Karácsonyi mákos guba
Hozzávalók: A kovászhoz: 8 dkg finomliszt, 2 dkg friss élesztő, 1 dl tej; A tésztához: 40 dkg finomliszt, 5 dkg porcukor, kevés tej, 10 dkg vaj, csipetnyi só; A tészta tetejére: 10 dkg darált mák (vagy dió), 5-6 evőkanál méz. A langyos tejbe belekeverjük a szétmorzsolt élesztőt és a lisztet, majd letakarva, langyos helyen duplájára kelesztjük. Ezután összedolgozzuk a liszttel, a cukorral, a sóval és annyi langyos tejjel, hogy kenyértészta keménységű legyen. Jól kikeverjük, majd a tetejét liszttel meghintjük, tiszta ruhával letakarjuk, és duplájára kelesztjük. A megkelt tésztából kétujjnyi vastag, kifli nagyságú rudacskákat formálunk, és a vaj felével kikent tepsire fektetjük. Félórányi pihentetés után az előmelegített, forró sütőben pirosra sütjük. A megsült rudakat szétválasztjuk, 2-3 cm-es darabokra vágjuk, és egy nagy tésztaszűrőbe tesszük. Forrásban lévő sós vízzel leöntjük a tésztát, majd a lecsöpögtetett gubát sorban, egymás mellé betesszük a maradék vajjal kikent tűzálló tálba. Soronként megszórjuk darált mákkal, és kevés mézzel meglocsoljuk. Előmelegített, forró sütőben 15-20 percig sütjük. Ezt a tésztát nagyobb mennyiségben is érdemes megsütni, mert ha jól kiszárad, akár három hónapra is eltehető, akárcsak a morzsának való zsemle, kifli. Ha a guba nagyon száraz, felhasználás előtt forró tejjel kell leönteni, de nem kell leszűrni, hadd szívja be a tejet. Darált dióval elkevert cukorral ugyanolyan finom, mint mákkal.
Mákos guba 1.
Hozzávalók: 2 dkg élesztő, 40 dkg liszt, csipetnyi só, 1 mokkáskanál cukor, 1,5 dl langyos víz, 2 tojás, 5dkg olvasztott vaj, A forgatáshoz: 5-6 dkg liszt, A forrázáshoz: 6-7 dl tej, A tepsi kikenéséhez: 2 dkg vaj, A rétegezéshez: 10-10 dkg őrölt mák és porcukor. Elkészítés: Az élesztőt a lisztbe morzsoljuk. A sót, meg a cukrot a langyos tejben kevergetve feloldjuk, az előzőekhez adjuk, és a tojásokkal együtt 6-8 percig dagasztjuk. Közben az olvasztott vajat is beledolgozzuk. Akkor jó, ha közepesen kemény tésztát kapunk, ami elválik az edény falától. Letakarva langyos helyen 45 percig kelesztjük, majd két részre osztjuk. Egyenként kétujjnyi vastagságúra nyújtjuk-sodorjuk, és a rudakat felszeleteljük. Kb. 30 db kis tésztakorong lesz belőle. Ezeket lisztbe forgatjuk, tepsibe rakjuk (nem kell kikenni), és 20 percig kelesztjük. Utána előmelegített sütőben, a közepesnél kisebb lánggal (160 C, légkeveréses sütőben 145 C) kb. 30 percig sütjük, inkább csak szárítjuk. Megvárjuk, amíg kihűl, majd kis adagonként forró tejbe áztatjuk. Amint megszívja magát tejjel, szűrőlapáttal óvatosan kiemeljük, nehogy összetörjön. Lecsöpögtetjük, kivajazott tepsibe sorakoztatjuk. Porcukorral kevert mákkal megszórjuk, majd egy újabb réteggel befedjük, a maradék cukros mákot a tetejére szórjuk. Végül forró sütőben nagy lánggal (200 C, légkeveréses sütőben 185 C) kb. 10 percig sütjük.
Mákos guba 2.
Hozzávalók 4 személyre: 8 db szikkadtabb kifli, 6 dl tej, 3-4 evőkanál méz, 2 dkg margarin, 1 csomag vaníliás cukor, citrom A tejben olvaszd fel a vaníliás cukrot, 2 evőkanál mézet és a margarin felét. A kifliket vágd szeletekre és locsold rájuk a tejet. (Ha kell, forgasd át, hogy egyenletesen megszívják magukat, majd egy-két percre tedd szűrőbe, hogy a felesleg tej lecsöpöghessen.) A darált mákhoz vegyíts egy kis reszelt citromhéjat, majd óvatosan keverve ezt is add a kifli-karikákhoz. A maradék margarinnal kenj ki egy tepsit vagy tűzálló tálat, terítsd el benne a mákos kiflikarikákat, majd előmelegített, középmeleg sütőben 5-10 percig süsd a gubát. Kockákra vágva melegen tálald, s ekkor csorgasd rá a méz maradékát.
Mákos guba 3.
Hozzávalók 8 egyenes kifli vagy stangli (esetleg otthon kelt tésztából sütött guba), 2 evőkanál olaj, 1 csomag vaníliás cukor, 3 dl tej, 20 dkg cukor, 15 dkg darált mák, méz. A kiflit ujjnyi vastag karikára vágjuk, az olajban megpirítjuk, és vaníliás tejjel leforrázzuk. Ha megszívta magát, a fölösleges tejet leöntjük róla. Tálra tesszük, meghintjük a cukrozott mákkal, és előmelegített sütőben aranysárgára sütjük. Forrón, mézzel leöntve tálaljuk.
Mákos guba 4.
Hozzávalók 6 személyre: 12 szikkadt kifli, 8 dl tej, 1 csomag vaníliás cukor, 15 dkg mák, 12 dkg cukor, 1 dl méz, 5 dkg vaj. Ez a felvidékről származó édesség, melyet arrafelé bobajkának hívnak, eredetileg úgy készült, hogy élesztős kalácstésztát kevertek, azt megkelesztették, majd lisztezett deszkán nudlikat sodortak belőle. Zsírral kikent tepsiben megsütötték, s a sütőből kivéve sós vízzel leforrázták – hogy megpuhuljon, de ne ázzon el –, a vizet leszűrték róla, kevés forró zsírba forgatták. Megszórták cukrozott mákkal, vagy elkeverték mézes tejben megfőtt mákkal és így tálalták. Kevésbé bonyolult, ha karikára vágott szikkadt kiflit használunk, amit mély tálba helyezve leöntünk a vaníliás cukorral felforralt tejjel, és egy-két percig lefedve tartunk. Egy lábasban felforrósítjuk a vajat, belekeverjük a kiflit, megszórjuk a cukorral elkevert darált mákkal, s az egészet összerázzuk. De készíthetjük úgy is, hogy a leforrázott kifliből lerakunk egy sort a kivajazott tűzálló tálba, meghintjük cukrozott mákkal, mézet és egy kis olvasztott vajat csepegtetünk rá, s az egészet addig rétegezzük, míg tart a hozzávalókból. Előmelegített, forró sütőben jól átforrósítjuk.
Mákos guba 5.
Hozzávalók: 8 db kifli, tej, cukor, 15 dkg darált mák, méz, 1 evőkanál olaj A kifliket megszárítjuk, feldaraboljuk, és édes tejjel leforrázzuk. Ha megszívták magukat, a fölösleges tejet leöntjük róluk, és megforgatjuk a forró olajban. Tálra téve meghintjük a darált mákkal, és forró mézet csurgatunk a tetejére.
Mákos guba 6.
Hozzávalók: 65 dkg liszt, 4 dl tej, 2 dkg élesztő, 1 dkg só. Az élesztőt, 2 dl langyos tejet és megfelelő mennyiségű lisztet összekeverve, kovászt készítünk, és meleg helyen kelesztjük. A deszkára vagy tálba kimérünk 60 dkg lisztet, és beletesszük a megkelt kovászt. A tésztát megfelelő mennyiségű langyos tejjel, sóval jól eldolgozzuk. Ha elválik a táltól, akkor jó. A tésztát - amely se túl kemény, se túl lágy ne legyen - lisztezett tálba tesszük, és ruhával letakarva, langyos helyen kb. egy óra hosszat kelni hagyjuk. A tésztát hosszúra kinyújtjuk, kígyóformába összesodorva tepsibe rakjuk, és szép világos színűre sütjük. A kisült tésztát apró kockákra összedaraboljuk, tálba tesszük, és forró vízzel vagy vaníliás tejjel leöntjük. A vízben, ill. tejben csak addig hagyjuk, amíg puhulni nem kezd a tészta. Lábasba szedjük, mézet, illetve őrölt mákot teszünk rá, ízlés szerint, és az egészet összerázzuk.
Mákos guba 7.
Hozzávalók: 8 db kifli, tej, cukor, 1 rúd vanília, 15 dkg darált mák, 1 citrom reszelt héja, 1 egész citrom leve, 4 tojás sárgája, porcukor, méz, só, vaj; Elkészítése: A tojássárgákat, sót, vaníliás cukrot, 1 citrom reszelt héját és levét, valamint a tejet összekeverjük és felforraljuk. A kifliket feldaraboljuk, és beletesszük ebbe a főzetbe. Ha megszívták magukat, a fölösleget leönthetjük róla, mielőtt rátesszük a forró vajat. A mákot felfőzzük cukorral, tejjel, és forró mézet csurgatunk a tetejére, így keverjük a gubához. A tojásfehérjékből habot is tehetünk rá, és egy kicsit megsüthetjük a sütőben (ebben az esetben hagyjunk alatta több tejet). Vaníliamártással tálaljuk.
Függelék: mártások, sodók, öntetek
Csudafinom mézmártás
Hozzávalók: 20 dkg méz, 1 kiskanál reszelt citromhéj, 2 dl tej. A tejet a reszelt citromhéjjal ízesítve felforraljuk, majd vékony sugárban, folyamatos kevergetés mellett a mézbe csorgatjuk. A simára kikevert mártást máris kínálhatjuk: mákos guba, palacsinta, fánk mellé kitűnő.
Vaníliakrém (Créme patissiére vanillée)
Hozzávalók: 0,5 l tej, 6 tojás sárgája, 0,5 rúd vanília, 15 dkg kristálycukor, 2 ek. (4 dkg) finomliszt. Felforraljuk a tejet a kettévágott vaníliával. Kb. 2 l-es krémfőző tálban habosra keverjük a tojások sárgáját és a cukrot, hozzáadjuk a lisztet, és hirtelen ráöntjük a forró tejet. Könnyedén összedolgozzuk, lassú tűzre állítva, állandóan keverve 1 percig főzzük. Vigyázzunk, hamar odakap. Ez egy alapkrém. Liszt nélkül öntet, vagy mártás különféle édességekhez (charlotte-ok, madártej, stb.).
Vaníliamártás
Hozzávalók: 2 tojássárgája, 1 evőkanál liszt, 5 dl tej, 5 dkg cukor, 1 zacskó vaníliás cukor. A vaníliamártáshoz a tojássárgáját kikeverjük a cukorral, a vaníliás cukorral, majd felöntjük a tejjel. Csomómentesre keverjük benne a lisztet, majd habverővel állandóan kevergetve, gőz fölött besűrítjük.
Vaníliaöntet
Hozzávalók: 2 dl tej, 2 dl tejszín, 2 zacskó vaníliás cukor, 2 evőkanál porcukor, 1 evőkanál vaníliás pudingpor 2 dl tejbe beletesszük a vaníliás pudingport és a cukrot. Az egészet simára keverjük, majd nagyon kis lángra tesszük. Folyamatos keverés közben sűrűre főzzük. Ezután hozzáöntjük a tejszínt, és azzal is felforrósítjuk, de éppen csak forráspontig. A tűzről lehúzva belekeverjük a vaníliás cukrot, és hagyjuk kihűlni. Jól záródó edényben alaposan lehűtjük. Előkészítési ideje: kb. 20 perc.
Vaníliasodó 1.
Hozzávalók: 2 tojássárgája, 1 csapott ek. liszt, 8 dkg cukor, 5 dl tej, 1 vanília Az anyagokat habverővel elkeverjük. Gőz fölött, folyton keverve melegítjük, míg emelkedni, sűrűsödni kezd. Nem kell sokáig főzni.
Vaníliasodó 2.
Hozzávalók: 3 dl tej, 3 tojás, 10 dkg cukor, fél rúd vanília, 1 dl tejszín 2 tojássárgáját és 1 egész tojást a cukorral jól kikeverünk, majd hozzáöntjük a vaníliával felforralt tejet, habverővel addig keverjük a tűzön, míg párszor felbugyog. Ekkor a vaníliát kivesszük. Ha sűrű, kevés tejszínnel hígítjuk.
Vaníliasodó 3.
Hozzávalók: 5 dl tej, 3 db tojás, 3 púpozott evőkanál porcukor, 1 evőkanál liszt, 1 rúd vanília, 1 zacskó vaníliás porcukor, csipetnyi só. A tejet a vaníliarúddal és a cukor felével felforralom. A tojások sárgáját a maradék cukorral és a vaníliás porcukorral fehéredésig kevergetem, ezután hozzáadom a lisztet, a sót, majd a már nem nagyon forró tejjel apránként felengedem. Gőzfürdőn, állandó keverés közben sűrűre főzöm. Hagyom kihűlni. A tojásfehérjékből vert kemény habot óvatosan belekeverem a vaníliás krémbe.