Finom falatok- sültek-levesek-lángos-tészták- édességek-pecsennyék-mártások

Hazai-külföldi ízek-különlegességek ínyenceknek

Gazpacho andalúziai módra

Hozzávalók 4 személyre: 20 dkg érett paradicsom, 2 szelet kenyér, 1 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 közepes uborka, 1 dl borecet, 3 evőkanál olívaolaj, 4 dl hideg víz, só, törött bors. A fentieken kívül: 2 zöldpaprikát, 2 paradicsomot, 1 uborkát, 1 fej vöröshagymát megtisztítunk, felvágjuk apró darabokra, 2 szelet pirított kenyeret ugyancsak kis kockákra vágunk, és az egészet egy tálban összekeverjük. A meghámozott paradicsomot, a kevés vízbe áztatott kenyeret, a megtisztított vöröshagymát, a szétnyomkodott fokhagymát, a megtisztított és feldarabolt uborkát összeturmixoljuk (vagy mozsárban szétnyomkodjuk), utána hozzáadjuk az olajat és az ecetet, és alaposan összekeverjük. Hűtőszekrénybe tesszük 1 órára. Utána hozzáöntjük a vizet és összekeverjük. Ismételten beletesszük a hűtőszekrénybe, hogy tálaláskor jó hideg legyen. Mielőtt az asztalra rakjuk, ízlés szerint sóval, borssal fűszerezzük. Külön tálaljuk a zöldpaprikás, paradicsomos, kenyérkockás keveréket levesbetét gyanánt.


Gazpacho katalán módra

Hozzávalók 4 személyre: 1 fej vöröshagyma, 1 zöldpaprika, 3 paradicsom, 15 dkg főtt sonka, ízlés szerint só, borecet, törött bors, olívaolaj, 2 pirított zsemle. A hagymát megtisztítjuk és apróra vágjuk, majd porcelán levesestálba tesszük. Hozzáadjuk az apróra vágott zöldpaprikát, a meghámozott és felvágott paradicsomokat meg a kis kockákra vágott főtt sonkát. Sózzuk, ecettel ízesítjük, olajat adunk hozzá és alaposan összekeverjük. Végül hozzáadunk 4 dl vizet is, és még egyszer összekeverve 2-3 órára a hűtőszekrénybe tesszük. Pirított zsemlekockákkal tálaljuk.


Gazpacho madridi módra

Hozzávalók 4 személyre: 1 zöldpaprika, 3 paradicsom, 1 szelet fehér kenyér, 1 vizes uborka, 3-4 evőkanál olaj, só, borecet, törött bors, 2 pirított zsemle, 3 gerezd fokhagyma. A fokhagymagerezdeket szétnyomkodjuk, majd péppé (turmixban) keverjük a zöldpaprikával, a hámozott paradicsomokkal, a kenyérrel, az apróra vágott vizes uborkával és az olajjal. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, ecetet öntünk hozzá, ezután felöntjük kb. 4 dl vízzel és még egyszer felkeverjük. Szitán átszűrjük és 2 órára hűtőszekrénybe tesszük. Hidegen tálaljuk a kockákra vágott, pirított zsemlékkel.


Gazpacho estremadurai módra

Ugyanúgy készül, mint a madridi gazpacho, de tálaláskor külön tálban apróra vágott zöldpaprikát, ecetes uborkát, vöröshagymát és pirított zsemlekockákat teszünk mellé, ebből mindenki tetszése szerint tesz a levesébe.


Cocido cádizi módra

Hozzávalók (6 személyre): 15 dkg főtt, füstölt sonka, 1 gerezd fokhagyma, 3 tojás, 1 csokor petrezselyemzöld, 4 szelet kenyér, 1,5 liter húsleves, 3 evőkanál olaj, 2 evőkanál sherry (Héliosz), só, csipet törött bors, szerecsendió. A kenyérszeleteket kockákra vágjuk és megpirítjuk. A sonkát ugyancsak felkockázzuk, és az olajon a zúzott fokhagymával együtt megpirítjuk. A sült sonkát levesestálba tesszük. 2 tojást keményre főzünk, kis darabokra vágjuk, és a sonkához a levesestálba tesszük. Hozzáadjuk a finomra vágott petrezselyemzöldet is. A harmadik tojás sárgáját a sherryvel simára keverjük, a tálban levőkre öntjük és gyorsan összekeverjük. Ezután a közben felforralt húslevesből 1 csészényit ráöntünk a tálban lévőkre, összekeverjük, csak ezután öntjük rá a többit.


Bab cocido

Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg fehérbab, 10 dkg angolszalonna, 10 dkg fűszeres kolbász. 15 dkg véres hurka, 1 sonkacsont, 1 teáskanál só, 1 kis fej vöröshagyma, 1 sárgarépa, 50 dkg burgonya, 4 szelet pirított kenyér. A babot előző este beáztatjuk. Másnap egy nagy fazékban az angolszalonnával, a sonkacsonttal, a kolbásszal és annyi vízzel, amennyi jól ellepi, felforraljuk. Ezután mérsékelt lángon 1 órát főzzük. Sózzuk, fűszerezzük, hozzáadjuk a megtisztított és feldarabolt hagymát, a sárgarépát, a véres hurkát, és tovább főzzük. Amikor az összes húsfajta jól megfőtt, a kolbászt, a szalonnát és a hurkát kivesszük a fazékból, és egy másik edénybe tesszük, amelyben melegen maradnak. A levesbe tesszük a meghámozott és feldarabolt burgonyát, és puhára főzzük. Először a levét tálaljuk oly módon, hogy minden tányérba egy-egy pirított kenyérszeletet teszünk, és arra szed ki-ki tetszése szerint a levesből. Utána következnek a húsfélék a babbal, a krumplival, a sárgarépával.


Torero-leves

Hozzávalók (6 személyre): 50 dkg főtt marhafartő, 3 fej vöröshagyma, 2 evőkanál olaj, 2 evőkanál vaj, késhegynyi pirospaprika, 1 csokor petrezselyemzöld, 2 dl húsleves, 2 evőkanál maradék pecsenyelé ("szaft"), 50 dkg héjában főtt burgonya, 1 evőkanál citromlé, 1 kemény tojás, csipetnyi köménymag, csipetnyi majoránna, só. (A spanyol konyha szívesen felhasználja az előző étkezés maradékait, ezt a levest is maradék főtt vagy sült marhahúsból készítik.) A húst vékony szeletekre vágjuk. Olajat és vajat hevítünk, az apróra vágott vöröshagymát ebben üvegesre pároljuk. A tűzről lehúzva belekeverjük a pirospaprikát és a fűszereket, 2 evőkanál húslevest öntünk rá, majd a kockákra vágott főtt krumplit is rátesszük. Együtt pirítjuk addig, amíg a krumpli már szép piros, ezután hozzáöntjük a többi húslevest, és közepes lángon főzzük. A húst és maradék szaftot csak akkor adjuk hozzá, amikor már minden jól megfőtt. A kemény tojást kockákra vágva a levesestál aljába tesszük, ráöntjük a citromlevet, majd hozzáöntjük a forró levest, és felkeverve tálaljuk.


Paellák

A paellának legalább annyi válfaja van, mint a gazpachónak és cocidónak, ám lényege a rizs. Mondhatni: a paella a rizs megdicsőülése... és egyben a spanyol konyháé is. Azt bizonyítja, hogy a kellemes, semleges ízű, de egyáltalán nem fantáziadús rizsből milyen pikáns, ínycsiklandozó fogásokat tud kihozni a spanyol szakács. A paella szükséges kellékei: a jó minőségű rizs, a sáfrány (ami nélkül nincs paella), és a paella készítéséhez használt speciális serpenyő, a paellera. Elárulunk azonban egy titkot: paellera hiányában egy masszív vaslábos is megteszi.


Tavaszi paella

Hozzávalók (8 személyre): 10 dkg főtt, füstölt sonka, 40 dkg rizs, 3 evőkanál sertészsír, öklömnyi karfiol, 4-5 szál spárga, 2 szál zöldhagyma, 1 liter húsleves, 2 evőkanál vaj, só, sáfrány (vagy sáfrányos szeklice), törött bors. A zsírt felhevítjük, hozzáadjuk a kockára vágott sonkát és a rizst. Folytonos kevergetés közben addig pirítjuk, amíg a rizs szép aranyszínű lesz. Eközben a húslevesben megfőzzük a rózsáira szétszedett karfiolt, a darabokra vágott spárgát és a feldarabolt zöldhagymát. A húslevest, amiben a zöldségek főttek, a piruló rizsre öntjük. Amikor újra felforrt, hozzáadjuk a zöldséget, megsózzuk, megfűszerezzük, és befedve, kis lángon addig főzzük, amíg az összes levét beszívja. A tetejére vajat teszünk, 5 percre fedetlenül forró sütőbe rakjuk, és forrón tálaljuk.


Valenciai paella

Hozzávalók 4 személyre: 2 paradicsompaprika, 4 paradicsom, 1 kis csirke, 10 dkg főtt, füstölt sonka, 2 articsóka, 15 dkg kifejtett zöldborsó, 25 dkg rizs, 1 doboz konzervrák és néhány kagyló (ezek nélkül is elkészíthető), fél dl olívaolaj, só, törött bors, sáfrány, 3 gerezd fokhagyma, 1 csokor petrezselyemzöld, 1 liter húsleves. A felszeletelt paradicsompaprikákat az olajban épp csak üvegesre megpároljuk. Kivesszük a serpenyőből, és helyére beletesszük a szétnyomkodott fokhagymát, a cikkekre vágott paradicsomot, a feldarabolt csirkét és a kockákra vágott sonkát. A finomra vágott petrezselyemzölddel, a sóval, a borssal, a sáfránnyal ízesítjük, 2 dl húslevest öntünk alá, és fedő alatt majdnem puhára pároljuk. Szükség szerint húslevest töltünk utána. Egy másik edényben, sós vízben megfőzzük az articsókát és a zöldborsót. Leszűrjük, feldaraboljuk, és a csirkéhez adjuk. Ugyancsak előfőzzük a rizst a rákkal és a kagylóval, majd akkor adjuk a paellához, amikor a csirke húsa már csaknem teljesen megpuhult. Nagy serpenyőbe rakjuk a rizst, erre tesszük a csirkedarabokat, a rákokat, a kagylókat, és a párolt paradicsompaprika-szeletekkel díszítve betesszük néhány percre a sütőbe.


Spanyolrizs

Hozzávalók 4 személyre: 20 dkg rizs, 1 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál citromlé, só, 2 evőkanál olaj. A fokhagymát szétnyomkodva a forró olajon megfonnyasztjuk, majd hozzáadjuk a rizst, és addig hevítjük, amíg szép aranyszínű lesz, közben kevergetjük. Ezután ráöntünk 4 dl forró vizet, hozzáadjuk a citromlevet, megsózzuk, és további 5 percig forraljuk, majd mérsékeljük a lángot. Befedve további 25 percig lassan főzzük, de már nem szabad megkeverni!


Borjúszelet sherryben

Hozzávalók 4 személyre: 20 dkg gomba, 60 dkg borjúcomb vagy karaj, 5 dkg vaj, 3 evőkanál liszt, fél dl sherry (Héliosz), 15 dkg kifejtett zöldborsó, fél citrom leve, só. A szeletekre vágott gombát pároljuk meg 1 evőkanál vajban, amelybe fél citrom levét is belecsavartuk. A felszeletelt borjúhúst megsózzuk, lisztben megmártjuk és a vajban mindkét oldalán megsütjük. A serpenyőből kivesszük a húst, helyére öntjük a sherryt, hozzáadjuk a párolt gombát és az előzőleg sós vízben már megfőzött zöldborsót. Megsózzuk, összeforraljuk, és a meleg tálra rakott hússzeletekre öntjük.


Marhahús valenciai módra

Ez a fogás - bár marhahúsból készül - rokona a közép-európai rántott húsnak, ami azzal is magyarázható, hogy a rántott hús eredetileg arab közvetítéssel jutott Európába, és a spanyol konyhának alkalma volt közvetlen kapcsolatba jutni az arab konyhával, amikor az Ibériai-félsziget nagy része mór uralom alatt állt. De a lényeg tudnivalóan a részletekben rejlik - emiatt a valenciai marhahús mégis más, mint a "bécsi szelet".

Hozzávalók

4 személyre: 4 szelet marhahátszín, 2 tojás, 2 dl tej, 1 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál zsemlemorzsa, só, olaj a sütéshez. A húst megmossuk, tiszta kendővel megszárítjuk. A felvert tojásokat a tejjel és a zúzott fokhagymával összekeverjük, a húst beletesszük, és befedve legalább 2-3 óra hosszat benne hagyjuk. A húst a tojásos tejből kivesszük, zsemlemorzsában megforgatjuk, és kevés forró olajban pirosra sütjük.


Fantáziaszelet

Hozzávalók 4 személyre: 4 szelet marhahátszín, 1 fej vöröshagyma, 1 babérlevél, 1 csokor petrezselyemzöld, 5 dkg kapribogyó, só, olaj a sütéshez. A hússzeleteket megmossuk, leszárítjuk és megsózzuk, majd nagyon kevés forró olajon mindkét oldalukat átsütjük. Ezután kis vizet aláöntve a finomra vágott petrezselyemzöldet, a karikára vágott hagymát és a babérlevelet hozzáadjuk, és fedő alatt puhára pároljuk. Szükség szerint kevés forró vizet töltünk alá, nehogy leégjen. Ha megpuhult, rátesszük a kapribogyót, és még egyszer felforraljuk. Fontos, hogy kevés, de jó sűrű, tartalmas leve legyen. Melegen tálaljuk.


"Ócska ruhák"

A furcsa elnevezés arra utal, hogy korábbi ételek maradékát jól fel lehet használni e fogás készítéséhez. Hozzávalók 4 személyre: 2 nagy fej vöröshagyma, 5 dl főtt paradicsomlé, 5 paradicsompaprika, 50 dkg maradék sült hús, 1 mokkáskanál majoránna, 1 csokor petrezselyemzöld, 1 zsemle, só, törött bors, olaj a sütéshez. A hagymát felszeleteljük, kevés forró olajban üvegesre fonnyasztjuk. Hozzáadjuk a felszeletelt paradicsompaprikát és a vékony szeletekre vágott maradék marhasültet. Sóval, borssal, majoránnával ízesítjük, és kb. negyedóráig közepes lángon főzzük, ezután ráöntjük a paradicsomlét, és további negyedóráig főzzük. Pirított zsemleszeletekkel tálaljuk.


Húsgombócok vörösborban

Hozzávalók (6 személyre): 50 dkg darált marhafelsál, 2 gerezd fokhagyma, 1 tojás, 1 mokkáskanál törött bors, 3 evőkanál liszt, 1 kis fej vöröshagyma, 2 dl vörösbor, 2 dl paradicsomlé, olaj, só, 1-1 mokkáskanál rozmaring és bazsalikom, 1 szelet kenyér, kevés tej a kenyér áztatásához. A darált húshoz hozzáadjuk az előzőleg tejben megáztatott kenyeret és a kissé felvert tojást. Sózzuk, borsozzuk. Alaposan összedolgozzuk az egészet, majd nedves kézzel gombócokat készítünk belőle. A lisztben meghempergetjük, és bő forró olajban pirosra sütjük. Leszűrve egy tálban félretesszük. 3 evőkanál olajba beletesszük a szeletekre vágott hagymát, üvegesre fonnyasztjuk, majd a serpenyőbe tesszük a sült húsgombócokat. A vörösborhoz negyedpohárnyi vizet adunk, hozzákeverjük a paradicsomlevet, és a bazsalikommal, a rozmaringgal ízesítve ráöntjük a húsgombócokra. Ráhintjük az apróra vágott fokhagymát, és fedő alatt kis lángon főzzük fél óráig. Vajas spagettivel melegen tesszük az asztalra.


Sertéssült madridi módra

Hozzávalók 4 személyre: 4 szelet sertéscomb, 2 gerezd fokhagyma, 1 csokor petrezselyemzöld, késhegynyi pirospaprika, 1 babérlevél, 1 mokkáskanál kakukkfű, só, törött bors, olaj. Ennek a fogásnak a sikere azon múlik, hogy pikánsan fűszeres páclében legalább 3-4 órán keresztül pácoljuk a húst. A pácléhez tegyük a szétnyomkodott fokhagymát, a nagyon finomra összevágott petrezselyemzöldet (a spanyol háziasszonyok mozsárban szokták szétdörzsölni), 1 dl olajat, a pirospaprikát, a sót, a borsot, a kakukkfüvet és az összetört babérlevelet. Összekeverjük és ráöntjük a húsra, amelyet előzőleg edénybe tettünk. A hússzeleteket időnként megforgatjuk a páclében. Ezután kőedénybe vagy jénai tálba helyezzük a húsokat, kevés páclével megöntözzük, és a sütőben közepes lángon addig pároljuk befedve, amíg megpuhul. Nem szabad túlsütni, fontos, hogy a hús zamatos, lédús maradjon!


Párolt comb baszk módra

Hozzávalók 4 személyre: 1 kg sertéslapocka, 1 evőkanál sertészsír, 1 evőkanál olaj, 2 dl tej, 3 gerezd fokhagyma, só, fehér bors. A húst megmossuk, tiszta kendővel leszárítjuk, sóval, borssal meghintjük, és zúzott fokhagymával bedörzsöljük. Egy vastag falú serpenyőbe tegyük fel a zsírt és olajat. Mikor megforrósodott, a húst (egészben) minden oldalán pirítsuk meg. Ezután öntsünk rá annyi tejet, hogy az éppen ellepje, szórjuk meg fehér borssal. Kis lángon befedve főzzük addig, amíg a mártás besűrűsödik. Amikor a hús megpuhult, utánafűszerezzük, szeletekre vágjuk, és a forró mártással adjuk asztalra.


Tavaszi bárányszelet

Hozzávalók (6 személyre): 1,5 kg fiatal báránylapocka, 1 evőkanál olaj, 2 evőkanál vaj, 3 fej vöröshagyma, 20 dkg gomba, 1 evőkanál liszt, 2 dl száraz fehérbor, 2 evőkanál paradicsompüré, só, törött bors. A kockára vágott bárányhúst vaj és olaj keverékében hirtelen lepirítjuk, majd kivesszük a zsiradékból és félretesszük. Helyére tesszük az apróra vágott hagymát és megfonnyasztjuk. 1 evőkanál lisztet ráhintünk, és folytonosan kevergetve 1 percig pirítjuk. Ráöntjük a fehérbort, hozzáadjuk a paradicsompürét és összeforraljuk. Ezután visszatesszük a húst a lábosba. Kb. 45 percnyi párolás után hozzáadjuk az apróra vágott gombát, és még 15 percig pároljuk. Ha minden megpuhult, vajas zöldborsóval, karottával és párolt kis paradicsomokkal melegen tálaljuk.


Csirkerecept a Kanári-szigetekről

Hozzávalók 4 személyre: 1 csirke, 1 fej vöröshagyma, 5 evőkanál olaj, 1 dl húsleves, 2 dl fehérbor, só, 8 szem fekete bors, 6 dkg mandula, 3 gerezd fokhagyma, 1 csokor petrezselyemzöld, 1 dl sherry (Héliosz), 10 dkg füstölt sonka, 2 kemény tojás sárgája. A megtisztított csirkét feldaraboljuk, 4 evőkanál olajban hirtelen lepirítjuk. Kivesszük a csirkét a serpenyőből, és a szeletekre vágott vöröshagymát beletéve aranyszínűre pirítjuk. A csirkét visszatéve ráöntjük a húslevest és 1 dl vizet, majd hozzáadjuk a pirított hagymát a pecsenyelével együtt. Kb. fél óráig közepes lángon pároljuk. Ezután ráöntjük a bort, hozzáteszünk néhány szem borsot és megsózzuk. Közben a lehéjazott mandulát és 1 gerezd fokhagymát 1 evőkanál olajban megpirítunk, majd a mandulát megtörjük, és összedolgozzuk a kemény tojások sárgájával s a finomra vágott petrezselyemzölddel. A péphez hozzáadjuk a sherryt, összekeverjük, és a párolódó csirkére öntjük. Hozzáadjuk az apró kockára vágott füstölt sonkát is. Ezután még kb. fél óráig pároljuk kis lángon. Szeletekre vágott zöldpaprikával szokás díszíteni, és sült burgonyával tálaljuk.


A spanyol salátakészítés aranyszabályai

- A saláta elkészítése előtt egy-két órával a salátástálat és a tányérokat tegyük a hűtőszekrénybe, hogy jó hidegek legyenek. - A salátát folyó vízben mossuk meg, és utána a vizet alaposan rázzuk le róla, mert különben nem tapad hozzá az olaj. - Lehetőleg minden hozzávalót törjünk vagy tépjünk, a kést minél kevesebbszer használjuk. - A paradicsomot csak közvetlenül a tálalás előtt, az utolsó pillanatban adjuk hozzá, mert a paradicsom leve túlságosan felhígíthatja a salátaöntetet. - Az olyan gyümölcsöket, amelyek megbarnulhatnak (alma, őszibarack, körte), hámozás után azonnal locsoljuk meg citromlével. - Étkezés előtt néhány órával készítsük el a salátát, hogy bőven maradjon idő a behűtésére. - A szokott kellékeken - fejes salátán, endívián, paradicsomon, burgonyán, zöldpaprikán stb. - kívül minden elképzelhető anyagot felhasznál a spanyol ínyenc a salátákhoz, a rizstől a karfiolig, a rozmaringtól az ánizsig, és a legváratlanabb ötletekkel teszi pikánssá, egyénivé, érdekessé salátáját, hol kapribogyóval, hol borral, hol cherryvel. A legegyszerűbb salátaöntet: 3 rész olívaolaj, 1 rész ecet, sóval és borssal ízesítve.


Spanyol saláta

Hozzávalók 4 személyre: 2 fejes saláta, 1 főtt sárgarépa, 4 szardínia, 2 kemény tojás, 20 szem olajbogyó, 3 főtt burgonya, 3 paradicsom, 1 zöldpaprika, 1 dl olívaolaj, 4 evőkanál borecet. A fejes salátát megmossuk, leveleire szedjük, és lerázzuk róla a vizet. A főtt sárgarépát felszeleteljük, a kemény tojást negyedekre, a főtt burgonyát kockákra, a paradicsomot karikákra vágjuk. Mindezt az eltépkedett salátával együtt salátástálba rakjuk, tetejére tesszük a szardíniákat és a kimagozott, félbevágott olajbogyót. Ezután az olívaolajba belekeverjük a borecetet (ízlés szerint változtatható az arány), megsózzuk, összekeverjük, és a salátára öntjük.


Saláta a Kanári-szigetekről

Hozzávalók (6 személyre): 2 csésze rizs, 2 zöldpaprika, 2 paradicsompaprika, 4 paradicsom, 1 fej vöröshagyma, 1 csokor petrezselyemzöld, 3 evőkanál olívaolaj, 1 evőkanál borecet, só, törött bors, 1 gerezd fokhagyma. A rizst sós vízben megfőzzük, a zöldpaprikát, valamint a paradicsompaprikát kicsumázzuk és apró darabokra vágjuk, a paradicsomok héját lehúzzuk, kockákra vágjuk, a vöröshagymát apróra, a petrezselyemzöldet finomra vagdaljuk. Egy salátástálba tesszük a főtt rizst, hozzáadjuk a zöldpaprikát, a paradicsompaprikát, a paradicsomot, a vöröshagymát és a petrezselyemzöldet. Két villával könnyedén összekeverjük. Az olajat, a borecetet, a sót, borsot és az összezúzott fokhagymát összekeverjük, és ráöntjük a rizses zöldségre. Hűtőszekrényben lehűtjük, és jó hidegen tálaljuk.


Gesztenyepuding

Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg héjas gesztenye, 10 dkg cukor, 2 evőkanál vaj, 4 tojás, 5 dl tej, 2 zacskó vaníliás cukor. A gesztenye héját bevágjuk, és 10 percnyi forralás után meghámozzuk. Ezután addig főzzük, amíg a belső héja is lejön. A megtisztított gesztenyéket 3 dl tejben lángon puhára főzzük. A főtt gesztenyét átpasszírozzuk. A maradék tejbe belekeverjük a cukrot, a gesztenyepépet és a vaníliás cukrot. Hozzáadjuk a vajat, és állandó keverés közben a 4 tojássárgáját is. A tojások fehérjét kemény habbá verjük, óvatosan beleforgatjuk a tojásos gesztenyemasszába. Ezután kivajazott pudingformába tesszük. A formát egy kétujjnyi vízzel telt tepsibe állítjuk, és az előmelegített, forró sütőben a gőzben megfőzzük. Ha a pudingba beleszúrt tűre már nem tapad massza, akkor van készen. (Héjas gesztenye helyett használhatunk kész gesztenyemasszát is. )


Mandulagyönyörűség

Hozzávalók 4 személyre: 15 dkg darált mandula, 10 dkg porcukor, 1 csésze tej, 2 tojásfehérje, 1 kupica rum, 4-5 evőkanál liszt. A felveretlen tojásfehérjéket a darált mandulához adjuk, és jól összekeverjük. Hozzáadjuk a cukrot, a rumot és annyi lisztet, hogy formázható tészta legyen. Ujjnyi vastagra kinyújtjuk, teasüteményformára vágjuk, és előmelegített sütőben kb. 10 perc alatt megsütjük.


Farsangi mézes

Hozzávalók 4 személyre: 1 szikkadt zsúrkenyér, 15 dkg méz, késhegynyi fahéj, fél citrom reszelt héja, csipetnyi ánizsmag, 12 db pörkölt mandula. A mézbe belekeverjük a fahéjat, a reszelt citromhéjat és az ánizsmagot. Kis lángon felforraljuk, ezután hozzákeverjük a pörkölt mandulát. A zsúrkenyeret felszeleteljük, és a fűszeres mézet ráöntjük.


Montecados

Hozzávalók 4 személyre: 40 dkg liszt, 12 dkg őrölt mandula, 20 dkg sertészsír, 40 dkg porcukor, 1 mokkáskanál őrölt fahéj, a tepsihez 1-2 evőkanál liszt és 1 evőkanál vaj. A lisztet kis lángon kevergetve világosra pirítjuk. A tűzről levéve kihűtjük, majd hozzákeverjük az őrölt mandulát. Egy üstben habosra keverjük a zsírt, hozzáadjuk a porcukrot, a fahéjat és a liszttel összekevert mandulát. Alaposan összedolgozzuk, majd a tésztát márvány- vagy üveglapon kinyújtjuk, és egy pogácsaszaggatóval vagy pohárral korongokat vágunk ki belőle. Kivajazott, meglisztezett tepsibe tesszük, és előmelegített sütőben, közepes lángon megsütjük. Színes papírba csomagolva szokták az asztalra tenni.


Sangria (bólé)

Hozzávalók 4 személyre: 1 liter fanyar vörösbor, fél citrom, 5-6 őszibarack, 1 uborka héja kockákra vágva, 1 evőkanál porcukor. A bóléstálba tesszük a vékonyra szeletelt citromot, a meghámozott és felkockázott őszibarackokat, az uborkahéjat, és rászórjuk a cukrot. Összekeverjük, majd befedve a hűtőszekrénybe tesszük. Legalább 2 óráig hűtjük. Ezután a bort ráöntjük, és tovább hűtjük 1-2 óráig. Jégkockákkal tálaljuk. Őszibarack helyett más gyümölcsöt is tehetünk bele.


Azucarillo

Hozzávalók 4 személyre: 8 tojásfehérje, 4 evőkanál porcukor, 1 mokkáskanál ánizs-, mandula- vagy citromaroma, 1 evőkanál vaj, poharanként 3 cent brandy és jégkockák. A tojásfehérjéből kemény habot verünk, hozzákeverjük a cukrot, az aromát, majd egy jól kivajazott tepsibe kanállal kiszaggatjuk a habot. A tepsit előmelegített, forró sütőbe tesszük, és hirtelen megsütjük. Magas poharak aljára tegyünk 1-2 jégkockát és egy azucarillót, öntsünk rá egy kupica brandyt, majd töltsük fel a poharat vízzel.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 162
Tegnapi: 112
Heti: 669
Havi: 2 244
Össz.: 905 381

Látogatottság növelés
Oldal: Spanyol ízek
Finom falatok- sültek-levesek-lángos-tészták- édességek-pecsennyék-mártások - © 2008 - 2024 - izvarazs.hupont.hu

Az ingyenes honlapkészítés azt jelenti, hogy Ön készíti el a honlapját! Ingyen adjunk: Ingyen Honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »