Finom falatok- sültek-levesek-lángos-tészták- édességek-pecsennyék-mártások

Hazai-külföldi ízek-különlegességek ínyenceknek

Almás aprósütemény

4-6 tojás (mérettől függ), 50 dkg vaj, 50 dkg cukor, 125 dkg liszt, 1 vaníliás cukor, 1 sütőpor. Az anyagokat jól dolgozzuk össze, és tegyük hidegre, 8-12 órára. A tésztát nyújtsuk 1/2cm vastagra, vágjuk formákra és 200 C-os sütőben kb. 10 perc alatt süssük meg. Amikor lehűltek, a tetejüket lehet díszíteni csokoládéval vagy más anyaggal. Másik változat szerint sütés előtt a tetejüket tojás sárgájával megkenjük, és színes cukorkákat szórunk rá. Mivel ez egy nagy adag tészta, feléből elegendő aprósüteményt sütni, a másik feléből pedig készíthetünk:


Almatorta

A hagyományos almatorta alapanyagokhoz kell még: 25 dkg porcukor, 1 kg alma, 20 dkg mazsola, citromlé. Az almát vágjuk apró darabokra, a tészta fele részét nyújtsuk ki és tegyük a sütőformába. Az almadarabokat és a mazsolát szórjuk a tésztára, a tészta maradékát nyújtsuk ki, vágjuk csíkokra és borítsuk be ezekkel az almás keveréket. 180 C-os sütőben kb. 1 órán át, süssük. Miután a sütemény lehűlt keverjük ki a porcukrot a citromlével, és ezzel a masszával kenjük be a csíkokat.


Alpesi csirkecomb

Elkészítés: A csirkecombot bőrét lehúzzuk, kicsontozzuk. Sózzuk, borsozzuk, és kevés vajon félig puhára sütjük. Közben felvert tejszínhabot reszelt almával, vágott dióval összedolgozzuk. A félig sült húsokat kivajazott tűzálló tálba helyezzük, és az ízesített habbal bevonjuk. Előmelegített sütőben készre sütjük. Vegyes zöldségkörettel, befőttel tálaljuk.


Ananászos káposztasaláta

Hozzávalók: 25 dkg fehér káposzta, egy 1 kg-os ananászkonzerv, 1 kis szál póréhagyma, 9 ek. olaj, só, őrölt fehérbors, késhegynyi cukor, 2 citrom Elkészítés: Legyaluljuk a káposztát, és enyhén besózva néhány óráig állni hagyjuk. Ezután összekeverjük a kis kockákra vágott ananásszal meg a zöldjétől megtisztított, vékonyra szelt póréhagymával. A citromléhez vékony sugárban - közben állandóan keverve - hozzácsurgatjuk az olajat, a borssal, cukorral ízesítjük, és adunk hozzá két kanálnyit az ananászkonzerv levéből. Ezzel a mártással keverjük össze a salátát (ha túl sok leve lenne, egy keveset leöntünk belőle), és egy napig érleljük.


Bajor burgonya

Hozzávalók 4 személyre: 4 nagy burgonya, 10 dkg eidami vagy trappista sajt, 10 dkg füstölt sajt, 2 dl tejföl, őrölt bors, só, köménymag, 5 dkg vaj. A jól megmosott és lesikált burgonyákat hosszában kettévágjuk, és a vágott felükkel lefelé kivajazott tepsibe vagy tűzálló tálba tesszük, és sütőben nagyjából 40 perc alatt megsütjük. A tejfölt a kétféle reszelt sajttal összekeverjük, sóval, őrölt borssal ízesítjük. Leöntjük vele a héjában megsült burgonyákat, kevés köménymagot szórunk a tetejére, és még tíz percre visszatesszük a forró sütőbe. Ha vacsorának szánjuk, salátát adjunk hozzá, ha előételnek, adjuk csak önmagában.


Bajor burgonyakrém leves

Hozzávalók: 25 dkg kenőmájas, 2 evőkanál olaj, 1 fej vöröshagyma, 30 dkg zöldborsó, só, bors, majoránna, bazsalikom, petrezselyem, 1 csomag burgonyapehely, 1 l húsleves. Elkészítése: Az olajban megpirítjuk a hagymát, hozzáadjuk a kenőmájast. Húslevessel fölengedjük, és belekeverjük a burgonyapelyhet. Felforraljuk, beletesszük a fűszereket, majd fogyasztás előtt 15 percig állni hagyjuk.


Bajor csirkecomb

Hozzávalók: személyenként 1 db csirkecomb, 10 dkg füstölt szalonna, 1-2 dkg vaj, 1 fej vöröshagyma, 1 dl tejföl, 1 dl fehérbor, 1 evőkanál zsemlemorzsa, flekkenfűszer, késhegynyi őrölt bors. Elkészítés: A húst füstölt szalonnával sűrűn megtűzdeljük, flekkenfűszerrel bedörzsöljük. A maradék szalonnát két vékony szeletre vágjuk, és tűzálló tál aljára fektetjük. Erre a meghámozott, karikára vágott vöröshagyma kerül, majd-tűzdelt felével felfelé a combok. A tejfölt borral simára keverjük, és a csirkére locsoljuk. Csipetnyi őrölt borssal megszórjuk, és a zsemlemorzsát ráhintjük. A vajat a tetejére morzsoljuk, és a tálat lefedve, a forró sütőbe toljuk. Addig pároljuk, amíg a hús meg nem puhul, majd a fedőt levéve a pecsenyét szépen megpirítjuk. A legjobb hozzá a párolt vegyes zöldség.


Bajor csülök

Hozzávalók (4 személyre): 4 evőkanál olaj, 5 cikk fokhagyma, 2 teáskanál köménymag, 1 teáskanál frissen őrölt fekete bors, 2 db kb. 80 dkg-os sertéscsülök, 1 teáskanál morzsolt majoránna, 3 dl sör. A három cikk apróra zúzott fokhagymát keverjük el köménymaggal, borssal, majoránnával és olajjal. A húst tisztítsuk meg, legvastagabb részén vágjuk csontig, majd zsíros bőrrészén vagdossuk be. Kenjük be jól a fenti fűszeregyveleggel, és lefedve tegyük pihenni a hűtőbe 3 órányit. Készítsük elő a grillfelszerelést, húzzuk a csülköt forgónyársra, a maradék fokhagymával spékeljük meg, majd sütés alatt gyakran kenegessük a visszamaradt fűszeres olajjal. Negyedórával a sütés befejezése előtt kenjük be a csülköt sörrel mindaddig, míg piros, ropogós felületű lesz.


Bajor pogácsa

50 dkg burgonya, liszt, só, őrölt bors, vöröshagyma, joghurt, olaj A megtisztított, kockára vágott burgonyát puhára főzzük, leszűrjük, kis főzőlével áttörjük. Annyi lisztet adunk hozzá, hogy kemény masszát kapjunk. Sóval, őrölt borssal, finomra vágott vöröshagymával ízesítjük. Pogácsákat formázunk, forró olajban pirosra sütjük. Meleg joghurttal leöntve tálaljuk.


Bajor spárga.

Hozzávalók: 1 kg spárga, 3 dl csont lé, vaj, és liszt a rántáshoz, 4 zsemle, 3 tojás, 3 dl tej, 15 dkg vaj, só. Elkészítése: A vékony zsemleszeleteket a tojások és a megsózott tej keverékében megáztatjuk. Tíz dkg vajat megforrósítunk, és az áztatott zsemleszeletek mind két oldalát egyenletes tűznél barnára sütjük, majd kiszedjük tányérra. Ez alatt erős csontlében megfőzzük a megtisztított és feldarabolt spárgát. Világos rántással sűrítjük, és a tálba helyezett zsemletésztára öntjük. Negyedóráig meleg helyen állni hagyjuk, utána tálaljuk.


Bajor tojásmártás

Hozzávalók: 4 tojás, 1 gerezd fokhagyma, 4 dkg liszt, 4 dkg vaj, 2 evőkanál borecet, só Elkészítés: Egy porcelántálban a tojásokat simára keverjük a liszttel, a borecettel, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. Egy lábaskában felolvasztjuk a vajat, rádobjuk a zúzott fokhagymát, majd amikor a vaj hólyagosodni kezd, gyorsan elkeverjük az ecetet a tojásos krémben, melyet a lábaskába öntünk. Nagyon lassú tűzön, állandó kevergetés mellett, krémsűrűségűre főzzük. Azonnal, tehát még forrón is kínálhatjuk párolt zöldséghez, főtt halhoz, bevert tojáshoz, de jól záródó befőttes üvegben, a hűtőszekrényben napokig eláll. Hidegen is finom!


Bienenstich (méhcsípés)

Alaptészta, mint a meggyes öntött lepénynél. Ugyanúgy elnyomkodjuk a gáztepsiben, peremet is készítve, mint a meggyes öntött lepénynél. Az öntetet egyenletesen elosztjuk rajta, és közepes lángnál kb. 25 percig sütjük, óvatosan, nehogy megégjen a teteje. Öntet: 15 dkg margarin, 15 dkg cukor, 7,5 dkg méz, 20 dkg kókuszreszelék, 2-3 tojás, néhány ek. tejszín v. tej, csipet só A margarint, cukrot és mézet kis lángon rövid ideig főzzük, levesszük a tűzről, beleadjuk a kókuszt, és ha langyosra hűlt, a tojásokat. Hozzákeverjük a tejet ill. tejszínt, és egy csipet sót.


Berlini levegő

2 személyre; Hozzávalók: 4 tojás, fél citrom leve, Polisweet édesítőszer, 1 csapott evőkanál zselatin, reszelt citromhéj. Elkészítés: A tojássárgáját az édesítőszerrel, a citromlével és a reszelt citromhéjjal habosra keverjük. Forró vízben feloldjuk a zselatint, és a tojáshoz keverjük. Felverjük a tojásfehérjét, és ha kihűlt a zselatin, óvatosan a masszához keverjük. Üvegpoharakba töltjük, és legalább egy órára behűtjük. Gyümölcsvelővel vagy friss gyümölcsökkel kínáljuk.


Borjújava Holstein módra

Hozzávalók (4 személyre) 60 dkg borjúdió, 5 dkg vaj, 4 tojás, 4 ringli, só, olaj, 40 dkg burgonya, vegyes saláta A hússzeleteket natúr lesütjük, a zsírt leöntve kevés vajat morzsolunk el rajtuk, fedő alatt melegen tartjuk. Közben a burgonyát héjában megfőzzük, meghámozzuk, egyenletes szeletekre vágjuk, megsózzuk, és serpenyőben, kevés felhevített olajban állandóan forgatva, szép pirosra sütjük. Ugyancsak megsütünk 4 tükörtojást. A pirított burgonyát gömbölyű tál közepére halmozzuk, a tál peremét vegyes salátával díszítjük, a pirított burgonyára tesszük a megsütött hússzeleteket, megöntözzük a vajas pecsenyelével, rátesszük a tükörtojást, s mindegyikre egy-egy ringlit illesztünk.


Brémai csemege

1 kg liszt, 2 kocka friss élesztő, 3 l langyos tej, 10 dkg finomított cukor, 1 citrom reszelt héja, 2-2 kávéskanál őrölt kardamom, szegfűszeg, fahéj és gyömbér, 37,5 dkg puha vaj, 35-35 dkg mazsola fehér és piros szőlőből, 10-10 dkg kockára vágott cukrozott, szárított citrom- és narancshéj, 20 dkg hámozott, tört mandula, 10 dkg vaj. A lisztet műanyag tálba szitáljuk, a közepébe mélyedést nyomunk. A tálat rövid időre meleg sütőbe tesszük, amíg a liszt kézmeleg lesz. (A műanyag jobban tartja a meleget!) Elkeverjük a tejet és a szétmorzsolt élesztőt, és beleöntjük a lisztben lévő mélyedésbe, kissé elkeverjük a liszttel is. A tetejét kevés liszttel szórjuk be. A tésztát fóliával lefedve 20 percig kelesztjük. Ez után hozzáadjuk a cukrot, a reszelt citromhéjat, a fűszereket és a vajat, és robotgéppel kb. 4-5 percig simára verjük. Tálban összekeverjük a szárított gyümölcsöket és a mandulát, kicsit felmelegítjük, és könnyedén a masszához adjuk. Ez után a tésztát meleg helyen még 1-2 órát pihentetjük. Ha megkelt, gyorsan újra átgyúrjuk, háromszög alakúra formáljuk, kizsírozott sütőlemezre fektetjük, és meleg helyen még egyszer 1 órát kelesztjük. A megkelt tésztát 200 fokra (gázsütő 3-as fokozat) előmelegített sütőben kb. 1 órát sütjük. Sütés közben legalább kétszer kenjük meg olvasztott vajjal.


Burgonyasaláta

Hozzávalók: 1 kg burgonya, 10 dkg füstölt szalonna, 1-1 fej vöröshagyma és zeller, 1 kk. mustár, csipetnyi cukor és pirospaprika, borecet, só A tisztított karikára vágott burgonyát sós vízben megfőzzük. Ha kész megecetezzük, és lefedjük. 5 percig állni hagyjuk. Közben nagyobb kockákra vágjuk a szalonnát, és ropogósra sütjük, zsírjáról leszedjük, de melegen tartjuk. A visszamaradt zsiradékon megpároljuk az apró kockára vágott hagymát és zellert, majd a burgonya főzőlevével felengedjük. Csipetnyi cukorral, pirospaprikával és mustárral ízesítjük, és a leszűrt burgonyát belekeverjük. Ráhintjük a még meleg szalonnapörcöket, és azonnal tálaljuk.


Burgonyás palacsinta

0,5 kg nyers, finomra reszelt burgonya, kis fej reszelt hagyma, 1 tojás, 1 kk. só, csipet bors. A burgonyát, lisztet, hagymát, sót, borsot, tojást összekeverjük. Gyengén olajozott forró palacsintasütőben kis merőkanállal adagolva sütjük meg - mindkét oldalát. Sültekhez vagy önálló fogásként vöröskáposztával tálaljuk. (Ez is finom, de én vöröshagyma helyett fokhagymával készítem, jól megborsozva, és ha eszembe jut, akkor kaprot is teszek bele.)


Csokoládés kiflik

15 dkg vajat, 15 dkg csokoládét, 21 dkg cukrot, 21 dkg darált mogyorót összegyúrunk, egy órára hideg helyre tesszük. Kiflicskéket formázunk belőle és nem túl forró, félig nyitott sütőben megsütjük. Egyik végét olvasztott csokoládéba mártjuk.


Csőben sült spárga

Hozzávalók: (6 személyre) 80 dkg spárga, 2 evőkanál olaj, 1 kávéskanál citromlé, só, kevés cukor, 20 dkg főtt sonka, 2 dkg vaj, 5 dkg parmezán sajt, 1 dl tejföl A spárga fejét levágjuk és félretesszük, majd héjtalanítjuk a szárát, és 4 centis darabokra vágjuk. A spárgát és a spárgafejeket megfőzzük 1 evőkanál olajjal, citromlével, sóval, kevés cukorral. A levét lecsurgatjuk, olajjal jól kikent tűzálló tálba tesszük a negyed részét. Erre rakunk egy sor főtt vékonyra szeletelt sonkát, kevés reszelt sajtot, vajforgácsot. Erre jön egy újabb sor spárga majd megint a sonka. Az utolsó réteg spárgát megszórjuk reszelt sajttal, meglocsoljuk tejföllel, és sütőben, közepes lángon megsütjük úgy, hogy a teteje aranybarnára piruljon.


Dióhegyek

10 dkg vaj, 12 1/2 dkg cukor, 1 vaníliás cukor, 1 csipet só, 2 tojás, 3 ek. tej vagy tejszín, 20 dkg zabpehely, 7 1/2 dkg darált mogyoró, 10 dkg liszt, 1 tk. sütőpor, mogyoró a tetejére. Összekeverjük a vajat, cukrot, vaníliás cukrot, tojásokat és a sót. Hozzáadjuk a tejet, zabpelyhet, mogyorót, sütőport és a lisztet. A pasztát tegyük nyomózsákba és formázzunk kis "hegyeket" belőle a sütőlemezre, amit előzőleg vajjal kikentünk. A tetejüket egy-egy szem mogyoróval díszítjük. Előmelegített sütőben 180 C-on kb. 15 percig sütjük. Kb. 80 db lesz belőle.


Dortmunder

A szokásosnál kevesebb zsiradékkal pirított májat készítünk, majd jól lecsurgatjuk, és finomra vágjuk. Közben a burgonyás gombóctésztát is el- készítjük, és a májkrémet a gombóctésztával összegyúrjuk. Gombócokat formálunk belőle, és húsleveskockából készített lében kifőzzük. Gombamártással tálaljuk.


Elzászi húsos káposzta

50 perc, Nehézség: 1 Hozzávalók: 40 dkg sovány, csont nélküli sertéstarja, 80 dkg savanyú káposzta, 10 dkg húsos füstölt szalonna, 10 dkg főtt füstölt sonka vagy tarja, 1 pár virsli, 2 nagy fej vöröshagyma, 5 gerezd fokhagyma, 1 dl száraz fehérbor, 1 húsleveskocka, 2 evőkanál olaj, só és őrölt fekete bors, ízlés szerint Elkészítés: Lapos, nagy kuktába teszem a vékony szeletekre vágott füstölt szalonnát. Erre fektetem a megsózott, megborsozott és zúzott fokhagymával bekent hússzeleteket. Beborítom a megtisztított és vékony karikákra vágott vöröshagymával, majd sorban, egyenletesen ráhalmozom a sonkakockákkal elkevert savanyú káposztát. Tetejére teszem a karikákra vágott virslit. Az egészet leöntöm a bor, 2,5 dl víz, az olaj és a szétmorzsolt húsleveskocka keverékével. A kuktát lezárom, és az ételt felforralom. 30 percig főzöm kis lángon, majd a lángot eloltva alatta, 5 percig hagyom zárva a kuktát. Tálaláskor a tetejéről leveszem a virslit és a káposztát, beteszem egy mélyebb, főzelékes-tálba, majd szépen egymás mellé ráhelyezem a párolt hússzeleteket.


Elzászi pulykapecsenye

Hozzávalók: 1 kg pulykacomb, 10 dkg füstölt szalonna, 1 fej vöröshagyma, só, bors, 2 szem borókabogyó, 60 dkg savanyú káposzta, olaj. Elkészítés: A pulykadarabokat bedörzsöljük sóval, törött borssal, megtűzdeljük szalonnával, majd egy kevés olajban, nagy lángon, pirosra sütjük. Teszünk mellé egy babérlevelet, 1 fej vöröshagymát, 2 borókabogyót, egy kevés vizet, majd befedjük savanyú káposztával, és fedő alatt puhára pároljuk. Ha megpuhult a húsokat felülre tesszük, és fedő nélkül sütőben szép pirosra sütjük.


Elzászi savanyú káposzta

Hozzávalók (4 személyre): 1 kg savanyú káposzta, 15 dkg füstölt szalonna, 50 dkg sertéslapocka, 25 dkg főzőkolbász, 1 borjúláb, 2 fej hagyma, 1 petrezselyem- gyökér, 3 babérlevél, 3-4 szegfűszeg, 2 dl fehérbor, só, 1 teáskanál egész fekete bors. Hideg vízbe tegyük főni a borjúlábat és a fűszereket, valamint a hagymát. A káposztát mossuk ki, a szalonnát daraboljuk fel és a lapockával együtt tegyük főni annyi vízzel, amennyi éppen hogy ellepi. ízesítsük petrezselyemgyökérrel, majd fehérborral. Mikor majdnem megpuhult minden, dobjuk a tetejére a fő-zőkolbász darabokat is. Tálaláskor a húsokat vágjuk szeletekre, és a káposztával egy tálban szolgáljuk föl.


Elzászi szendvics

Hozzávalók: 5 dkg húsos szalonna, 4 vöröshagyma, 40 dkg savanyú káposzta, só, őrölt bors, őröl kömény, 2 ek. liszt, 1 francia-kenyér (bagett), 4 bajor kolbász (fehér kolbász) esetleg virsli, 2 ek. mustár, a hagyma sütéséhez olaj. Elkészítés: A szalonnát apróra vágjuk, kiolvasztjuk, majd fél lereszelt vöröshagymát megfuttatunk rajta. A kissé feldarabolt káposztát beleforgatjuk, megsózzuk, megborsozzuk, őrölt köménnyel fűszerezzük, lefödve puhára pároljuk. A maradék hagymát vékonyan felszeleteljük, "gyűrűire" szedjük, lisztbe forgatjuk, és olajban aranybarnára sütjük. A franciakenyeret 4 részre vágjuk, majd egyenként elfelezzük, és a belsejüket kikaparjuk. A kivájt alsó részbe káposztát töltünk, a fele hagymával beterítjük, és a kolbászt rárakosgatjuk. Mustárral megkenjük, a többi káposztával befedjük, a maradék hagymát rászórjuk, végül a kenyerek felső részét ráborítjuk. Egyenként alufóliába csomagoljuk, és sütőben közepesnél erősebb lánggal (200 °C) 15-20 percig sütjük.


Fácán winzi módon

Hozzávalók: 4 személyre: 2 fiatal fácán szárnyával, zúzájával és szívével, 16 szem borókabogyó, 1 darabka citromhéj, só, 1,5 dl száraz fehérbor, frissen őrölt fekete bors, 2 nagy vékony szelet füstölt szalonna, 1 dl olaj, 2,5 dl tejszín, pár szem apróra vágott dióbél. Elkészítés: A fácán szárnyait, a zúzákat és a szíveket gondosan megmossuk, és egy lábosba rakjuk. Hozzáteszünk 6 szem összetört borókabogyót, a citromhéjat és a sót. Hozzáöntjük a bort és 1,5 dl vizet. Fedő alatt gyenge tűznél 45 percig főzzük. A húslevet szitán átszűrjük, majd visszaöntjük az edénybe, és addig forraljuk tovább, amíg egyharmadnyira be nem fő. A sütőt 220 °C-ra előmelegítjük. A fácánokat megmossuk, leszárítjuk, sóval, borssal bedörzsöljük. Mindkét madarat becsomagoljuk egy-egy szelet szalonnába, és azt rá is kötözzük. Az olajat megfelelő méretű lábosban felforrósítjuk. A szalonnás fácánok mindkét oldalát átpirítjuk rajta. Befedjük, és a sütő alsó részébe toljuk. Körülbelül 40 perc alatt aranybarnára sütjük, majd az edényből kiemeljük, és a kisült zsiradékot leöntjük. A szalonnát lebontjuk és a madarakat a sütőbe visszatéve fedetlenül, 10 percig pirítjuk. Ezután kivesszük, és alufóliával betakarva melegen tartjuk. A pecsenyelevet lezsírozzuk, és hozzáöntjük a fácánaprólék levét és a tejszínt. A megmaradt borókabogyókat mozsárban összetörjük, és a tejszínes lével addig forraljuk, amíg az egész mártás-sűrűségűvé nem válik. Végül belekeverjük a vágott dióbelet. A megsült fácánokat előmelegített tálra fektetjük, és a mártást köré öntjük. Köret: boros savanyú káposzta, burgonyapüré. Italajánlatunk: száraz fehérbor. Elkészítési idő: 1 óra.


Frankfurti kacsa

Hozzávalók: 1 kacsa, 1 kg savanyú káposzta, 20 dkg lángolt kolbász, 15 dkg császárhús, só, bors, majoránna. Elkészítése: A savanyú káposztát kimossuk, lábosba tesszük, hozzátesszük a kolbászt és a császárhúst, és 2 óra hosszat főzzük. A kacsát kívül-belül megsózzuk, belsejét megszórjuk majoránnával, tűzálló tálra tesszük, leöntjük forró olajjal, egy kicsit megforgatjuk az olajban, és világos rózsaszínűre sütjük. A káposztából kivesszük a császárhúst, a kolbászt, a káposztát lezsírozzuk, beletesszük a kacsát, és kb. 40 percig a káposztában pároljuk. Előmelegített tálra felhalmozzuk a káposztát, ráhelyezzük a kacsát, a fölszeletelt kolbászt és a császárhúst.


Frankfurti karfiolleves

Hozzávalók: 1 csomag mirelit karfiol, 30 dkg burgonya, 1 húsleveskocka, 2 pár virsli, só 1 csomó petrezselyemzöld. Elkészítése: A burgonyát meghámozzuk, karikára vágjuk, leöntjük 1,5 l vízzel és beledobunk egy húsleveskockát. Lefedve, kis lángon félig puhára pároljuk, ekkor teszünk bele a karfiolt. Teszünk bele fejenként egy szál virslit, és meghintjük apróra vágott petrezselyemzölddel. Ezzel már csak 2-3 percig forraljuk,


Frankfurti korhelyleves libatojással

Hozzávalók: 4 libatojás, 2 szál póréhagyma, 1 kis zellergumó, 2 burgonya, 2 sárgarépa, 1 csomó petrezselyem, kakukkfű, majoránna, bazsalikom. 2, 5 tejszín, 20 dkg virsli, 2 dl sör, 1 l húsleves, só Elkészítés: Tisztítsuk meg a zöldségféléket, a póréhagymát és a sárgarépát vágjuk vékony szeletekre, a burgonyát és a zellergumót pedig apró kockákra és tegyük a forrásban lévő húslevesbe. Ha a zöldség félig megfőtt, hozzáadjuk a felkarikázott virslit, a fűszereket és a sört, végül, ha a zöldség puhára főtt, a tejszínt vagy tejfölt. A tojásokat felverjük, sóval, borssal ízesítjük, erőteljes kevergetés közben a levesbe eresztjük, és azonnal levesszük a tűzről, különben a tojás szivacsossá, élvezhetetlenné válik. Tetejét meghintjük finomra vágott petrezselyemmel, és forrón kínáljuk. Pirított kenyérszeleteket, köményes, sós rudacskát kínálhatunk hozzá.


Frankfurti krémleves

Hozzávalók: 30 dkg sertéscsont, 10 dkg sárgarépa, 5 dkg fehérrépa, 3 dkg hagyma, 2 dkg só, 1 g törött bors, 40 dkg kelkáposzta, 4 dkg vaj, 5 dkg liszt, 3 dkg füstölt szalonna, 1 pár virsli 1 dl tejszín, 1 tojássárgája. Elkészítése: A csontból a zöldséggel, hagymával, sóval, erőlevest készítünk. A kelkáposztát felszeleteljük, fazékba tesszük, rászűrjük a levest, megborsozzuk, majd a kelt jó puhára főzzük. A vajból és a lisztből készített világos rántással berántjuk. Ezután az egészet felforraljuk, és finom szitán áttörjük. A tejszínnel elkevert tojássárgáját habverővel állandóan keverve beletesszük. Az apró kockára vágott füstölt szalonnát megpirítjuk, rátesszük a karikára vágott virslit, és néhány pillanatig még együtt sütjük. A levest csészékbe tálaljuk, és elosztva a tetejére tesszük a szalonnával pirított virslit.


Frankfurti leves

Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg sertéskarajcsont, 50 dkg kelkáposzta, 2-3 burgonya, 1 kis fej hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 2 dl tejföl, őrölt bors, só, 2-3 evőkanál olaj, vagy 5 dkg vaj, 1 evőkanál liszt. A karajcsontot két liter só vízben háromnegyed óráig főzzük, beletesszük a felszeletelt kelkáposztát, s mielőtt az is megpuhul, hozzáadjuk a kockára vágott burgonyát. A zsiradékon halványsárgára pirítjuk a finomra vágott hagymát, belekeverjük az összetört fokhagymát, meghintjük liszttel, egy-két percig pirítjuk, majd felöntjük az előzőleg kivett és lehűtött húslével. Berántjuk vele a levest, tejfölt adunk hozzá, borsozzuk, a tetejére virslit karikázunk, és jól kiforraljuk. Készíthetjük krémlevesnek is, akkor nem kell hozzá burgonya és fokhagyma sem. A hagymát a zsiradékon megpároljuk, kis ideig ezen pároljuk a kelkáposztát is, majd sózva, borsozva, vízzel vagy csontlével felengedve puhára főzzük. Világos rántással és tejjel krémleves-alapot készítünk, összeöntjük a kelkáposztával, kiforraljuk, majd áttörjük. Tejszínnel és tojássárgával tovább testesíthetjük. A tálalásnál a tetejére főtt virslit karikázunk.


Frankfurti pulykamell

Hozzávalók: 1,5 kg pulykamell, 10 dkg füstölt szalonna, 1 dl olaj, 1 kg kelkáposzta, só, bors, 2 dl tejföl. Elkészítése: A pulykamellet füstölt szalonna csíkokkal megtűzdeljük, megsózzuk, megforgatjuk 1 dl forró olajban. Egy kevés vizet ráöntve félig megpároljuk. Ha kihűlt, kiemeljük és kicsontozzuk. A kelkáposztát leveleire szedjük, torzsáját, vastagabb ereit kivágjuk, és a leveleket sós vízben megfőzzük. A pároló lében teszzük egy mokkáskanál törött borsot. Mély tűzálló tálat megolajozunk, kibéleljük a kellevelekkel, lerakunk egy sor kisebb szeletekre vágott pulykamellet, erre újra kellevelet s megint húst teszünk, majd végül betakarjuk a kellevelekkel. A pecsenye levét elkeverjük tejföllel, és ráöntjük. Sütőben 50 percig sütjük.


Frankfurti saláta

A frankfurti saláta alapja 3 pár virsli, amelyet, ha műanyag burkolatú, lehéjazzuk. Utána karikákra vágjuk. 30 dkg hordós káposztát vízzel átöblítünk, kinyomkodjuk, összevagdaljuk, és a virslivel meg négy, karikákra vágott ecetes uborkával és két meghámozott, kicsumázott, vékonyra felszeletelt almával összekeverjük. Egy kis tubus majonézt két deci kefirrel simára keverünk, és egy gerezd tört fokhagymával, mokkáskanálnyi ételízesítő porral meg egy csokor összevagdalt snidlinggel vagy újhagyma-zölddel fűszerezünk. A salátával összekeverjük, és jól behűtve kínáljuk.


Grazi vadászleves

Hozzávalók: 1 l húsleves, 5 dkg marha csontvelő, 8 tojás, fél l vörösbor, 3-4 gerezd fokhagyma, só Elkészítés: A levest felforraljuk, hozzáadjuk a bort, a velőt, valamint a zúzott fokhagymát. Villával felverjük a tojásokat, sózzuk, borsozzuk, és gyors mozdulatokkal elkeverve, a forrásban lévő levesbe eresztjük-csurgatjuk. Amint a leves sűrűsödni kezd, levesszük a tűzről és azonnal tálaljuk. Friss barna kenyérrel vagy rozskenyérrel kínáljuk.


Gulyás német módra

40 dkg apróra vágott hagymát zsíron fonnyasszunk meg. Megsózzuk, megpaprikázzuk, hozzáadunk kb. 40 dkg kockára vágott marhahúst. Kevés vízzel felöntjük, hagyjuk forrni. Amikor a hús még nem főtt egészen puhára, apró kockákra vágott burgonyát adunk hozzá. Amikor a gulyás megfőtt, tegyünk bele majoránnát és apróra vágott savanyú uborkát.


Hagymás kenyér

Hozzávalók: 250-250 g sima és grízes liszt, 20 g élesztő, 1 kockacukor, só, 2 ek. olaj, 2, bors Az apróra vágott hagymát rózsaszínűre sütjük az olajban, majd sóval, borssal fűszerezzük és kihűtjük. Az élesztőből a kockacukorral, 1 ek. liszttel és 1 dl langyos vízzel kovászt készítünk, majd a liszthez adjuk, és annyi langyos vizet öntünk hozzá, hogy jól dagasztható tésztát kapjunk. Beledolgozzuk a vöröshagymát, két egyforma nagyságú cipót formálunk belőle, melyeket lisztezett deszkán, 40 percig letakarva kelesztünk. Ekkor átgyúrjuk, hosszúkásra formázzuk, és olajozott sütőlapon 15 percig pihentetjük. Hideg sütőbe tesszük, majd 200 °C-ra kapcsoljuk. Mire a sütő bemelegszik, a kenyér is a duplájára növekszik. 50-60 percig sütjük, ha túl erősen sülne, letakarjuk alufóliával vagy sütőpapírral. A németek sört és sajtot kínálnak hozzá, de tejfölbe mártogatva, uborkakarikákkal is finom.


Hamburgi fogasfilé

Hozzávalók 4 személvre: 75 dkg fogasfilé, 20 dkg burgonya, 20 dkg sárgarépa, 20 dkg cukkíni, 3 paradicsom, 1 csokor zöldhagyma, 1,5 dl zöldséges erőleves, 3 evőkanál liszt, 4 dkg vaj vagy főzőmargarin, 4 evőkanál olívaolaj, 2 evőkanál fehérborecet, 2 evőkanál citromlé, 1 csokor friss bazsalikom, só, fehér bors Elkészítés: : A sárgarépát és a burgonyát megtisztítjuk, majd a cukkínivel és a paradicsommal együtt megmossuk. A zöldségféléket kockákra vágjuk. A megtisztított, megmosott zöldhagymát vékonyan felkarikázzuk. A burgonyát, a sárgarépát, és a cukkínit 2 kanálnyi forró olajon megpároljuk, majd felöntjük a levessel. Kb. 2 percig főzzük, majd kihűtjük. Hozzáadjuk a paradicsomot, a zöldhagymát, a maradék olajat és az ecetet. Sóval, borssal fűszerezzük. A halfilét megmossuk, megtöröljük, és nagyobb darabokra vágjuk. Citromlével meglocsoljuk, majd néhány percig állni hagyjuk. Sóval, borssal meghintjük, lisztbe forgatjuk, és a megforrósított vajon vagy margarinon mindkét oldalon 45 percig sütjük. A bazsalikom felét csíkokra vágjuk, és a halhoz adjuk. A halat az olajos-ecetes zöldséggel tálaljuk, és a félretett friss bazsalikommal díszítjük. Elkészítési idő kb. 1 1/4 óra


Hamburgi matrózszelet

Hozzávalók: 40 dkg darált hús, 2 evőkanál zsemlemorzsa, só, bors, 1 tojás, pirospaprika, petrezselyem, 5 szelet szardella, 1 fej hagyma, 2 evőkanál olaj, 2 paradicsom, 2 csemegeuborka. Elkészítése: A húst, halat, zsemlemorzsát, tojást a fűszerekkel összekeverjük, négy gombócot formálunk belőle. Ellapítjuk, egy kevés olajban megsütjük. Amikor megsült, paradicsommal és uborkával díszítjük.


Hannoveri vaktyúk

Hozzávalók: 1 db nyers, nem füstölt csülök, 50 dkg burgonya, 30 dkg zöldbab, 30 dkg kifejtett nyári bab. 20 dkg sárgarépa, 1 kiskanál olaj, 10 dkg füstölt szalonna, 30 dkg savanyú alma, 1 kiskanál liszt, 2 gerezd fokhagyma, 1 kis csokor apróra vágott petrezselyem, só, őrölt bors. A csülköt másfél liter, sóval, fokhagymával ízesített vízben puhára főzzük, leszűrjük, kicsontozzuk és feldaraboljuk. A burgonyát és a sárgarépát megtisztítjuk, közepes nagyságú kockákra vágjuk, a megtisztított zöldbabot félbe tördeljük. A szalonnát apró kockákra vágjuk, egy kevés olajban pirosra sütjük, és a burgonyát, a sárgarépát, a zöldbabot meg a fejtett babot hozzáadva, 5 percig pároljuk. Egy liter csülöklével felöntjük, megfűszerezzük, ha kell, megsózzuk, és lefedve 50 percig főzzük. Félidőben a feldarabolt csülköt is belerakjuk, és amikor a belevalók majdnem teljesen megpuhultak, a hozzáadjuk a meghámozott, kockákra vágott almát is. Végül egy kevés hideg vízben simára kevert liszttel behabarjuk, és tálalás előtt petrezselyemmel megszórjuk.


Heringsmauz

Elkészítés: Levétől alaposan kinyomkodunk fél kiló hordós-káposztát, és kissé összevágjuk. Közékeverünk 40 deka, gerincétől megszabadított, hosszúkás csíkokra vágott heringet, két nagy fej vékonyan felszelt lila hagymát és három, nyolcrét vágott kemény tojást. Meghintjük köménymaggal, megöntözzük olajjal. Legalább fél napig érleljük, fogyasztás előtt.


Húspástétom (Fleischpaste)

15 dkg vaj, 20 dkg liszt, 0,5 darált hús (lehet fele-fele marha, sertés, borjú), 1 aprított kis fej hagyma, 4-6 ek. vágott petrezselyem, 1 kk. só, csipet bors, 2 kk. ételízesítő, 1 ek. vörös bor, 2 tojás, 20 dkg főtt sonka szeletelve, 1 felvert tojás. A vajat, lisztet összegyúrjuk 3 ek. liszttel, cipót formálunk belőle, 2 kerek lappá nyújtjuk. Egyikkel kibélelünk egy 25-30 cm-es jénait. Összekeverjük a darált húst, sót, borsot, hagymát, petrezselymet, ételízesítőt, bort, 2 tojás sárgáját, majd 2 fehérje habját. A sonka felét a tésztára tesszük, rátesszük a húskeveréket, a többi sonkát, beborítjuk a tészta másik felével. Megkenjük tojással. (Úgy is készíthetjük, hogy a tetejét vékony szalagokra vágott tésztával rácsosan borítjuk.) Forróra előmelegített sütőben, kb. 1 órán át, sütjük, szeletekre vágva tálaljuk. A húspástétom a német konyha elmaradhatatlan étele. Hidegen, melegen, ünnepen és hétköznap egyaránt felszolgálják.


Karácsonyi gyümölcskenyér

2,5 dl tej, 10 dkg kristálycukor, 1 mk. só, 2 dkg élesztő, 50 dkg liszt, 10-10 dkg apróra vágott, hámozott mandula, - cukrozott citromhéj, - cukrozott gyümölcs, 1 citrom reszelt héja, 10 dkg mazsola, 2 tojás, 15 dkg vaj, csipet őrölt szerecsendió, 5 dkg olvasztott vaj, 0,5 kk. őrölt fahéj. A tejet felforraljuk, beletesszük a cukrot, sót. Míg a tej hűl, az élesztőt 0,5 dl meleg vízben fellazítjuk. A langyos tejbe öntjük és a liszt 1/4-ével simára keverjük. Letakarjuk, kétszeresére kelesztjük. Belekeverjük a citromhéjakat, mandulát, mazsolát, fahéjat, tojást, vajat, és a megmaradt liszt 3/4-ét. Addig verjük, lassan keverve bele a megmaradt lisztet, míg teljesen rugalmas lesz és elválik a táltól. Lisztezett deszkán kinyújtjuk kb. 2 cm vékonyra, 50 x 30 cm nagyra, a közepén mélyedést nyomunk, beleöntjük az olvasztott vajat. Összehajtogatjuk, tetejét is megvajazzuk. Letakarva (fogvájókat szúrunk a tésztába) kétszeresére kelesztjük. Kifli alakúra formázzuk, megkenjük olvasztott vajjal, vajazott tepsibe tesszük. Begyújtjuk a sütőt közepes lángra, és kb. 1 órán át, sütjük a tésztát. Ha megsült, megszórjuk porcukorral. Jól becsomagolva a hűtőben sokáig eláll. (Módosításaim: A mandula, mazsola, gyümölcs, citromhéjak eredeti, a többi fele mennyiség és csak késhegynyi a fahéj. A mazsolát persze rumban megáztatom. Püspökkenyér formában sütöm.


Kókuszos sütemény

4 tojás fehérje, 25 dkg porcukor, 1 csomag vaníliás cukor, 1 csipet só, 25-30 dkg száraz kókuszreszelék. A tojás fehérjét verjük fel keményre, apránként adjuk hozzá a cukrot, vaníliás cukrot és a sót. Utoljára adjuk hozzá a kókuszreszeléket. Két tk.-lal rakjunk kis adagokat a sütőlapra, és 140-160 C-on 30-35 perc alatt süssük meg.


Kuglóf (Napfkuchen)

25 dkg vaj, kb. 10 szem hámozott mandula, 25 dkg kristálycukor, 10 dkg porcukor, 30 dkg liszt, 4 tojás, 2 kk. sütőpor, 1 cs. vaníliás cukor, csipet só, 1 citrom reszelt héja, 2,5 dl tej. Jól kizsírozunk egy kb. 30 cm átmérőjű kuglófformát. Az aljára - vajdarabokba ágyazva - minden bordába 1-1 mandulát teszünk. Habverővel habosra keverünk 20 dkg vajat, belekeverjük a kristálycukrot, porcukrot, a 4 tojássárgáját és kb. 10 percig verjük. Lassan belekeverjük a liszt, sütőpor, só, vaníliás cukor, citromhéj keverékét és a tejet. Hozzáadjuk a 4 tojásfehérje habját. A formába öntjük. Közepesre előmelegített sütőben kb. 1 óráig sütjük. (Tűpróba!) Néhány napig friss marad.


Labskaus (Hamburgi egytálétel)

Hozzávalók: 2 evőkanál olaj, 2 nagyfej vöröshagyma, 30 dkg marhahús (kockákra vágva vagy darálva), 70 dkg krumpli, 1 babérlevél, só, bors, ecet, 2 dl víz, 2 tojás. Készítése: a hagymát kockákra vágjuk, a meghámozott krumplit szintén. Kuktában olajon megpároljuk a hagymát, hozzáadjuk a húst, a fűszereket, és a krumplit. Ráöntjük a vizet, és nyomás alatt puhára pároljuk. Amikor készen van, a krumplit pürésítjük. Tálra tesszük, a tojásokból tükörtojást sütünk, és az étel tetejére helyezzük. A Labskaust minden északi-tengeri országban ismerik, ecetes uborkát és céklasalátát esznek hozzá.


Mandulatorta (Burgenland)

Hozzávalók: 3 tojás, 1 tojássárgája, 8 dkg kristálycukor, 1 csomag vaníliás cukor, egy fél citrom reszelt héja, 6 dkg sima liszt, 12 dkg hámozatlan darált mandula, 5 dkg vaj, vaj és liszt a formához. A töltelékhez: 17 dkg hámozatlan darált mandula, 9 dkg porcukor, 1,5 dl tej, egy csipet őrölt fahéj, fél csomag vaníliás cukor, fél dl mandulalikőr, 5 dl tejszín, 4 lap zselatin, reszelt főzőcsokoládé meghinteni. Előkészítés: 4 tojássárgáját a cukor egyharmadával, a vaníliás cukorral és a citromhéjjal habosra keverünk. A tojásfehérjét a maradék cukorral kemény habbá verjük, és a fenti masszába keverjük. A vajat felolvasztjuk, a szitált liszttel és a mandulával együtt szintén belekeverjük. A masszát kivajazott és - lisztezett tortaformába töltjük, előmelegített sütőben, 180 °C-on 40 percig sütjük. A tortát a formában hagyjuk kihűlni, majd 2 órányi pihentetés után kiszedjük belőle, a tetejét elsimítjuk. Elkészítés: A krémhez a mandulát a szitált porcukorral, valamint fahéjjal, vaníliás cukorral egy nagy tálban összekeverjük. A tejet felforraljuk és ráöntjük, addig keverjük, míg sűrű krémet nem kapunk. Hagyjuk kihűlni, majd belekeverjük a mandulalikőrt is. A zselatint hideg vízbe áztatjuk puhulni, a tortalapot visszatesszük a közben megtisztított formába. A tejszínt kemény habbá verjük, a zselatint jól kinyomjuk, és kevés forró vízben feloldjuk, a mandulakrémmel együtt a tejszínbe keverjük és rákenjük a tortalapra. A tetejét elsimítjuk, a tortát 3 órára a mélyhűtőbe tesszük, majd további 3 órán át a hűtőszekrény normál részében hagyjuk állni. Végül óvatosan kiszedjük a formából, majd az oldalát és a tetejét meghintjük reszelt csokoládéval.


Márványos sütemény

2 dkg kakaópor, 24 dkg cukor, 1 dl tej, 15 dkg vaj vagy margarin, 1 csomag vaníliás cukor,2 g só, 2 tojás, 20 dkg liszt A formát kenjük be vajjal vagy olajjal és tegyünk sütőpapírt az aljára. Melegítsük fel a sütőt 2-3-as fokozatra. A kakaóport keverjük össze 4 dkg cukorral és kb. 11/2ek. tejjel (keverjük péppé). Ezt a masszát hagyjuk állni egy kicsit. A vajat a megmaradt 20 dkg cukorral, vaníliás cukorral és a sóval habosra keverjük. Egyenként belekeverjük a tojásokat. Keverjük bele a maradék tejet és a lisztet is. A tészta felét öntsük a formába. A maradék tésztát keverjük össze a kakaóval, amíg teljesen barna nem lesz. Ezt is öntsük bele a formába, és a tetejét simítsuk le. A süteményt helyezzük a sütő közepébe és 1 1/2óra hosszat süssük.


Mecklenburgi rakott káposzta

Az ürühúst kockákra vágjuk, egy-másfél órát főzzük, de előzőleg megsózzuk. A káposzta torzsáját kivágjuk, külső leveleit leszedjük, négy részre daraboljuk, lobogó forró vízben negyedórát főzzük. A vízből kivéve tiszta konyharuhában jó erősen kinyomkodjuk. Jénai tálat kibélelünk vékonyra vágott szalonnaszeletekkel, ezekre egy réteg káposztalevelet teszünk, úgy, hogy a levelek domború fele legyen felül. A káposztára húst rakunk, megsózzuk, megborsozzuk, finomra vágott hagymával és turbolyával, kevés szegfűszeggel megszórjuk, aztán előröl kezdjük a rétegezést: Káposzta, hús, fűszerek. Legfelülre káposzta kerüljön. Az egészet leöntjük az ürühús leszűrt levével, és kb. egy óra hosszáig főzzük. Tálaláskor nagyobb tálra borítjuk ki.


Meggyes öntött lepény

Alaptészta: 50 dkg liszt, 1 cs. sütőpor, 17,5 dkg margarin, 12,5 dkg cukor (ebből látszik a német precizitás…), csipet só, 2 tojás, 2-3 ek. tej, reszelt citromhéj v. vaníliás cukor Az átszitált liszthez hozzákeverjük a sütőport, hozzáadjuk a többi hozzávalót, alaposan kidolgozzuk. Kizsírozott gáztepsibe nyomkodjuk egyenletesen, a szélein peremet is magasítunk. Sűrűn kirakjuk levétől lecsurgatott rumos meggyel v. kimagozott meggybefőttel, egyenletesen elosztjuk rajta az öntetet, és közepes lángnál kg. 30 percig sütjük. Öntet: 12,5 dkg margarin, 7,5 dkg cukor, 1 cs. vaníliás cukor, 4-5 tojás, 1 dl tejföl, 3 ek. jó kakaó, csipet só A felforrósított margarint levesszük a tűzről, belekeverjük a cukrot, vaníliás cukrot, tojássárgákat és a tejfölt, majd a csipet sóval keményre vert tojásfehérjéket óvatosan hozzákeverjük.


Mézes csillagok fahéjjal

25 dkg méz, 10 dkg cukor, 10 dkg margarin, 35 dkg liszt, 15 dkg puha zabpehely, 3 tk. sütőpor, 2 dkg kakaó, 2 ek. tej, citromhéj, 1 tk. ánizs, 1 tk. szegfűszeg, 1 tk. fahéj. A díszítéshez: 171/2dkg porcukor, 1 tk. fahéj, 3-4 ek. forró víz. A mézet, cukrot, margarint lassan melegítsük, amíg az anyagok felolvadnak, majd hagyjuk kihűlni. Keverjük össze a lisztet, zabpelyhet, sütőport, kakaót és a fűszerekkel, tejjel és a mézes pasztával készítsünk tésztát. Hagyjuk 30 percig hűtőszekrényben. Nyújtsuk ki 1/2cm vastagra és csillagformákat vágjunk ki belőle. Kivajazott vagy sütőpapírral borított sütőlemezre tesszük és 175 C-os sütőben kb. 10 perc alatt megsütjük, majd hagyjuk kihűlni. A porcukrot összekeverjük a fahéjjal és a vízzel, amíg sűrű massza nem lesz belőle és ezzel megkenjük a csillagok tetejét. Tartsuk fém dobozban egy szelet almával.


Narancsos bajorkrém

8 tojássárgáját 22 dkg porcukorral, 2 dkg zselatinnal, egy csomag vaníliás cukorral fehéredésig keverünk. Folyamatosan hozzákeverünk 7 dl tejet, egy főzőedényben felhevítjük, nem főzzük, mert kicsapódik a tojás. Állandó kevergetéssel lehűtjük, és hozzáadjuk 2 db narancs héját, egy narancsot apró kockákra vágva, és 3 evőkanál narancslikőrt. Kanállal lazán belekeverjük a 6 dl keményre felvert tejszínt. A desszertes gyűrű közepét belerakjuk, és beleöntjük a krémet, majd fél napra hűtőszekrényben tesszük. Ha megdermedt, a közepét kivesszük, narancskockákkal megtöltjük, és 1 csomag gyümölcskocsonyával felöntjük. A kis desszertes gyűrű tálcájával lezárjuk, és fogyasztásig hűtőszekrénybe rakjuk. Tálaláskor lapos tálcára csúsztatjuk, vékony narancsszeletekkel díszítve tálaljuk.


Német spárga

Hozzávalók: 1 kg spárga, cukor, só, 1 dkg vaj, 2 dl tejföl, 4 tojás, lazac, kapor. Elkészítése: A megtisztított kötegekbe kötött spárgát cukros, sós vízben 30 percig főzzük, majd leszűrjük. A kemény tojásokat és a lazacot darabokra vágjuk, kaporral összekeverjük, és a spárgára tesszük, tejföllel leöntjük. Forrón tálaljuk.


Normandiai tojáskrém

Hozzávalók: 3 dl vörösbor, 10 dkg cukor, 4 tojássárgája Elkészítés: Egy mélyebb tűzálló tálba keverjük habosra a tojássárgákat a cukorral, apránként adjuk hozzá a bort, majd tegyük gőzfürdőbe és állandó kevergetés mellett, krémszerűre sűrítsük be. Forrnia nem szabad! Vegyük le a gőzről, cseppenként adjuk hozzá a citrom kifacsart, leszűrt levét, keverjük össze és néhány percig még főzzük. Ismét levesszük a gőzről, 2-3 percig erőteljes mozdulatokkal még keverjük, majd tűzálló poharakba töltve , forrón kínáljuk. Mandulás csókot, édes ostyát is kínálhatunk mellé.


Nürnbergi báblepény

25 deka cukrot fél csomag vaníliás cukorral elkeverünk, azután 12 deka héjas megtört mandulát, 5 deka apróra vágott citronátot, fél deka szerecsendió-virágot és apróra tört szegfűszeget, 1 citrom héját, 1 csomag sütőport és 30 deka lisztet adva hozzá, 2 egész tojással és annyi langyosra melegített mézzel jól összegyúrjuk, hogy könnyen nyújtható legyen. Ujjnyi vékonyra nyújtva téglaalakú szeletekre vágjuk. A szeletek tetejét 10 deka porcukor és 1 citrom levéből készült keverékkel vékonyan bekenjük. Minden darabra még egy egész mandulát téve, vajjal kikent lisztezett tepsin sütjük. Borhoz igen jó!


Pacal porosz módon

1 kg tisztított, előfőzött pacal, 1 fej hagyma, 10 dkg füstölt szalonna, 2 ek liszt, 1 babérlevél, 1 citrom, 2 gerezd fokhagyma, 2 szem paradicsom, 1 kk paprika, só, 2 dl tejföl A pacalt 3 liter sós vízben fél óráig főzöm, majd leszűröm. A szalonnát kockára vágom és kiolvasztom, rászórom a lisztet, megpirítom, majd a pirospaprikát, majd felöntöm 2 deci pacal főző-lével. A csíkokra vágott pacalt beleteszem a lébe, beledobom a babérlevelet, a zúzott fokhagymát, a citromhéjat, a sót, valamint a felkockázott paradicsomot. A végén összerottyantom, az ízét a citromlével pikáns savanyúra állítom be, majd belekeverem a tejfölt.


Párolt fácán elzászi módra

Hozzávalók (6 személyre): 2 fácán, 1 kg savanyú káposzta, 500 g füstölt kolbász, 150 g húsos, füstölt szalonna, 100 g gomba (erdei a legjobb), 1 nagy fej hagyma, 50 g libazsír vagy olaj, só, bors, 1 dl száraz fehérbor. Elkészítés: A két gondosan megtisztított fácánt megmossuk, lecsepegtetjük, kívül-belül besózzuk, borsozzuk, a melleket és a combokat megtűzdeljük a szalonna felével, lábaikat összekötözzük, a szárnyvégeket aláhajtjuk és egy nagyobb lábasban - még jobb, ha cseréplábasban - fedő alatt, lassú tűzön, a borral pároljuk. A zsiradékon üvegesre pirítjuk a felaprózott hagymát, rádobjuk a káposztát (ha túl savanyú, előzőleg kimossuk!), sóval, borssal fűszerezzük, és fedő alatt, szelíd tűzön félig megpároljuk. Egy mélyebb tűzálló tálba szedjük a káposzta felét, megszórjuk a maradék, vékony csíkokra vágott szalonnával, ráterítjük a megtisztított, felszeletelt gombát, a tetejére tesszük a még nem egészen puha madarakat, betakarjuk a maradék káposztával, a karikára vágott kolbásszal, lefedjük, és előmelegített sütőben, mérsékelt tűzön (180 °C) az egészet puhára pároljuk. Mire a káposzta és a hús is megpuhul, elvileg a levének el kell párolognia, nem szabad tocsogósnak lennie! Külön csészében forró, kapros tejfölt kínálhatunk mellé.


Porosz csirke

Elkészítése: A kb. 1,20 kg-os tisztított csirke hasüregét a kővetkező töltelékkel töltjük meg: Kockára vágott füstölt szalonnát ledarálunk 1 db nagyobb főtt burgonyával, 1 db kemény tojással és 20 dkg jól átmosott savanyú káposztával. Összedolgozzuk sóval, törött borssal, finomra vágott petrezselyemmel, őrölt köménymaggal és 2 tojás fehérjéből vert habjával. A sózott hasüreget megtöltjük, és a nyílást összetűzzük. Kívülről is sózzuk, és tűzálló edénybe helyezzük. 2 dl tejföllel leöntjük, lefedjük az edényt. Előmelegített sütőben puhára sütjük. Köményes főtt burgonyával tálaljuk.


Rajnai bableves

Hozzávalók: 1 csomag zöldbab, 5 dkg szalonna, 4-5 db burgonya, liszt, 2 dkg vaj, 1 dl tejföl, 1 csomó petrezselyem, 1 vöröshagyma Elkészítés: A mirelit zöldbabot hideg vízben főni tesszük. A szalonnát üvegesre pirítjuk, majd beledobjuk a karikákra vágott vöröshagymát. Amikor a hagymamegfonnyadt, hozzáadjuk a leveshez, majd sóval, borssal ízesítjük. Ha a bab puhulni kezd, apró kockákra vágott burgonyát adunk hozzá. Ha már a bab és a burgonya is puha, a vajat összegyúrjuk annyi liszttel, amennyit az felvesz, és a levesbe szaggatjuk. Ezzel újra felforraljuk. A levesestálba tejfölt és finomra vágott petrezselymet teszünk és rámerjük a forró levest.


Sajtos bajor gombóc

Hozzávalók: 8 zsemle, 4 tojás, 1 dl tej, 10 dkg sajt, só, szerecsendió A szikkadt, de nem száraz zsemléket apró kockákra vágjuk, tejjel meglocsoljuk. Rövid idő után megkeverjük, hogy a kockák minden oldalról beszívják a tejet. Ezután a zsemlekockákra ráütjük a tojásokat, megsózzuk, szerecsendiót reszelünk rá és alaposan összedolgozzuk. Vizes szalvétába lazán bekötjük, s lobogó, forró vízben kb. 30-40 percig főzzük. Amikor megfőtt, egy kicsit hagyjuk hűlni, majd kivajazott tűzálló tálba felszeleteljük. Meghintjük reszelt sajttal, és néhány percig forró sütőben sütjük


Sertéscsülök elzászi módra

2 nyers sertéscsülök, 25 dkg húsos füstölt szalonna, 5 evőkanál olaj, 1 kg savanyú káposzta, 1 fej vöröshagyma, 1 kávéskanál fokhagymapor, 2 db szegfűszeg, 10 szem borókabogyó, 4-5 szem egész bors, 12 dl száraz fehérbor, őrölt bors, só A káposztát, ha túl savanyú, kiáztatjuk, lecsurgatjuk. Megtisztítjuk a vöröshagymát, beleszúrjuk a két szegfűszeget, a borókabogyót és az egész borsot pedig kis vászondarabba kötjük. Egy nagy lábosba beleöntjük az olaj felét, rátesszük a káposzta felét, erre a két csülköt, a húsos füstölt szalonnát, majd a hagymát. Megszórjuk fokhagymaporral és hozzáadjuk a vászonba kötött fűszereket is. Betakarjuk a maradék káposztával, megöntözzük borral, és félig felöntjük vízzel. Ráöntjük az olajat, sózzuk, borsozzuk. Nagy lángon, letakarva kb. 1 óra hosszat főzzük, majd lassú tűzön még két óra hosszat. 10 perccel a főzés befejezése előtt felmelegítünk egy mély tálat. A káposztából kivesszük a hagymát és a fűszeres zacskót. A szalonnát csíkokra vágjuk, a csülköket felszeleteljük. A káposztát beletesszük az előmelegített tálba, megszórjuk szalonnával és ráfektetjük a húsokat. Tűzforrón tálaljuk. Sós vízben főtt burgonyát adhatunk hozzá.


Strassburgi kacsasült

Elkészítése: A tisztított pecsenyekacsa hasüregét sózzuk, darált szegfűszeggel fűszerezzük és megtöltjük negyedekre vágott almával. Kívülről is sózzuk, kevés zsiradékkal megkenjük, és sütőben elkezdjük sütni. Amikor a kacsa félig megsült, kicsit zsírjából leöntjük, és mellé tesszük a jól kimosott savanyú káposztát. Köménnyel fűszerezzük, kevés tejföllel áthúzzuk. Együtt készre sütjük, illetve pároljuk. Tálaláskor az almákat és káposztát adjuk mellé köretnek.


Straszburgi tojás

Hozzávalók: 6 tojás, 1 doboz libamájkrém, 10 dkg vaj, 1 csokor metélőhagyma Elkészítés: A kemény tojásokat megtisztítjuk, félbevágjuk, és sárgájukat kikaparva, villával összetörjük. Habosra keverjük a vajat, beleadjuk a libamájkrémet meg a tojássárgákat, és alaposan kikeverjük. Ezzel a habbal töltjük a fél keménytojás-fehérjéket, és tetejüket metélőhagymával hintjük be. Készíthetjük sertés-májkrémből is, egy csipet majoránnával ízesítve.


Stuttgarti marhasült

Hozzávalók: (4 személyre), 4 szelet rostélyos, 6 dkg füstölt szalonna, 5 dkg zsír, 1 db hagyma, 1 gerezd fokhagyma, 1-2 szardella (ringli), 1 ecetes uborka, 1 kávéskanál kapribogyó, fél citrom leve és megreszelt héja, 1 evőkanál liszt, 2 dl húsleves (1 db leveskockából), 2 dl tejföl, só, bors, 1 cs. petrezselyem A hússzeleteket kiklopfoljuk, sózzuk, borsozzuk, vékony szalonnacsíkokkal megtűzdeljük. Felhevítjük a zsírt, megforgatjuk benne a húst, kivesszük, s ugyanabban a zsírban megpároljuk a finomra vágott hagymát és petrezselymet, a darabokra vágott szardellát, ecetes uborkát, kapribogyót, a reszelt citromhéjat, liszttel meghintjük, hozzáöntjük a húslevest, majd visszatesszük a húst, és puhára pároljuk. Tálalás előtt a mártást ecettel, citromlével, tejföllel ízesíthetjük, Sós burgonyát és rizst kínálunk hozzá.


Sváb egytál

Hozzávalók: 50 dkg marhaszegy, 25 dkg leveszöldség, 50 dkg burgonya, 1 kiskanál ételízesítő, 20 dkg zöldbab, 2 vöröshagyma, 5 dkg vaj, 15 dkg csavartmetélt, 1 késhegynyi szerecsendió, fél csokor petrezselyem, metélőhagyma, őrölt bors Elkészítés: A marhahúst megmossuk, majd így, egészben 1, 5 liter, forrásban lévő vízbe rakjuk. Megsózzuk és lefödve, kis lángon félpuhára főzzük. A leveszöldséget meg a burgonyát megtisztítjuk. Az előbbit kisebb, az utóbbit közepes kockákra vágjuk. Először a zöldségeket adjuk a leveshez, majd kb. 10 percnyi főzés után a burgonyát is. Az ételízesítővel fűszerezzük. A hagymát meghámozzuk, kis kockákra vágjuk és a vajon kissé megfuttatjuk. Utána a zöldbabbal együtt a levesbe és puhára főzzük. Közben a tésztát a hagyományos módon kifőzzük és leszűrjük. A húst a levesből kiemeljük, kockákra vágjuk, majd a tésztával együtt a levesbe visszarakjuk. Megforrósítjuk, a szerecsendióval meg az őrölt borssal fűszerezzük, ha kell, utánasózzuk. Tálaláskor a tetejére fölaprított petrezselymet és metélőhagymát szórunk.


Sváb galuska 1.

Hozzávalók: 30 dkg darált sertéshús, 1 dl olaj, 1 fej hagyma, 1 kanál pirospaprika, 2 zöldpaprika, 2 paradicsom, 2 tojás, 15 dkg liszt, 2 dl tejföl, só, törött bors. Elkészítése: Egy kevés olajban az apróra vágott hagymát üvegesre pároljuk. Rászórjuk a pirospaprikát, hozzáadjuk a darált húst, paradicsomot, zöldpaprikát. Megsózzuk, borsozzuk, és egy kevés vizet aláöntve puhára pároljuk. A lisztet, tojást egy kevés vízzel és sóval jól elkeverjük, és forrásban lévő sós vízbe szaggatjuk. A megpuhult húsra szedjük, elkeverjük, a tetejére terítjük a tejfölt, és tűzálló edényben, forró sütőben átforrósítjuk


Sváb galuska 2.

Hozzávalók: 25 dkg (összesen) zab-, rozs-, búzapehely apróra törve, 25 dkg liszt, 5 tojás, só, víz. Elkészítése: A pelyhet összekevertem liszttel, sóval, 3 felvert tojással, és összegyúrtam. Utána egyenként hozzáadtam a többi tojást is és, mert kellett hozzá, egy nagyon pici vizet. Elég hígra kell hagyni, hogy könnyen lehessen vízbe szaggatni. Sós, olajos vízben kifőztem. Tepsibe tettem a felét, világosra pirított hagymával, sonkával, reszelt ementálival megszórtam. Rátettem a másik felét és arra is az előzőekben leírtakat. Forró sütőben átsütöttem. Lehet úgy is variálni, hogy a tésztamasszát felezzük / harmadoljuk, spenót-, paradicsom pürével, apróra reszelt sárgarépával színezzük.


Sváb marharagu

Hozzávalók 4 személyre: 60 dkg sovány marhahús, 1 fej hagyma, 4 ek olaj, 2 csemegeuborka, 2 ek. kapribogyó, 1 cs. petrezselyem, babérlevél, kakukkfű, majoránna, só, bors, 2 dl húsleves, 1 ek. liszt, 1.5 dl tejföl A húst csíkokra, a többi hozzávalót apróra vágjuk. A hagymát megpirítjuk az olajon, rádobjuk a húst, majd a többi hozzávalót és 45 percig fedő alatt lassan pároljuk. Meghintjük a liszttel, lepirítjuk, majd hozzákeverjük a tejfölt és a húslevest. Ezzel addig forraljuk, amíg besűrűsödik. Tészta- vagy burgonyaköretet kínálunk hozzá.


Sváb pacal-lencse saláta

Hozzávalók: 50 dkg előfőzött pacal, 1 csésze lencse, ecet, só, frissen őrölt bors A marinádhoz: Finomra vágott hagyma, ecet, só, bors, csipetnyi cukor Elkészítem a marinádot, és még melegen leöntöm vele a pacalt. A lencsét megmosom és bő sós vízben puhára főzöm (azért szét ne essék - max. negyed óra). Hideg vízzel leöblítem, lecsepegtetem. A pacalhoz adom, elkeverem, ha kell, akkor utána ízesítem. Tetejét kicsit megszórom frissen őrölt borssal.


Thüringiai májszeletek

A mustárral megkent sertésmáj-szeleteket vajban, finomra vágott hagymával együtt át-sütjük. Mikor majdnem puha, akkor törött borssal, őrölt bazsalikommal és majoránnával ízesítjük. Kevés tejszínt öntünk alá és átforraljuk. Tálaláskor sózzuk és petrezselymes főtt burgonyát adunk mellé.


Vadkacsa elzászi módon

Hozzávalók: 3 kg-os vadkacsa, 30 dkg császár szalonna, 25 dkg kolbász, 10 dkg vöröshagyma; 1, 5 dl fehérbor, só, bors, 3 szegfűszeg, petrezselyem zöldje, fűszercsomó, 1 kg savanyú káposzta. Elkészítés: A megtisztított vadkacsát besózzuk, és egész világosra félig elősütjük. A savanyú káposztát jól kimossuk, és a szalonnával feltesszük főni. Beletesszük a szegfű­szeggel megtűzdelt hagymát, felöntjük a borral, vízzel vagy levessel úgy, hogy ellepje. Megsózzuk, hozzátesszük a fűszercsomót, felforraljuk, és fedő alatt lassú forralással főzzük. Ha a szalonna félig megpuhult, hozzátesszük a kacsát, a kolbászt és rövid lében puhára pároljuk. Ha a kacsa és a szalonna megpuhult, kivesszük a kolbásszal együtt. A hagymát és a fűszercsomót eltávolítjuk. A káposztát összekeverjük, levének teljesen el kell főni, és utána ízesítjük. Tálalás előtt a kacsát kevés húskivonattal megfényezzük. A káposztát tálra tesszük, ízlésesen rárakjuk a feldarabolt kacsahúst, köré tesszük a felszeletelt húsos sza­lonnát, kolbászt és megkörítjük 5 db tojás nagyságúra formált főtt burgonyá­val. Saját zsíros levével meglocsoljuk és meghintjük finomra vágott petrezse­lyemzölddel. Libából hasonló módon készíthetjük).


Waldorf saláta

Hozzávalók: 20 dkg zeller, 3 alma, fél citrom, 15 dkg sajt, 10 dkg dió, fél dl majonéz, 1 dl tejszín, só, bors Elkészítés: A megtisztított zellert gyufaszál vékonyságúra vágjuk, az almát megmossuk, ugyancsak vékony csíkokra vágjuk, mindkettőt megöntözzük kevés citromlével, hogy meg ne barnuljanak. A sajtot kockákra vágjuk, a diót durvára (néhány gerezdet félretesszünk a díszítéshez). A majonézt eldolgozzuk, ízlés szerint sóval, borssal, a tejszínt kemény habbá verjük, majd apránként óvatosan hozzákeverjük. Leöntjük vele a salátát, óvatosan összekeverjük, jól behűtjük. Tálaláskor a gondosan megmosott, lecsorgatott salátalevelekkel kibéleljük egy mélyebb tálat, beleszedjük a salátát. Tetejét diógerezdekkel díszítjük.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 96
Tegnapi: 60
Heti: 491
Havi: 2 066
Össz.: 905 203

Látogatottság növelés
Oldal: A német konyha
Finom falatok- sültek-levesek-lángos-tészták- édességek-pecsennyék-mártások - © 2008 - 2024 - izvarazs.hupont.hu

Az ingyenes honlapkészítés azt jelenti, hogy Ön készíti el a honlapját! Ingyen adjunk: Ingyen Honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »