Bécsi burgonyaleves
Hozzávalók 4 személyre: 30 dkg burgonya, 1,5 liter húsleves, 5 dkg füstölt szalonna, 1 fej vöröshagyma, 1 csokor leveszöldség, 2-3 gombafej, 1 mokkáskanál reszelt citromhéj, 2 dkg liszt, só, törött bors, csipetnyi köménymag, 1 mokkáskanál majoránna, 3 evőkanál tejföl, 1 csokor petrezselyemzöld vagy zellerlevél. A nagyon apró kockákra vágott füstölt szalonna zsírját kiolvasztjuk. Rátesszük az apróra metélt hagymát és a karikára vágott leveszöldséget. Kevergetve megpirítjuk. Ezután ráhintjük a lisztet, tovább pirítjuk egy percig, majd felöntjük a húslevessel. Hozzáadjuk a citromhéjat, megsózzuk, megborsozzuk és a majoránnával, köménymaggal megszórjuk. Végül hozzáadjuk a tisztított, feldarabolt gombát és a kis kockákra vágott burgonyát is. Fedő alatt addig főzzük, míg minden megpuhul. Szükség szerint utánafűszerezzük, és a tejföllel összekeverjük. Tálalás előtt a finomra vágott petrezselyemzölddel - vagy zellerlevéllel - meghintjük.
Bíboros leves
Hozzávalók (6 személyre): 1,25 liter húsleves, 1 kg paradicsom, 2,5 dl fehérbor, 2 evőkanál búzakeményítő, 1 dl enyhén fanyar vörösbor, 1 dl tejszín, 1 babérlevél, késhegynyi kakukkfű, fél citrom leve és héja, 1 szegfűszeg, só, cukor, törött fehér bors. A paradicsomot egy pillanatra forrásban lévő vízbe tesszük és a héját lehúzzuk, majd feldaraboljuk, és a húslevesbe tesszük. Hozzáadjuk a kakukkfüvet, a babérlevelet, egy csík citromhéjat, a szegfűszeget, és beleöntjük a fehérbort meg a citromlevet. Puhára főzzük és átpasszírozzuk, majd a sóval, a cukorral és a fehér borssal ízesítjük. A keményítőt elkeverjük a vörösborban, a levesbe öntjük, és jól összekeverve, kis lángon még 5 percig forraljuk, majd csészékben tálaljuk. A leves tetejére 1-1 evőkanál kemény habbá vert cukrozatlan tejszínt teszünk.
Tejfölleves
Hozzávalók 4 személyre: 2,5 dl tejföl, 2 evőkanál liszt, só, törött bors, késhegynyi reszelt szerecsendió, 1-2 evőkanál ecet, 2 evőkanál tejszín, köménymag. 1 liter vizet felforralunk, majd a tejföllel simára kevert lisztet elhabarjuk. Legalább 5 percig forraljuk, közben sóval, borssal, köménymaggal, ecettel ízesítjük. Frissen reszelt szerecsendióval fűszerezzük, végül hozzáöntjük a tejszínt is.
Spárgakrémleves
Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg spárga, 4 dkg vaj, 4 dkg liszt, 1 liter csontleves, só, cukor, törött bors, szerecsendió, 1 dl tejszín, 1 tojás sárgája, 1 csokor petrezselyemzöld. A spárgákat megmossuk, megtisztítjuk, a spárgafejeket levágjuk és félretesszük. A többit egy kockacukorral és sóval annyi vízben megfőzzük, amennyi éppen ellepi. A főtt spárgát átpasszírozzuk, és a közben felforralt csontleveshez adjuk. A vajból és a lisztből világos rántást készítünk, és ezzel a levest berántjuk. Beletesszük a spárgafejeket és sózzuk, fűszerezzük. Jól kiforraljuk, majd a tejszínnel elkevert tojássárgára ráöntjük a levest. Összekeverjük, és finomra vágott petrezselyemzölddel hintve tálaljuk.
Hagymás marhahús háziasszony módra
Hozzávalók 4 személyre: 80 dkg marhahátszín, só, törött bors, 2 evőkanál liszt, 10 dkg zsír, 30 dkg vöröshagyma, 1-2 evőkanál ecet. A húsból 5 dkg-os szeletkéket vágunk, vékonyra kiverjük, a széleken bevagdossuk, majd sózzuk, borsozzuk. Az egyik oldalát lisztbe mártjuk, és a lisztes felével a forró zsírba tesszük. Ha megpirult, megfordítjuk, és a másik oldalát is átsütjük. A hússzeleteket kivesszük a serpenyőből, és ugyanabban a zsiradékban üvegesre pirítjuk az apróra vágott hagymát. Kevés ecettel meglocsoljuk, hozzáadunk 2,5 dl vizet, és a húst visszatéve fedő alatt puhára pároljuk. Ha a levét időközben elfőné, apránként kevés forró vízzel pótoljuk. Csak sűrű, rövid lének szabad alatta maradni.
Marharagu
Hozzávalók 4 személyre: 80 dkg marhafelsál, 10 dkg zsír, 15 dkg leveszöldség, 15 dkg vöröshagyma, 1 evőkanál paradicsompüré, 1 dl vörösbor, só, törött bors, késhegynyi kakukkfű, 1 gerezd fokhagyma, 1 babérlevél, 1 csokor petrezselyemzöld, 1 szál zellerlevél, 5 dl húsleves, 3 dkg liszt, 10 dkg sárgarépa, 12 dkg zöldborsó, 15 dkg gomba, 10 dkg zöldbab. A húst 25-30 g-os szeletkékre vágjuk, kevés forró zsírban mindkét oldalát átsütjük, megsózzuk, megborsozzuk, és a serpenyőből kivéve melegen tartjuk. Ezután az apróra vágott hagymát és a kockákra vágott zöldséget pirítjuk meg a zsiradékban. Hozzáadjuk a paradicsompürét, ezzel tovább pirítjuk, majd ráöntjük a vörösbort. A húst visszatesszük a serpenyőbe, rászórjuk a fűszereket, a finomra vágott petrezselymet és a zellerlevelet, ráöntjük a húslevest, és fedő alatt, közepes lángon kb. 1 óra hosszat pároljuk. A megmaradt zsírból és lisztből rántást készítünk, hozzáöntjük az ételhez, és készre főzzük. A mártást átpasszírozzuk, és a húsra öntjük. Vajban párolt sárgarépával, zöldborsóval, zöldbabbal, esetleg burgonyakrokettel tálaljuk.
Bécsi főtt marhahús Sacher módra
Hozzávalók 4 személyre: 1 kg marhafartő vagy marhaszegy, 2 fej vöröshagyma, 2 szál petrezselyemgyökér, 1 kis zellergumó, fél fej káposzta, só, szemes bors, metélőhagyma. A megtisztított, feldarabolt zöldséget 1,5-2 liternyi vízben felforraljuk. Ezután beletesszük a húst, 6-8 szem borsot, sót és megmosott, héjas hagymát. 3 óráig főzzük. Ezután a húst kivesszük a léből, felszeleteljük, tányérokra tesszük, megsózzuk, és meghintjük finomra vágott metélőhagymával. Pirított burgonyával és kapormártással tálaljuk.
Majoránnás marhahús bécsi módra
Hozzávalók 4 személyre: 75 dkg marhafartő, 50 dkg vöröshagyma, 8 dkg zsír, 1 teáskanál pirospaprika, 1 teáskanál majoránna, 1 gerezd fokhagyma, 1 mokkáskanál köménymag, só, törött bors, 1 evőkanál citromlé, 2,5 dl tejföl, 2 evőkanál liszt, 2 evőkanál paradicsompüré, 2,5 dl húsleves. A húst vékony szeletekre vágjuk, a hagymát apróra metéljük. Ez utóbbit a forró zsírban üvegesre pirítjuk, majd rátesszük a hússzeleteket, és mindkét oldalukat átsütjük. Pirospaprikával, majoránnával, fokhagymával, sóval, borssal fűszerezzük, ráöntjük a citromlevet és a húslevest. Fedő alatt puhára pároljuk. A tejfölben elkeverünk 1 evőkanál lisztet és 1 dl vizet, behabarjuk vele a mártást. Kevergetve néhány percig forraljuk.
Sertéssült bécsi módra
Hozzávalók 4 személyre: 1 kg sertéscomb, 1 gerezd fokhagyma, 3 fej vöröshagyma, 1 szál sárgarépa, köménymag, só, 2 evőkanál zsír. A felszeletelt húst megsózzuk, meghintjük köménymaggal, és lisztbe mártjuk. A forró zsíron mindkét oldalát átsütjük, majd tepsibe tesszük a fokhagymával, a megtisztított és negyedelt vöröshagymákkal, a feldarabolt sárgarépával. Ráöntjük a pecsenyelevet, és puhára sütjük. Időnként saját levével meglocsoljuk.
Zöldséges párolt hús stájerországi módra
Hozzávalók 4 személyre: 1 kg sertéslapocka, 50 dkg vöröshagyma, fél zellergumó, 2 sárgarépa, 1 szál petrezselyemgyökér, 1 szál póréhagyma, 50 dkg burgonya, 1 babérlevél, 1 evőkanál ecet, 3-4 szem egész bors, só. A húst kis darabokra vágjuk, a zöldségeket megtisztítjuk és feldaraboljuk, majd sóval és borssal fűszerezve annyi vízzel tesszük egy lábosba, amennyi jól ellepi, és közepes lángon félpuhára pároljuk. Ezután adjuk hozzá a zöldségeket. Azon melegében tálalhatjuk is.
Sertésmáj tiroli módra
Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg sertésmáj, 3 evőkanál liszt, 5 dkg zsír, fél fej vöröshagyma, 1 teáskanál ecet, 1 dl tyúkhúsleves, 1 dl tejföl, 1 evőkanál kapribogyó, só, törött bors. A májszeleteket megborsozzuk, lisztben meghempergetjük. Vastag falú lábosban zsírt forrósítunk, és benne a májszeletek mindkét oldalát hirtelen átsütjük. A májat ezután kivesszük a lábosból, és egy jól lefödött tálban a sütőbe helyezzük, hogy meleg maradjon. Az apróra vágott hagymát a lábosban maradt zsírban üvegesre pároljuk, majd ráöntjük az ecetet. A lángot felerősítjük, hogy az ecet nagyjából elpárologjon, utána felöntjük a tyúkhúslevessel, és felforraljuk. Kis lángon néhány percig főzzük. Eközben a tejfölben simára keverünk 1 evőkanál lisztet és 1 dl vizet, ezt a lábosban lévő mártáshoz adjuk. Jól kiforraljuk. Az apróra vágott kapribogyót hozzáadjuk a mártáshoz, 1 percig tovább forraljuk, és azonnal rá is öntjük a májra. Frissen, forrón tálaljuk, mert ha kihűl, a máj megkeményedik.
Pisztráng boros mártásban
Hozzávalók 4 személyre: 4 pisztráng, néhány szem egész bors, 1 csokor petrezselyemzöld. 1 mokkáskanál kakukkfű, fél fej vöröshagyma, 2,5 dl fehérbor, 3 dkg vaj, 1 evőkanálliszt, só. A megtisztított, besózott pisztrángokat a finomra vágott petrezselyemzölddel, a kakukkfűvel, a megtisztított hagymával és néhány szem borssal a borban megpároljuk. A megpuhult halat kivesszük a léből és meleg tálba tesszük. A levét átszűrjük és ismét felforraljuk. Közben a vajat összedolgozzuk a liszttel, a léhez adjuk, és kevergetve még negyedóráig főzzük. A sűrű mártást citromlével ízesítjük, és a halakra öntjük.
Bécsi szaftos gulyás
Hozzávalók (6 személyre): 1 kg marhalábszár, 15 dkg sertészsír, 80 dkg vöröshagyma, 1 evőkanál ecet, 5 dkg édes-nemes pirospaprika, 2 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál majoránna, 1 teáskanál köménymag, 1 evőkanál paradicsompüré, só. A hagymát finomra vágjuk és a zsírban üvegesre pirítjuk. Pirospaprikával meghintjük, összekeverjük, majd ráöntjük az 1 evőkanál vízzel hígított ecetet. Rövid ideig forraljuk, utána rátesszük az ujjnyi vastag csíkokra vágott húst. Megsózzuk és a szétnyomkodott fokhagymával, a majoránnával és a megtört köménymaggal ízesítjük, hozzáadjuk a paradicsompürét (ez el is maradhat, ha valaki nem kedveli a paradicsomot), majd félig lefedve pároljuk néhány percig. Ezután 3 dl vizet aláöntünk. Ha a levét idő előtt elfövi, apránként pótoljuk. (Nem szabad túl sok vizet hozzáönteni, mert a húsnak nem főnie, hanem párolódnia kell.) Ily módon kapjuk a bécsi gulyás sűrű, ízletes szaftját a főzési idő végére: a hagyma a lassú párolódás közben ugyanis teljesen elfő, és a levet besűríti. Ezután még kb. 10 percig főzzük, míg a szaft elnyeri szép, vörösesbarna színét és "selymes" állagát. A császárgulyás hasonló módon, de bélszínből készül. A fiákergulyás úgy készül, mint a bécsi szaftos gulyás, és tükörtojással, ecetes uborkával, valamint paprikasalátával körítik.
Halászlé
Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg vegyes hal, 20 dkg vöröshagyma, 4 evőkanál olaj, 3 teáskanál paprika, 2 zöldpaprika, 4 paradicsom, 1 gerezd fokhagyma, 1 dkg burgonyakeményítő, 1,5 dl fehérbor, só. A kifilézett halat darabokra vágjuk, megsózzuk és hideg helyre tesszük. A finomra vágott hagymát a forró olajban üvegesre pirítjuk, meghintjük a paprikával, felöntjük a borral, hozzáöntünk még 1,5 liter vizet, és 10 percig forraljuk. Beletesszük a csíkokra vágott zöldpaprikát, a cikkekre vágott paradicsomot és a szétnyomkodott fokhagymát, majd megsózzuk. Felforraljuk, és fedő alatt, közepes lángon kb. fél óra hosszat főzzük. A burgonyakeményítőt fél dl vízben elkeverjük, ezzel besűrítjük a levet. Hozzáadjuk a halakat, ismét felforraljuk, majd kis lángon 10-13 percig főzzük. Aki nagyon csípősen kedveli, cseresznyepaprikát tegyen bele. Betétnek csipetkét főzünk bele.
Fogas (vagy: Fogasch) bécsi módra
Hozzávalók 4 személyre: 80 dkg-os fogas, 2 evőkanál fehérbor, kevés citromlé, só, vaj a pergamenpapír megkenéséhez, a töltelékhez: 3 zsemle, 2 tojás, 1 dl tej, 4 dkg vaj, 2 evőkanál zöldborsó, 12 dkg gomba, 2 paradicsom, só, szerecsendió. A megtisztított fogast besózzuk, citromlével megöntözzük, a töltelékkel megtöltjük, bevarrjuk, és a borral meglocsoljuk. Vajjal megkent pergamenpapírba (vagy alumíniumfóliába) göngyöljük, és előmelegített, forró sütőben kb. fél óráig sütjük. A töltelékhez a zsemléket meghámozzuk, belüket kockákra vágjuk, a tejjel elkevert tojással meglocsoljuk. Ha a folyadékot a zsemle mind beszívta, akkor megsózzuk, reszelt szerecsendióval fűszerezzük, és 2 dkg olvasztott vajat is teszünk a masszához. Az egészet összedolgozzuk, majd hozzákeverjük az előzőleg megfőtt zöldborsót, a kockákra vágott, vajban megpárolt gombát, és a meghámozott, ugyancsak kockákra vágott paradicsomot. (A töltött halat szalonnaszeletekbe is lehet göngyölni és fehérborban megpárolni.) Párolólevét tejszínnel és tojássárgával sűrítjük, kevés vajjal összekeverjük, citromlével ízesítjük. A mártást a hal mellé tálaljuk.
Salzburgi nokedli
A név megtévesztő: nem galuska, hanem pehelykönnyű, finom sütemény! Hozzávalók (2 személyre): 5 tojás fehérje, 3 tojás sárgája, 3 dkg kristálycukor, 2 dkg liszt, 1 zacskó vaníliás cukor, fél citrom reszelt héja, 0,5 dl tejszín, 2 dkg vaj, 1 dkg porcukor a sütőforma részére. A tojásfehérjékből kemény habot verünk, fokozatosan hozzákeverjük a cukrot, a tojássárgákat, a vaníliás cukor felét, a reszelt citromhéjat és a lisztet. A masszából négy, piramis formájú kúpot formálunk, előzőleg kivajazott és porcukorral meghintett hőálló üveg- vagy porcelántálra rakjuk, és 5 percre az előmelegített, forró sütőbe tesszük. Ekkor a vaníliás cukor másik felét belekeverjük a felforrósított tejszínbe, beöntjük a tálba a "nokedlik" alá, és még 3 percig pároljuk. Porcukorral meghintve, nyomban tálaljuk. Amint kihűl, a nokedli összeesik!
Salzburgi nokedli bécsi változata
Hozzávalók 4 személyre: 3 tojás, 5 dkg vaj, 1 evőkanál porcukor, 1 evőkanálliszt, 1,5 dl tej, 1 teáskanál vaníliás cukor. A tojások fehérjéből kemény habot verünk, hozzáadjuk a porcukrot és a lisztet. Egy tálban a tejet 2 dkg vajjal és a vaníliás cukorral megforrósítjuk. Ráöntjük a tésztát, majd az előmelegített, forró sütőben 5-6 percig (szilárdulásig) sütjük. Ekkor kivesszük a sütőből, és a nokedlikat kanállal kiszaggatjuk egy melegített tálra. Vaníliás cukorral meghintve nyomban tálaljuk.
Sacher-torta (a bécsi Sacher-szakácskönyv receptje szerint)
Hozzávalók 4 személyre: 13 dkg vaj, 11 dkg porcukor, 1 zacskó vaníliás cukor, 6 tojás, 13 dkg főzőcsokoládé, 13 dkg liszt, 20 dkg sárgabaracklekvár. A bevonathoz: 20 dkg cukor, 1 dl víz, 15 dkg főzőcsokoládé. A tésztához a megpuhított vajat a porcukorral és a vaníliás cukorral habosra keverjük, majd fokozatosan hozzáadjuk a 6 tojás sárgáját, valamint habverővel hozzákeverjük a megolvasztott, de már kihűlt csokoládét. A 6 tojás fehérjéből kemény habot verünk, és óvatosan beleforgatjuk a tésztába. Végül ugyanolyan elővigyázatosan belekeverjük a lisztet is. A tortaforma alját sütőpapírral kibéleljük, majd beletöltjük a tésztát. A tetejét elsimítjuk. Előmelegített, forró sütőbe téve közepes lángon sütjük. A sütés első 10 percében kisujjnyi rést hagyunk a sütő ajtaján, hogy a sütőből a gőz eltávozhasson. Ezt követően a sütő ajtaját becsukjuk, és a tésztát még kb. 1 órát sütjük tovább, mérsékelt lángon. (Akkor sült át eléggé, ha az ujjunk hegyével könnyedén megnyomva a tésztát, az rögtön visszanyeri az alakját.) A tésztát formában hagyjuk kihűlni, majd késsel körülvágjuk és kiborítjuk a formából. A papírt lehúzzuk, a tortát két lapba vágjuk. Az alsó lapot megkenjük a kissé felmelegített sárgabaracklekvárral, és ráillesztjük a felső lapot. Ezután bevonjuk a csokoládémázzal. Ez utóbbihoz a cukrot vízzel 5-6 percig forraljuk, majd félig kihűtjük. Eközben a csokoládét megolvasztjuk és összekeverjük a már langyos cukorsziruppal. Addig keverjük, míg sima, de sűrű, és még folyékony marad. (Ha túl sűrűnek találjuk, hozzáönthetünk még egy kevés cukros vizet. Az öntet hőfoka pedig akkor jó, ha ajkunkhoz érintve azzal kb. azonos hőfokúnak érezzük, a túl meleg csokoládé nem lesz fényes. ) Ezután a mázat rögtön a tortára öntjük, a tetejét és az oldalát késsel elsimítjuk. Tortatálra helyezzük, és néhány óráig "pihentetjük", hogy az ízek jól összeérjenek. A Sacher-tortát díszítés nélkül szokták az asztalra tenni. Minden szelet torta mellé 1-1 kanál cukrozatlan tejszínhabot tesznek a tányérra, és egy tálban külön is kínálnak hozzá habot, amiből mindenki tetszése szerint vehet.