Finom falatok- sültek-levesek-lángos-tészták- édességek-pecsennyék-mártások

Hazai-külföldi ízek-különlegességek ínyenceknek

TÁRKONYOS GYÖNGYHAGYMA

apró gyöngyhagyma (dughagyma) tetszés szerinti mennyiségben ecet só cukor ízlés szerint literes üvegenként 2 szál friss tárkonylevél 1 mokkáskanál tört fekete bors A hagymákat gondosan megtisztítom, majd szűrőbe téve, folyó vízsugár alatt megmosom és lecsöpögtetem. Tálba rakom, és annyi vizet öntök rá, amennyi ellepi, majd leszűröm. A vizet megmérem. Ízlés szerinti mennyiségű ecettel, sóval valamint cukorral összekeverem, és felforralom. (Inkább savanyú, mint édes legyen.) A tetején képződő habot leszedegetem. Beleszórom a borsot, majd a hagymákat is beletéve, az újraforrástól számított 2 percig forralom. Még forrón üvegekbe töltöm. Mindegyik üvegbe beledugok 2-2 szál tárkonylevelet. Hagyom, hogy teljesen kihűljön, végül légmentesen lekötöm, és a kamrába állítom. Szellős, hűvös helyen nagyon sokáig eláll. Sokféle ételhez használható. Savanyúságnak különféle sültekhez, kevert salátákba pedig ízesítőnek kiváló. Almával és majonézes mártással összekeverve kitűnő előétel.


FOKHAGYMÁS-CSÍPŐS KETCHUP

2 kg jó érett paradicsom 10 gerezd fokhagyma 10 dkg kristálycukor 2 evőkanál csípős mustár 1 teáskanál őrölt fekete bors 4 evőkanál 10%-os ecet ízlés szerint só A paradicsomokat megmosom, kocsányukat eltávolítom, majd feldarabolom. Befőző lábasba teszem, és nagyon kis lángon, folyamatosan kevergetve addig főzöm, amíg az egész összeesik. Ezután szitán áttöröm, hogy a paradicsom héja és a magjai ne kerülhessen a mártásba. Az így képződött paradicsomvelőbe belekeverem a megtisztított és összezúzott fokhagymát, a mustárt, a cukrot és a törött borsot, majd addig főzöm, amíg lekvár sűrűségűvé válik. Ecetet és sót teszek bele, természetesen megkóstolva, nehogy elsózzam. Ha már minden hozzávaló benne van, egy pillanatig forralom, közben kevergetem. Azon tűzforrón hosszú nyakú üvegekbe töltöm, és légmentesen lekötöm. Nedves gőzben legalább egy órán keresztül csírátlanítom, majd a vízben hagyom kihűlni. Végleges helyére állítom. Felbontás után célszerű a hűtőszekrényben tárolni, mert ha levegőt kap, könnyen romlik. Aki nem szereti a csípős ízt, édes mustárt tegyen bele. Sokrétűen felhasználható: kolbászhoz, virslihez, ételbe ízesítőként, salátamártáshoz stb.


HAGYMÁS UBORKASALÁTA

2 1/2 kg salátauborka 1 kg vöröshagyma 8 gerezd fokhagyma 15 dkg kristálycukor 1 szál torma 3 babérlevél 3/4 dl 10%-os ecet 1 csapott evőkanál mustármag 1 teáskanál koriander 1 teáskanál őrölt fekete bors ízlés szerint só literes üvegenként késhegynyi nátrium benzoikum Az uborkát megmosom, ledörzsölöm, majd langyos vízben fél óráig áztatom. Ismételten megmosom. Héjastól legyalulom. Hozzákeverem a megtisztított, megmosott és vékonyra karikázott vöröshagymát. Besózom. Lefedem, és másnapig állni hagyom. Gyengén kicsavarom és tiszta üvegekbe rakom. A visszamaradt sós léhez hozzákeverem az ecetet, a cukrot és 5 dl vizet. Beleszórom a fűszereket, és felforralom. Egy-két percnyi fövés után lezárom alatta a lángot, és hagyom egy kissé lehűlni. Közben a megtisztított, megmosott és vékony hasábokra vágott tormát, valamint a hámozott és forgácsokra vagdalt fokhagymát az üvegekbe dugdosom, majd ráöntöm a salátalevet. Tetejére szórom a tartósítót, és légmentesen lekötözöm.


HAGYMÁS ZÖLDSÉGCSALAMÁDÉ

1 kg patisszon 1 kg vöröshagyma 1 kg sárgarépa 1/2-1/2 teáskanál koriander és mustármag 5 szem fekete bors 1 csokor friss kaporzöld 1 szál tormagyökér ecet, cukor és só ízlés szerint A zöldségeket megtisztítom, megmosom, lecsöpögtetem. A patisszont és a sárgarépát legyalulom, a vöröshagymát vékony karikára vágom. A zöldségeket egy mély porcelán vagy üvegtálban sóval jól összekeverem. Lefedve állni hagyom. Másnap kicsavarom a levét, amelyet a só oldott ki belőle, és a zöldséget lazán üvegekbe töltöm. Közédugom a megtisztított és vékonyka hasábokra vágott tormát, valamint a megmosott, lecsöpögtetett kaprot. Körülbelül másfél-két liternyi vizet forralok, ecetet és cukrot öntök bele, majd a felsorolt fűszerekkel ízesítem. A zubogó levet ráöntöm az üvegbe tett zöldségre, és azonnal lekötöm. Lehetőleg sötét, hűvös helyen tárolom. Nemcsak savanyúságként, hanem különféle kevert salátákhoz is nagyon finom. A lecsöpögtetett csalamádé tehető majonézes mártásba, összerakható áttört túróval, gyümölccsel, sajttal, sonkával stb. Leve kitűnő salátaízesítő.


FOKHAGYMÁS LECSÓPÜRÉ

1 kg húsos zöldpaprika 1-2 db bogyiszlói csípős paprika 50 dkg paradicsom 1 fej fokhagyma 1 púpozott teáskanál só 1 csapott mokkáskanál nátrium benzoikum A zöldpaprikát megmosom, csumáját a szárával együtt kivágom, húsát feldarabolom. A paradicsomot ugyancsak megmosom, kocsányát kikanyarítom, a gyümölcshúst darabokra vágom. A fokhagymát gerezdekre szedve megtisztítom, majd az összes zöldséget húsdarálón vagy zöldségaprítón ledarálom. Befőző lábosba rakom, és sóval meghintve, folyamatos keverés közben lekvársűrűségűre főzöm. Még forrón belekeverem a tartósítót, és azonnal apró üvegekbe töltöm. Lekötöm, és száraz gőzben hagyom kihűlni. A lecsópürét felbontás után a hűtőszekrényben tanácsos tartani. Magyaros jellegű ételek kiváló ízesítője, de keverhetünk vele körözöttet vagy egyéb szendvicskrémet is. Használatánál vegyük figyelembe, hogy sós. (Aki nem szereti a csípős ízt, édespaprikával készítse.)


PÁCOLT FOKHAGYMA

15 fej szép, nagy, zsenge (lehetőleg kora nyári) fokhagyma 6 dl száraz fehérbor 1 1/2 dl 10%-os ecet 15 dkg kristálycukor 8 evőkanál olaj 2 cseresznyepaprika 3 babérlevél 2 csokor friss tárkonylevél 1 púpozott evőkanál só púpozott teáskanál törött fekete bors A borba belekeverem az ecetet, a sót, a cukrot és a fűszereket, majd felforralom. Hozzáteszem a finomra metélt tárkonyt és a cseresznyepaprikát. Közben megtisztítom a fokhagymagerezdeket. Apránként belerakom a forrásban lévő boros páclébe, és az újraforrástól számított 5 percig főzöm. Ezután levével együtt egy nagy befőttesüvegbe töltöm, és egy napig érlelem. Ismét felforralom, további 5 percig főzöm. Hagyom kihűlni. A leszűrt fokhagymagerezdeket apró üvegekbe töltöm, felöntöm a páclével, végül egy-egy evőkanál olajat csorgatok mindegyik üveg tetejére. Szorosan, légmentesen lekötöm, és sötét, hűvös helyen tárolom. Felbontás után csak hűtőszekrényben áll el. Szárnyasokhoz vagy sajtokhoz való, rendkívül finom savanyúság. Az így eltett fokhagyma ugyan elveszíti jellegzetes illatát, az íze viszont páratlan.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 19
Tegnapi: 46
Heti: 65
Havi: 107
Össz.: 919 620

Látogatottság növelés
Oldal: SAVANYÚSÁGOK, ÍZESÍTŐK TÉLRE
Finom falatok- sültek-levesek-lángos-tészták- édességek-pecsennyék-mártások - © 2008 - 2024 - izvarazs.hupont.hu

Az ingyenes honlapkészítés azt jelenti, hogy Ön készíti el a honlapját! Ingyen adjunk: Ingyen Honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »