé váljon. A mazsolát megmossuk, szárát leszedegetjük. A túrókrémet megfelezzük. Az egyik felébe belekeverjük a mazsolát, a másik felét félretesszük. A palacsintákat egyenként megkenjük a mazsolás túróval. Felcsavarjuk, és kivajazott ovális alakú tálba fektetjük, jó szorosan egymás mellé. (Ha nincs nagy tálunk, akkor két kisebbe tegyünk 4-4 palacsintát.) A túrókrém másik felét a turmixgép poharába öntjük a kefirrel és a tojással. Kevés porcukorral (vagy édesítovel) kissé pikánsra ízesítjük. A tálba rakott palacsintákat leöntjük a folyékony öntettel, majd elomelegített, forró sütobe toljuk. Annyi ideig pirítjuk, amíg egybefüggo réteg sül a palacsinták tetejére.
Krokett
Hozzávalók: fél kg héjában főtt burgonya, l tojás, 1 kanál zsír, fél csésze búzadara, kb. fél csésze liszt, só, olaj a sütéshez. A burgonyát nyomón áttörjük, összegyúrjuk a tojással, zsírral, darával, sóval, és annyi liszttel, hogy jól nyújtható tésztát kapjunk. Lisztezett deszkán ujjnyi vastag rudakat sodrunk, öt centis darabokra vágjuk, és forró olajban kisütjük.
Krumplis latkesz:
Hozzávalók: fél kg hámozott, reszelt burgonya, l nagy fej reszelt hagyma, 2 tojás, 3 evőkanál liszt, só, bors, a sütéshez olaj. A reszelt burgonyát hagymával, tojással, liszttel összekeverjük, fűszerezzük. Palacsintasütőben olajat hevítünk, és merőkanál mennyiségenként a masszát kisütjük. Peszahkor liszt helyett maceszdarát használunk!
Mandulás palacsinta
Hozzávalók (6 személyre): 50g liszt, 1 tojás, 1,5 dl tej, 2 evokanál olaj, só, 2 evokanál szeletelt mandula, A töltelékhez: 3 tojás, 25g cukor, 1 evokanál liszt, 2 evokanál orölt mandula, 3/4 dl tej, 1 teáskanál mandulaeszencia, Az öntethez: 250g málna, 6 evokanál porcukor, 2 evokanál pirított mandula. A lisztbol, a tojásból, a tejbol és a két evokanál olajból palacsintatésztát keverünk, megsózzuk, 30 percig állni hagyjuk. Közben elkészítjük a tölteléket. Szétválasztjuk a tojássárgájákat a fehérjéktol, a tojássárgáját a cukorral fehéredésig keverjük. Hozzáadjuk az orölt mandulát. A tejet majdnem forrásig melegítjük, majd óvatosan a tojásba csurgatjuk. Vízfürdoben krémmé surítjük. Hozzáadjuk a mandulaeszenciát és hulni hagyjuk. Egy nagyobb serpenyoben olajat forrósítunk, a tésztába keverjük a fölszeletelt mandulát és 6 darab palacsintát sütünk a masszából. A tojásfehérjéket kemény habbá verjük, óvatosan a tojáskrémbe forgatjuk és a palacsintákra adagoljuk. A palacsintákat félbe hajtjuk és kivajazott sütolemezre fektetjük. Elomelegített sütoben 6-8 percig sütjük. Az öntethez a málnát a cukorral pépesre turmixoljuk (néhány szemet félreteszünk a díszítéshez). A palacsintákat porcukorral megszórjuk, a vékonyra szeletelt pirított mandulával és a málnaszemekkel díszítjük, az öntetet külön tálkában kínáljuk.
Nyári túrós palacsinta
Hozzávalók: A szokott módon 20 db palacsintát sütünk. 25 dkg tehéntúrót habosra kavarunk 2 tojássárgájával és 10-15 dkg porcukorral. 1 csomag vaníliás cukorral ízesítjük, majd hozzáadjuk a tojások keményre vert fehérjét is. Beleöntünk 30 dkg gyümölcsöt. Ezzel megtöltjük jó vastagon a palacsintákat, amelyeket összegöngyölünk, tűzálló tálra fektetünk. A tálat lefedve sütőben átsütjük, de nem pirítjuk meg. Kenhetünk a tetejére egy kevés tejfölt, hogy a palacsinta puha maradjon.
Palacsinta (csúsztatott alaptészta)
4 személyre 20 dkg grízesliszt 5 dl tejszín 8 dkg porcukor 8 tojás 10 dkg vaj 1 citrom reszelt héja A vajat keverd el a tojások sárgájával és a cukorral, add hozzá a citromhéjat, a lisztet és a tejszínt. A masszát keverd simára és pihentesd egy negyed órát. Addig a fehérjéből verj habot és azt is add a tésztához. Ebből a masszából csúsztatva süsd a palacsintákat.
Palacsinta (egyszerű alaptészta)
2-8 személyre 25 dkg liszt 3 tojás 3 dl tej 1 evőkanál porcukor olaj vagy zsír szódavíz só A felütött tojásokat keverd el a porcukorral, egy csipet sóval, a tejjel és a liszttel. Ha szükséges adj hozzá annyi szódavizet, hogy körülbelül tejszín sűrűségű, csomómentes tésztát kapj. A masszát pihentesd legalább fél órát, majd serpenyőben süsd pirosra a palacsinták mindkét oldalát. (A jelzett mennyiség 18-20 palacsintához elegendő A sós palacsintatészta ugyanígy készül, csak a cukor kimarad belőle és esetleg egy picit több sót kap. Ha nem teflonos edényt használsz, akkor az édes palacsintánál is célszerű elhagyni a cukrot, ugyanis attól a tészta hajlamosabb lesz a letapadásra, odaégésre. Könnyebb tésztát kapsz, ha a jelzett tej fele helyett eleve szódavizet használsz.
Palacsinta (habos alaptészta)
4 személyre 25 dkg finomliszt 3 tojás 5 dl tej 1 evőkanál olaj 1 evőkanál porcukor só A tojássárgákat keverd el a cukorral, sóval, tejjel, olajjal és a liszttel. A csomómentesre kidolgozott masszát pihentesd legalább fél órát. A fehérjéből verj habot és keverd ezt is a tésztához. Ebből az alapanyagból a szokásosnál kissé vastagabb palacsintákat süss. (A jelzett mennyiség 6-10 palacsintához elég.) A sós palacsintatészta is így készül, ilyenkor csak a cukor marad ki.
Palacsinta (kelt alaptészta)
4 személyre 25 dkg finomliszt 6 tojás 5 dl tej 12 dkg kristálycukor 1 dkg élesztő só A lisztből, a tojások sárgájából, a tejből és a cukorból keverj kelt tésztát. A fehérjéből verj habot, keverd ezt is lazán a tésztához, majd hagyd megkelni. Ha a tészta kész, a hagyományos módon süss belőle palacsintákat.
Palacsintatorta
Hozzávalók: 8-10 db megsütött palacsinta, 3 evokanál sárgabarack-lekvár, 3 evokanál darált dió, 3 evokanál darált mák, 15 dkg tehéntúró, 2 dl kefír, 2 evokanál mazsola, 1 tojás, ízlés szerint cukor vagy méz, 1 mokkáskanál reszelt citromhéj, csipetnyi só. A diót és a mákot külön-külön kevés cukorral vagy mézzel és egy csipetnyi sóval összekeverjük. Ha szükséges, a lekvárt egy-két teáskanál vízzel kenhetore keverjük. A túrót áttörjük, és két teáskanál tejföllel összekeverjük. Cukorral és reszlet citromhéjjal ízesítjük, majd hozzáadjuk a megmosott, leszárazott mazsolát. Elokészítünk egy kerek, lehetoleg kapcsos tortaformát vagy tuzálló tálat. Egy palacsintát beleteszünk. Vékonyan bekenjük a cukros dióval, majd ráborítunk egy újabb palacsintát. Ezt mákkal kenjük be. Erre ismét palacsinta kerül, amelyet lekvárral kenünk meg. Az újabb palacsintarétegre mazsolás túrót kenünk, majd a rétegezést addig folytatjuk, amíg csak el nem fogynak a hozzávalók. A tetejére palacsintának kell kerülnie, amelyet leöntünk a tojással elkevert, kissé megédesített kefírrel. A tortát az elomelegített forró sütobe toljuk, és közepes lángon 15-20 percig sütjük. A sütobol kivéve még forrón cikkekre szeleteljük, úgy, ahogy a tortát szokás.
Palacsinta vaníliás krémmel
Hozzávalók: A töltelékhez: 2 tojássárgája, 2 evőkanál liszt, 2 evőkanál cukor, 3 dl tej, ízlés szerint vanília. Palacsintákat készítünk, melyeket a következő krémmel töltjük meg: a tojássárgáját elkeverjük a liszttel, a cukorral, majd a tejjel, és ízlés szerint vaníliával. Sűrű péppé főzzük. Megtöltjük a palacsintákat. Ha marad krém, tálaláskor ráöntjük a palacsinták tetejére.
Papanasi
Hozzavalok: 40 dkg turo, 5 dkg vaj, 4 tojas, 2 ek. cukor, 25 dkg liszt, 1/2 citrom, 1 dl tejfol, vanilias cukor, csipet so, olaj a suteshez. A turot szitan attorjuk, es elkeverjuk a felolvasztott 5 dkg vajjal, az egesz tojasokkal, a cukorral, soval, liszttel es a citrom reszelt hejaval. A lagy tesztabol kerek darabkakat formalunk, es bo olajban kisutjuk. Tetejere tejfolt csopogtetunk es vanilias porcukorral meghintve talaljuk.
Párizsis nyárs
Hozzávalók: 30 dkg párizsi egy darabban, 2 csokor zöldhagyma, 8 kicsi gombafej, 2 nagy zöldpaprika, só, törött bors, mustár ízlés szerint, liszt, tojás és zsemlemorzsa a bundázáshoz 4 fél hurkapálca (vagy hosszú hústűk) Elkészítése: A párizsiról a bőrt lehúzzuk, és négy egyforma vastag szeletre vágjuk. A zöldhagymát megtisztítjuk és négy részre elosztjuk. A megtisztított gombát ugyancsak négy részre osztjuk. A zöldpaprikát megmossuk, szárát és csumáját kiszedjük. Félbevágva ugyancsak 4 darab lesz belőle. Egy nyársra való párizsit - hagymát - gombát és zöldpaprikát egyforma nagyságúra darabolunk, majd váltogatva felfűzzük a hurkapálcára. Megsózzuk és megborsozzuk. Mustárral is bekenjük, és lisztbe forgatjuk. Ezután belemártjuk a felvert tojásba, végül meghempergetjük zsemlemorzsában és beletesszük a 180 fokos forró olajba. 2-3 perc alatt szép világosbarnára megsütjük, és a fölösleges olajat lecsöpögtetjük róla. A másik három nyársat ugyanúgy elkészítjük. Melegen, többféle saláta kíséretében tálaljuk. Egyszerű és gyorsan készíthető.
Pikáns ízű sajtos lángos
Hozzávalók: 40 dkg átszilált liszt 1 evőkanál só 1 evőkanál sütőpor 12,5 dkg reszelt Cheddar jellegű sajt 1 tojás 1 evőkanál olaj 1 evőkanál mák 2,5 dl tej 6 szelet füstölt sonka hagymás sajt A száraz hozzávalókat összekeverjük a sajttal. A tejet, olajat és felvert tojást hozzáadjuk. Kiliszetzett deszkán gyors mozdulatokkal összegyurjuk, 2-3 cm vastagságúra nyújtjuk. Pogácsaszaggatóval 6db 6 cm átmérőjű kört vágunk ki. Sütőlapra helyezzük, tejjel kenegetjük, megszórjuk mákkal. 220 fokon aranybarnára sütjük. A sütőből kivéve hülni hagyjuk, majd kettévágjuk, és a közepét sonkával és sajttal töltjük.
Popeye-palacsinta
Ket deci langyos tejben megfuttatunk egy deka osszemorzsolt elesztot, majd simara keverjuk negy evokanal retesliszttel, negy tojassargajaval, egy keves soval meg egy evokanal olajjal. Egy fel oraig allni hagyjuk, majd kozekeverjuk a tojasok kemeny habba vert feherjet. Ha tul suru lenne, egy keves vizzel vagy szodavizzel higitsuk. Ebbol a nehezen folyo tesztabol vajon, negy nagy omlettet sutunk, mindket felen megpiritva Mikozben a teszta all. ot deka vajjal, egy keves soval, csipetnyi reszelt szerecsendiov al vagy orolt borssal meg egy deci tejfollel simara keverunk egy csomag felolvasztott mirelit parajt (vagy negyven deka fott. leszurt. osszevagdalt friss parajt). es jol atmelegitjuk. Ezzel kenjuk meg a negy omlettet. es egyenkent osszegongyoljuk, tuzallo talra egymas melle fektetjuk. Tetejere negy vekony sajtszeletet fektetunk. es csak annyi idore toljuk a sutobe, amig a sajt ra nem olvadt.
Rakott palacsinta más módon
Hozzávalók: fél kiló liszt, tojás só cukor túró dió lekvárok citrom tejföl kakaó porcukor A palacsintatésztát elkészítjük a szokásos módon. Adhatunk hozzá szódavizet, hogy lazább legyen. Megsütjük a palacsintákat, és szabályos rétegekben rakjuk egymásra. Előtte a túrót, a tejfölt egy fél citrom levét és héját némi cukorral édesítve kikeverjük. Jó sorrend: túró réteg, őrölt dió réteg, málna lekvár, barack lekvár, kakaó. A tetejére izlés szerint csokiöntet, tejszinhab, stb. is rakható
Rakott palacsinta
Hozzávalók: 8 tojás 40dkg liszt 1,5 liter tej gyümölcsíz, háromféle cukrozott darált dió cukrozott kakaó túrókrém citromhéj A tojásokat szétválasztjuk, a sárgájából, a tejből és a lisztből palacsintatésztát keverünk. A kisütött palacsintákat egy nagyméretű jénai tálra tesszük, egyenként megkenve felváltva a lekvárokkal, kakaóval, túrókrémmel, minden palacsintára újabb réteg kerül. Ha elfogy a palacsinta, a tojásfehérjét kemény habbá verjük, majd a palacsinta halomra kenjük, úgy, hogy mindenütt legyen a habból. Közepes sütőben barnás-fehérre sütjük, tálalás előtt reszelt citom héjjal díszítjük.
Részeges kalácskockák
Hozzávalók: 25 dkg már szikkadt kalács, 2 dl asztali fehér bor, 2 tojás, 3-4 evokanál liszt, 1 mokkáskanálnyi orölt fahéj, olaj a sütéshez, a behintéshez fahéjas cukor. A tojásokat habosra verjük, és 1 teáskanálnyi cukrot meg a fahéjat belekeverjük. A kalácsot kis kockákra vágjuk, és könnyedén megmártjuk a borban, majd tálra rakjuk. Néhány perc múlva ismét megmártjuk, egészen addig amíg csak tart a borból. (Persze a kalácskockának nem kell eláznia.) Ezután rögtön lisztbe forgatjuk, majd a cukros-fahéjas tojásban meghempergetjük, és azonnal beletesszük a közben felforrósított olajba. Szép világosbarnára megsütjük mindkét oldalán, majd alaposan lecsöpögtetjük (vagy papírtörülközore tesszük, ami a felesleges olajat beszívja). Még forrón meghintjük kevés fahéjas cukorral, és melegen tálaljuk. (Ha gyerekeknek készítjük, a kalácsot bor helyett citromlével és vízzel hígított szörpbe mártsuk.)
Sajtos palacsinta
Hozzávalók: 10 dkg búzaliszt 5 dkg szójaliszt 1 tojás 2,5-3 dl tejjel kevés olaj Sajtkrémhez: 4 dkg margarin 4 csapott evőkanal liszt 3 dl tej csipet reszelt szerecsendió 8-10 dkg reszelt sajt ízlés szerint só 10 dkg búzalisztből, 5 dkg szójalisztből egy tojással, egy csipet sóval, 2,5-3 dl tejjel és kevés olajjal teflonserpenyőben vékony palacsintákat sütünk. Sajtkrémmel megkenve szépen fölcsavarjuk, vagy négybe hajtva egy hőálló üvegtálba fektetjük. Megkenjük 2 evőkanál tejföllel, megszórjuk 2 dkg reszelt sajttal, és előmelegített sütőben vagy grillben addig pirítjuk amíg a sajt ráolvad. Sajtkrém: 4 dkg margarint összemelegítünk 4 csapott evőkanál liszttel, majd tűzről lehúzva simára keverjük 3 dl tejjel. Ízesítjük egy csipet reszelt szerecsendióval, sóval és sűrűre főzzük. Belekeverübnk 8-10 dkg reszelt sajtot, és ezzel is fölforraljuk. Ízlés szerinti salátával kiegészítve ebédre vagy vacsorára egyaránt tálalhatjuk.
Sonkás lángos
4 dkg élesztő 1 dl tej 1 ek cukor 20 dkg főtt burgonya 50 dkg liszt 1 kk só 20 dkg sonka 2 tojássárgája késhegynyi őrölt bors 1 dl tejföl Az élesztőt beletördeljük a tejbe, beleszórjuk a cukrot, és jól elkeverjük. Tetejét megszórjuk liszttel és konyharuhával letakarva meleg helyen kb. 15 percig hagyjuk, hogy felfusson. Összetörjük a főtt burgonyát, összekeverjük a liszttel, a sóval, majd beledolgozzuk az élesztőt. Annyi langyos vizet adunk hozzá, hogy jól dagasztható tészta legyen belőle. Addig dagasztjuk, amíg nem ragad már sem a kezünkhöz, sem a tálhoz. Letakarva pihentetjük, amíg a duplájára kel. A sonkát apróra vagdaljuk, majd a tojássárgákkal, a borssal és a tejföllel sűrű masszává keverjük. A megkelt tésztát kisujjnyi vastagságúra nyújtjuk, fánkszaggatóval, vagy pohárral kiszaggatjuk, a tésztákat kicsit széthúzzuk, hogy nagyobbak legyenek. Egy evőkanál húskeveréket teszünk egy tésztakorongra, és egy másikkal befedjük, széleit jól összenyomkodjuk. Ruhával letakarva még fél órát kelesztjük, majd alacsony, vajjal kikent tepsibe tesszük, olajjal vagy vajjal a tetejét megkenjük és 180 fokon kb. 30-35 perc alatt kisütjük. Változat: Süthetjük bő forró olajban is, de ügyeljünk arra, hogy a töltelék miatt tovább sül, mint a ’sima’ lángos.
Sós gesztenyekrokett
Hozzávalók: 25 dkg gesztenyemassza (nem baj, ha édesített), 1 db egész tojás, 1 erőleveskocka, másfél dl víz, 10 dkg gomba, 2-3 evőkanál finomliszt kevés zsemlemorzsa, mokkáskanálnyi törött bors. Elkészítése: A tojást habosra verjük. A vízbe beletesszük az erőleveskockát, és csak addig melegítjük (nem forraljuk), amíg a leveskocka feloldódik. A tojáshoz keverjük az ízesített vizet, beleszórjuk a fűszereket és a gesztenyével összedolgozzuk. A gombát megtisztítjuk, és nagyon apróra vágva hozzáadjuk a gesztenyés masszához. Annyi lisztet keverünk bele, hogy kemény, de azért formázható legyen. A nedves kézzel formált kis rudacskákat zsemlemorzsában meghempergetjük, és a 170 fokos forró olajban szép pirosra megsütjük (6-7 perc). A felesleges olajat lecsöpögtetve, köret gyanánt kínáljuk, vagy főételnek fogyasztjuk majonézes mártással és párolt rizzsel. Egyszerűen készíthető, különleges étel.
Sült derelye
Hozzávalók: 60 dkg liszt, 3 tojás, 3 dkg élesztő, 2 dl tej, 2 evőkanál cukor, csipet só. A tejben felfuttatjuk az élesztőt és összeállítjuk a tésztát. Pihentetjük 15-20 percig, majd kerekre nyújtjuk. A tészta egyik felére kanállal halmokat rakunk a töltelékből, ami ízlés szerint lehet túró vagy lekvár, és ráhajtjuk a tészta másik felét, befedjük vele. Kiszabdaljuk és villával lenyomkodjuk a széleit. Azonnal forró olajban sütjük, porcukorral bőven megszórjuk. Túrós töltelék esetén vaníliás porcukorral is szórhatjuk.
Sült hot dog
Hozzávalók: 8 db stangli (egyenes kicsi kifli), 8 kicsi virsli, 1 evőkanál mustár, 2 db egész tojás, 1 mokkáskanál törött bors, ízlés szerint só, 1 gerezd fokhagyma Elkészítése: A stanglik mindkét végét levágjuk, majd fakanál nyelével úgy fúrjuk ki hosszában a kifliket, hogy kitolhassuk belőle a kifli puha belét. A virslik bőrét lehúzzuk, kevés mustárral bekenjük és "beleszuszakoljuk" a kifli üregébe. Ha nagyon nehezen megy, kissé kitágítjuk a kiflik belsejét. A tojásokat felverjük, belekeverjük a megtisztított, zúzott fokhagymát meg a törött borsot, és kevés sóval ízesítjük. Az ízesített tojásba belemártogatjuk a kifliket, és legalább 10 percig hagyjuk állni, hogy a folyadékot beszívják. Addig mártogatjuk, amíg a tojásból csak egy csepp is marad. Ezután 180 fokos hőmérsékletű olajba tesszük a kifliket, egyszerre nem többet négynél, és 2-3 perc alatt szép pirosra megsütjük. Papírtörülközőre rakjuk, hogy az beszívhassa a fölösleges olajat. Azonnal, még melegen tálaljuk. Ne felejtsünk el mellé salátát kínálni! Egyszerűen készíthető, jóízű vacsora.
Sült kukorica
Hozzávalók: kizárólag nagyon zsenge, vékonyka, tejes kukoricacsövek tetszés szerinti mennyiségben, ízlés szerint só Elkészítése: A kukoricacsöveket megtisztítjuk, a "bajuszt" és a csuhéleveleket eltávolítjuk, majd a kukoricacső átmérőjétől függően három-öt centis darabokra vágjuk. Megmossuk, lecsöpögtetjük és leszárítjuk. (Ha víz kerül a forró olajba, sisteregni, spriccelni fog.) 170 fokos olajba téve aranybarnára (5-6 perc) megsütjük. Az olajból kivéve lecsöpögtetjük, és azonnal megsózzuk. Melegen tálaljuk. Ugyanúgy le kell rágni a csőről, mint a hagyományosan megfőtt kukoricát. Fogyasztható hidegen is, akkor éles kis kés segítségével levágjuk a csőről a megsült részt, és petrezselyemzölddel bőven ízesített tartármártásba vagy kapros, enyhén megsózott tejfölbe, kefirbe keverjük. (Csak frissen tört kukoricacsőből készíthető, a mirelit kukoricacső nem alkalmas erre a célra.) Ha a kukoricacső nagysága csak öt-hat centi, akkor az egész olyan zsenge, hogy csutkájával együtt megehető. Egyszerűen és gyorsan készíthető, rendkívül finom csemege.
Sült sárgarépa
Hozzávalók: 1 kg szép hosszú, nagy sárgarépa, ízlés szerint só és törött bors. Elkészítése: A sárgarépákat megmossuk, lekaparjuk, de nem hámozzuk meg. Ezután ismét megmossuk. Le is törölgetjük, és pontosan úgy vágjuk vékony karikákra, mint amikor rósejbnit készítünk. Konyharuhán leszárítjuk, majd a 190 fokos olajba beledobjuk. 2-3 perc múlva, amikor megsült, lecsöpögtetjük, és fedetlenül, meleg tányérra tesszük, hogy ne szívósodhasson meg. Még forrón megborsozzuk, de nem sózzuk meg, azt ki-ki majd a saját tányérján tegye. Nagyon jóízű köret, fogyókúrázóknak és diétázóknak egyaránt megfelelő. A sárgarépa nagy rosttartalma és A-vitamin-tartalma folytán igen értékes zöldségféle, amit általában főzelék vagy főtt zöldség formájában szoktak fogyasztani, ám nemigen kedvelik. Az ezen a módon megsütött sárgarépa egyáltalán nem hasonlít a rántásos főzelék ízéhez-állagához, ezért a sárgarépa legádázabb ellenségét is meg lehet vele etetni. Ugyancsak megsüthetjük hasábokra vágva, mint a krumplit. Nagyon finom hozzá a tartármártás, amibe belemártogatjuk. Egyszerűen és gyorsan készíthető, olcsó.
Sült zeller
Hozzávalók: 1 kg-nyi zellergumó, ízlés szerint só Elkészítése: A zellereket alaposan lesikáljuk, majd meghámozzuk, és fél centi vastag karikákra szeleteljük. A karikákat egymásra téve egyforma hosszú csíkokra aprítjuk. Tiszta konyharuhán leszikkasztjuk, és a 170 fokra felforrósított olajba tesszük. Szép piros-ropogósra megsütjük (7-10 perc). Az olajból kivesszük, lecsöpögtetjük, és nagy tálon szétterítjük, hogy ne melegítsék egymást a kis rudacskák. Csak akkor sózzuk meg, ha teljesen kihűlt. Remek sör vagy borkorcsolya. A zellert intenzív, fűszeres íze miatt nem mindenki szereti, de így megsütve egészen más, mint a levesben. Nagy előnye, hogy nem hizlal, viszont nagy rosttartalma folytán nagyon egészséges rágcsálnivaló. Fokhagymás majonézbe vagy petrezselymes tartármártásba mártogathatjuk, de magában is nagyon ízletes. Egyszerűen és gyorsan készíthető, olcsó.
Töltött túrópalacsinta
Hozzávalók: 10 dkg sovány tehéntúró 9 dkg liszt egy csipet só 4 evőkanál tej 3 tojás 2 evőkanál apróra vágott petrezselyem 2 evőkanál vaj Töltelékhez: 2 fej vöröshagyma 20 dkg parasztkolbász avgy gyulai kolbász 20 dkg kígyóuborka 2 evőkanál olaj 1 evőkanál liszt 1 húsleveskocka 1 teáskanál édesnemes paprika só és bors A túrót, lisztet, sót, tejet, tojásokat és apróra vágott petrezselymet simára keverünk. 30 percig állni hagyjuk, hoyg a liszt megduzzadjon. A hagymát megtisztítjuk, és szeletekre vágjuk. a kolbászt és az uborkát vékony szeletekre vágjuk. Az olajat felforrósitjuk, a hagymát megpiritjuk. Rövid ideig sütjük benne a kolbászt, majd liszet szórunk bele és összekeverjük. Hozzátesszük az 1/8 l vízben feloldott húsleveskockát és pirospaprikát, majd felforraljuk. Hozzákeverjük az uborkát, és még tíz percig főzzük. Ízlés szerint sóval és borssal fűszerezzük. Egy kevés vajat egy serpenyőben felolvasztunk, néhány palacsintát sütünk, megtöltjük , feltekerjük, és előmelegített tányéron tálaljuk. Vaj helyett olajban is süthető.
Túró Puffancs
Hozzávalók: 4 személyre 50 dkg liszt 1/4kg túró 1 dob tejföl 1 cs Vaniliás cukor 1 db tojás 1 kávéskanál szódabikarbóna 5 dkg cukor 1 csipetnyi só Zsir vagy olaj /sütéshez/ A felsorolt sorrendben összekeverjük és félórát pihenni hagyjuk Majd evőkanállal a forró zsiradékba rakjuk vigyázzunk arra hogy 5-6.- nál többet netegyünk bele mert általában megkel ha elég ügyesek voltunk a galuskák saját maguktól megfordulnak. Kihülés uán viszonylag erős vaniliás cukorba forgatjuk.
Túrófánk (nagyszerű ebédsütemény)
25 deka lisztet dörzsöljünk el gyúródeszkán 20 deka vajjal, majd adjunk hozzá 25 deka friss, szitán áttört tehéntúrót, 2 tojás sárgáját, kevés sót, 1 csomag Váncza-sütőport és 12 deka cukrot. A jól összegyúrt tésztát lisztezett deszkán ujjnyi vastagra nyújtjuk, s pogácsa- vagy fánkszaggatóval szakítjuk ki. Forró zsírban világosbarnára sütjük ki.
túrófasirt
Hozzávalók: 50 dkg tehéntúró 1 tojás 15 dkg liszt 1 púpozott evőkanál vágott kapor 1 púpozott mokkáskanál só zsemlemorzsa, a sütéshez olaj A zsemlemorzsa kivételével a hozzávalókat jól összedolgozzuk. Az így kapott masszából fasirt méretű gombócokat formázunk, melyeket zsemlemorzsába forgatunk.Olajban pirosra sütjük.
Túrós fánk
Farsang idején sok helyen sütnek fánkot. Próbálja ki ezt a különleges, de egyszerűen elkészíthető változatot. Hozzávalók: 25 dkg tehéntúró 10 dkg liszt 2 egész tojás 3 ek (vagy ízlés szerinti) kristálycukor 1 csomag vaniliás cukor 1 csomag sütőpor csipet só olaj sütéshez, vaniliás cukor a tálaláshoz Elkészítés: A túrót, tojást, cukrot, sót dolgozza össze, majd keverje bele a sütőporos lisztet. Evőkanál segitségével szaggassa a forró olajba. Tálalhatja hidegen vagy melegen vaniliás cukorral meghintve.
Túrós krumpli 4 személyre
1 kg burgonya 25 dkg félzsíros tehéntúró 2 dl tejföl 10 dkg köményes sajt 1 evőkanál olaj 1 fej vöröshagyma petrezselyem bazsalikom só A burgonyát főzd meg héjában, majd hámozd meg, vágd ketté, s a közepét vájd ki. (A kisebb krumplikat felesleges kettévágni.) A túrót törd át a krumplivájadékkal és dolgozd össze a tejföllel. A masszát ízesítsd a finomra vágott vöröshagymával, petrezselyemmel, bazsalikommal és sóval, majd töltsd vissza a kivájt krumplikba. A tetejét szórd meg a reszelt sajttal, majd kiolajozott tepsiben, előmelegített forró sütőben süsd meg.
Zöldséges tepsis palacsinta
2 személyre 25 dkg főzelékféle 2 tojás 2 dl tej 2 evőkanál liszt kevés vaj só 5 dkg reszelt sajt A zöldségféléket (ha nem főtt maradékokat használsz) párold meg, majd vágd apróra. Készíts gyengén sózott palacsintatésztát. Egy tűzálló tálat vajazz ki, terítsd el benne a zöldséget, és öntsd rá a tésztát. Előmelegített, forró sütőben süsd meg, és tálalás előtt szórd meg a reszelt sajttal
Zsákbamacska
Hozzávalók: 40 dkg vegyes, bármilyen zöldség: zellergumó, sárgarépa, petrezselyemgyökér karalábé stb., tetszés szerint, 1 db egész tojás, 8-10 dkg finomliszt, másfél-két deci tej, 5 dkg reszelt sajt (lehetőleg óvári vagy trappista), ízlés szerint só és törött fehér bors Elkészítése: Először a "zsákot" készítjük el: a tojást habosra verjük a tejjel, hozzáadjuk a lisztet és a fűszereket, majd simára keverjük. A masszába utoljára belekeverjük a reszelt sajtot, amelytől sűrűvé válik. A zöldségeket megtisztítjuk, megmossuk, lecsöpögtetjük, majd le is szárítjuk. Egyforma vékonyka hasábokra vágjuk, és először lisztbe, ezután a tésztába mártjuk, így rátapad a "zsák". 170 fokos olajba tesszük és szép világosbarnára sütjük (7-8 perc). Vigyázat! A sajt miatt hamar sül, ezért ügyeljünk arra, nehogy túlsüssük, mert keserűvé válhat. Egyszerre csak keveset tegyünk az olajsütő készülékbe, hogy ne ragadhassanak össze a kis bundázott zöldséghasábok. Az olajból kivéve lecsöpögtetjük, esetleg papírtörülközőre tesszük, hogy az a fölösleges olajat beszívja. Majonézes mártással vagy anélkül is fogyaszthatjuk egy nagy tál saláta társaságában. Egyszerűen és gyorsan elkészíthető, maradék kis zöldség is felhasználható hozzá.
Zsírban sült pufók (gyors ebédsütemény)
40 deka lisztet összekeverünk 15 deka zsírral, 1 1/2 deci tejfellel, 1 csomag Váncza-sütőporral és kevés sóval. 1 órai pihentetés után félujjnyi vastagra nyújtjuk és csipkés kör alakú vágóval kiszúrjuk. Forró zsírban kisütjük. Sütés után közepükön félig bevágjuk és barackízzel töltjük. Felszolgáláskor 1/2 csomag Váncza-vanilincukorral kevert porcukorral bőven hintjük. Igen kedvelt zsúrsütemény is.